Суд закрив справу ексрегіонала Єфремова про «диктаторські закони» / фото: www.obozrevatel.com
Печерський суд Києва закрив кримінальне провадження за звинуваченням колишніх нардепів від «Партії регіонів» Олександра Єфремова, Сергія Гордієнка і Олександра Стояна у голосуванні за так звані «диктаторські закони» або «закони 16 січня».
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на ухвалу від 8 листопада. Рішення ухвалила суддя Віта Бортницька.
ЧИТАЙТЕ: Суд випустив з-під варти підозрюваного у державній зраді ексрегіонала Єфремова
Адвокати просили суд закрити справу, оскільки орган досудового слідства кваліфікував дії Єфремова, Сергія Гордієнка та Олександра Стояна як такі, що призвели до тяжких наслідків немайнового характеру. Проте прийнятий у травні 2014 року закон у зв'язку з підготовкою до безвізового режиму з ЄС декриміналізував злочини в цій частині.
З обвинувального акта та клопотання адвокатів вбачається, що матеріальної шкоди не було завдано, потерпілі у справі відсутні, а цивільний позов не подавався. При цьому в постанові Печерського суду не зафіксовано заперечення прокурора.
У результаті суддя закрив справу з посиланням на п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК України, яка дозволяє закривати кримінальне провадження після набуття чинності норми про декриміналізацію.
Прокурор оскаржив цю ухвалу Печерського суду. Наразі дата засідання в апеляції ще не визначена.
Зазначається, що раніше Солом’янський суд 3,5 роки не міг завершити у справі підготовче засідання. У вересні 2019 справу скерували з Солом’янського до Вищого антикорупційного суду.
Але після набуття змін до закону, справа перестала бути підсудна ВАКС і її скерували повторно у Печерський, де 4 роки тому не вдавалося сформувати трійку суддів, оскільки всі вони були задіяні на стадії досудового слідства.
У 2016−2019 у Печерському, Солом’янському і Вищому антикорупційному судах справу призначали до колегіального розгляду трійкою суддів. Однак у листопаді 2019 справу призначили до розгляду одноособово суддею Бортницькою.
У липні 2019 у справі про державну зраду суд відпустив Єфремова під домашній арешт. До цього колишній нардеп три роки перебував під вартою.
Одним із адвокатів Єфремова у справі про держзраду був Андрій Смирнов, який 10 вересня 2019 став заступником керівника Офісу Президента України Володимира Зеленського. 19 вересня Старобільський суд Луганської області послабив Єфремову запобіжний захід до особистого зобов’язання.
«Диктаторські закони» або «закони 16 січня» були ухвалені в січні 2014, як вважається, із порушенням регламенту і обмежували права громадян та давали владі більше можливостей для покарання учасників протесту — Революції гідності.