Два сценарії 9 травня та плани подальшої війни рф проти України: про що говорять «витоки» з кремля/фото з відкритих джерел
У західних ЗМІ з'являється різноманітна інформація про те, які політичні рішення може оголосити путін 9 травня. Зокрема, йдеться про можливість загальної мобілізації в росії, а у зв'язку з цим і про офіційне оголошення війни Україні.
Політолог Володимир Фесенко Ще один озвучений сценарій — проголошення приєднання до росії про днр і лнр.
Оскільки вся ця інформація з'являється з посиланням на джерела в розвідувальних структурах, то, швидше за все, йдеться про витоки з кремля. Відповідно, це поки що можливі сценарії.
Політолог Володимир Фесенко розглянув обидва сценарії з погляду їхніх можливих наслідків для війни росії проти України.
Про необхідність загальної мобілізації для перемоги над Україною войовничі шовіністи в Росії говорять уже майже два місяці, з того моменту, як став очевидним провал російського «бліцкригу» в Україні. Зараз ще помітніше, що російським військам не вистачає ресурсів, у тому числі й живої сили, для масштабного наступу навіть на Донбасі.
Для утримання нових окупованих територій також потрібні війська. З цього погляду, здавалося б, усе вже зумовлено. Через якийсь час путін піде на загальну мобілізацію. Якщо не 9 травня, то дещо пізніше. Але не все так просто.
Загальна мобілізація можлива у разі офіційного оголошення війни. Реальна війна росії проти України й так уже йде, але в московії її сором'язливо і маніпулятивно називають «спеціальною військовою операцією». І якщо зараз заявляти, та ще в День перемоги, про початок війни, то це означатиме, хай навіть побічно, що «спеціальна військова операція» провалилася, недостатньо «обмеженого військового контингенту», треба розпочинати справжню війну.
І якщо загальна мобілізація оголошується для війни з країною, яка в 3,5 рази менша за росію, яка має армію в 3,5 рази меншу, а з урахуванням інших воєнізованих формувань — у 4 рази меншу, то це означає, що велика росія не може перемогти набагато меншу Україну. Адже це ганьба.
Який вже тут «День перемоги», можна говорити про справжню поразку. І буде незрозуміло, що це — 9 травня чи 22 червня? Навіть із суто пропагандистської точки зору оголошення загальної мобілізації саме 9 травня, м'яко кажучи, не сприятиме святковій та пафосній атмосфері в росії. Скоріше навпаки.
Судячи з даних російських соціологів, шовіністична істерія, що виникла в Росії після 24 лютого, вже проходить. Прості росіяни переключаються на більш актуальні для них соціально-економічні проблеми, які стають дедалі гострішими і яких стає дедалі більше.
І замість нового сплеску пафосного шовінізму в росії може виникнути паніка. Саме слова «війна» напружує та лякає. Не випадково їх у росії заборонили. І непомітно, щоби росіяни рвалися зараз до армії. Навпаки, дедалі більше повідомлень про зриви планових показників і на черговий заклик «строковиків», і на контрактування «добровольців».
Найголовніше — а чи дасть росії загальна мобілізація необхідний військовий ефект? На це питання компетентнішу відповідь дадуть, звичайно, лише військові експерти. Але й суто цивільний політолог чудово знає, що у сучасних війнах виграють не числом, а вмінням, сучаснішою зброєю, та найкращою якістю ведення військових дій. Власне, навіть зараз росія має значну кількісну перевагу над Збройними Силами України, але це їй мало допомагає.
Якщо в росії буде загальна, або навіть часткова мобілізація, то покликаних ще треба навчити або елементарно відновити їх військові навички, отримані під час минулої термінової служби. Я вже не говорю про низьку мотивацію. Адже потреба зараз для росії не просто в «гарматному м'ясі», а у військових, які мають працювати з певними видами озброєнь, і мати хоча б елементарні уявлення про тактику ведення військових дій.
А з цим уже зараз росіяни мають проблеми, судячи з різних даних. Звісно, російська армія може спробувати задавити нас кількісно, атаками у «жуківському стилі». Але це призведе до різкого збільшення кількості загиблих на фронті і навряд чи покращить настрої в самій росії. Найімовірнішим мені видається не сценарій загальної мобілізації, а проведення поетапної мобілізації.
Але тоді це означатиме встановлення російського керівництва на тривалу війну. При цьому мобілізовані будуть потрібні не тільки для активної участі у військових діях (їх туди вкидатимуть порційно, при необхідності та належної підготовки), а й для контролю над окупованими територіями.
Для його реалізації необхідні приблизно ті ж дії, що були в Криму в 2014 р. Якщо їх повторювати, то треба проводити в так званих днр і лнр нові «референдуми» про бажання вступити до складу росії, а після цього буде офіційне звернення керівництва так званих «республік» до Путіна, та відповідні рішення російських органів влади.
Все це навряд чи встигнуть зробити до 9 травня. Можливий і прискорений варіант — без проведення референдумів (можуть просто послатися на рішення «референдумів» 2014 року) достатньо буде лише офіційних звернень про днр і лнр до російського керівництва.
Тоді можуть у пожежному порядку встигнути і на 9 травня. Насправді, це питання щодо подальшої стратегії путіна не лише стосовно України, а й до всього пострадянського простору.
Але в рамках цього проекту потрібні або пропутинська Україна, що зараз виглядає вкрай малоймовірним, або створенням на території України кількох маріонеткових псевдодержав («народних республік»), які разом з Білоруссю можуть стати суб'єктами нового Союзу. До цього «Союзу» можуть приєднатися й інші невизнані держави — Абхазія, Південна Осетія, Придністров'я.
Принагідно зазначу, що у разі реалізації цього сценарію потенційно виникнуть величезні ризики для суверенітету Молдови, Казахстану, Киргизстану та Вірменії та й для інших пострадянських держав.
Проект прямої анексії окупованих українських територій — ще більша загроза для всіх пострадянських держав. Адже тоді путін відтворюватиме російську імперію у чистому вигляді, і анексія українських земель стане дуже небезпечним прецедентом. Проект анексії просувається прихильниками повної руйнації української державності.
Остаточного рішення у кремлі щодо своєї стратегії щодо України та на пострадянському просторі, мабуть, ще не ухвалили. З одного боку, у путіна є явні сентименти по відношенню до колишнього СРСР. А з іншого боку, ми бачили його явне роздратування з приводу того, що Ленін нібито створив Україну.
Але для нас і не дуже важливо, яке рішення ухвалить путін. Йдеться про вибір між прямою та непрямою анексією українських територій. «Хрін редьки не солодший». І те, й інше Україна, і весь цивілізований світ не визнають.
Але якщо путін піде (в тому чи іншому вигляді) на подальшу анексію українських територій, то це означатиме, що ні про яку мирну угоду між Росією та Україною не може бути й мови.
В крайньому разі можливе лише тимчасове перемир'я.
Таким чином, «відпливи» з кремля говорять не лише про додатковий пропагандистський антураж на 9 травня. Йдеться про плани продовження війни проти України. І відмінності цих планів лише у деталях.