Фото: Syla.News
День української писемності та мови було встановлено указом Президента України 6 листопада 1997 року «на підтримку ініціативи громадських організацій… в день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця».
Свято також співпадає з днем вшанування пам'яті Нестора Літописця в православному календарі. Нестор Літописець відомий як послідовник творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія та автор першого літопису, що описує історію Київської Русі.
Зазначимо, українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Кількість мовців — понад 45 млн, більшість яких живе в Україні. Поширена також у Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Канаді, США та інших країнах, де мешкають українці. Українська є другою чи третьою слов’янською мовою за кількістю мовців (після російської та, можливо, польської) та входить до третього десятка найпоширеніших мов світу.
Назву «українська мова» вживали починаючи з XVI ст. на позначення мови українських земель Речі Посполитої, однак до середини XIX ст. основною назвою мови, що тепер зветься українською, було поняття «руська мова». Після певного періоду вагань, під час якого мову України намагалися відрізняти від російської за допомогою різних назв, поняття «українська мова», зрештою, поступово перемогло в усіх українських регіонах.
Упродовж століть українська мова зазнавала суттєвих утисків і заборон з боку різних держав, залежно від того, під чиєю владою опинялася Україна. Нині українська мова має державний статус.
У наші дні головною традицією свята вважається загальнонаціональний радіодиктант, в якому можуть взяти участь всі бажаючі. Акція, створена для популяризації української мови, цього року проходить вже в 18 раз.
Текст радіодиктанту звучатиме сьогодні на «Українському радіо» з 11:30. Умови мовного флешмобу такі: диктант треба писати лише від руки, надруковані у будь-якому текстовому редакторі файли не перевірятимуть. Водночас, надіслати роботу на перевірку можна і електронною поштою, для цього написаний від руки диктант треба відсканувати чи сфотографувати. Радіодиктант можна писати і надсилати шрифтом Брайля. Адресу, а також детальні умови диктанту повідомлять безпосередньо перед написанням диктанту.