Поки росіяни традиційно через усі рупори пропаганди розповідають про «міць» своїх винищувачів, на ділі їхня техніка значно поступається американській.
Колаж з фото з сайтів Мілітарний та Уніан
Днями Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна отримає від міжнародних партнерів «потужну кількість» винищувачів F-16. Напередодні ЗМІ писали, що навчання українських пілотів відбуватимуться в Європі, але американський персонал братиме участь у навчанні разом із європейськими союзниками та партнерами. Тренування може зайняти кілька місяців.
Аби дізнатися про основні переваги літаків над авіацією, яку має на озброєнні Росія, журналісти «Вчасно» поспілкувалися з Деном Гемптоном — підполковником Повітряних сил США у відставці, якого називають «найсмертоноснішим пілотом F-16».
За його словами, найбільшою відмінністю між F-16 та, до прикладу, російським винищувачем Су-35 є радар. Американські літаки оснащені сучасними радарами з електронним скануванням.
«Вони є дуже, дуже важливим з тактичної точки зору, оскільки дають пілоту надзвичайно чітке зображення. На якій би відстані не пролітали ворожі літаки, ми можемо їх бачити, скільки б їх не було, ми можемо їх бачити, на якій би висоті вони не знаходилися, ми також можемо їх бачити завдяки можливостям цього радара», — розповідає Гемптон.
Натомість Росія не має можливостей створювати настільки просунуті типи систем.
«Найдосконаліший радар, який в них є, мабуть, на років 20, а можливо і більше, відстає за наш. Вони просто не мають технологій, щоб створювати чи будувати такі типи систем. У них є дуже хороші ракети класу „повітря-повітря“, але знову ж таки, все залежить від радарів і Су-35. Крім того, Су-35 величезний. З моєї точки зору, це як стріляти в авіалайнер. Мені навіть не потрібен радар, щоб побачити цей літак за 15−20 миль. А він ніколи навіть не дізнається, що я там. Отже, різниця в розмірі істотна», — зазначає американський топ-пілот.
Однак різниця полягає не лише у технічних характеристиках літаків, а й у підходах, які російські та західні пілоти застосовують під час бойових місій. За словами, Гемптона росіянам погано вдається пристосовуватися до навколишніх умов, коли все йде не за їхнім планом:
«Вони погано справляються з тим, що ми називаємо «тактикою відповідного реагування». Вони не дуже добре думають про те, що відбувається. У росіян на все завжди повинен бути план. Піти забрати пошту, сходити в магазин чи будь-що інше. Їм погано вдається зорієнтуватися в умовах, коли відбуваються речі, які вони не передбачили.
І це, мабуть, одна з найбільш сильних сторін західних пілотів, особливо американських, тому що ми маємо базові плани, але не обов’язково дотримуємося їх увесь час. Ми пристосовуємося до того, що відбувається навколо нас, і ми справляємося з цим. У росіян це не дуже добре виходить. До речі, це те, що ваші пілоти продемонстрували, вони також цілком здатні робити це. Тож я думаю, коли вони отримають потрібні літаки, вийде хороша комбінація".
Навчання українських пілотів може зайняти до чотирьох місяців. Разом із літаками, прогнозує Гемптон, до України прибудуть і фахівці, які навчать наших спеціалістів обслуговуванню та ремонту нової техніки. Тому це не має стати проблемою.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!