Сьогодні, 13 лютого, у світі відзначають Всесвітній день радіо. Це один із популярних новинних інструментів, що дає доступ до інформації без інтернету й телебачення. Серед таких радіо свого часу важливу роль відігравав унікальний волонтерський проєкт із Донеччини «Тризуб ФМ» — радіо вільних людей, яке досі працює, але вже в іншому форматі.
Повномасштабне вторгнення сколихнуло життя українців. Багато людей через бойові дії вимушено покинули свої домівки. Така ж доля спіткала й радіо «Тризуб ФМ», яке з 2016 року мовило неподалік окупованого Донецька з невеличкого селища Карлівка.
Попри окупацію самого селища нині радіо все одно продовжує роботу, лише в онлайн форматі на різних платформах й за посиланням на сайті.
Роботу радіо сьогодні по можливості модерує троє осіб. Деякі з тих, хто займався розвитком радіо до російського вторгнення, нині воює, розповідає у коментарі «Вчасно» керівник волонтерського радіо «Тризуб ФМ» Ігор Ященко.
«Нас троє, але й раніше нас багато не було. Єдине, що тоді приділялося більше уваги, зараз на це часу немає, — каже Ященко. — Я свою долю роботи роблю, сплачую за інтернет, трафік ну і так радіо працює. В нас є свої слухачі, які пишуть нам відгуки. Людей тішать старі джингли, які ще записувалися в Карлівці, бо сьогодні вони звучать зовсім інакше».
Ефірного мовлення, за словами Ященка, нині немає на радіо, бо ліцензія, яку вони мали, діяла лише в прифронтовій зоні Донецької та Луганської області.
«Крім музики й джинглів у нас лунають побажання військовим, загалом контент, що був у Карлівці, не змінився. Зараз це все ностальгічно звучить і багато хто пише нам, що це круто, що не змінили контент. Люди тішаться, що чують ті самі голоси й більшість тих самих пісень».
Фото з архіву Ігоря Ященка
Нині радіо «Тризуб ФМ» фізично розташовується в Запоріжжі. Тут команда намагалася відновити транслювання радіо на окуповані території, але не вдалося. Ігор Ященко зазначає, що для цього треба фінансові ресурси й залучення спонсорів, а це все волонтерська, а не комерційна історія.
«Ми хотіли відновитися, укласти відповідні договори, аби зайти на радіовежу, але ми не знайшли порозуміння в тому, що це необхідно, що саме таке радіо має лунати в ефірі на окуповані території. Тому зараз наше радіо залишається в стані підігріву», — розповідає Ігор Ященко.
Також він зазначив, що обладнання для однієї зі студій, яка була в Карлівці передали на радіо «Хартія» Сергію Жадану, а інший комплект обладнання чекає свого часу.
«Як було вже не буде, але ми не відкидаємо жодної можливості його відновити коли прийде час. В тому сенс і ідея — аби воно лунало і люди не відвикли, що вони його чують хоч і не так, як раніше. Але і люди зараз вже змінили своє місцепроживання й відгуки надсилають навіть з закордону, — каже Ященко. — Наприклад, люди з Гірника, які виїхали до Польщі, знайшли наше радіо в інтернеті. Вони зазначили, що для них це як промінь світла з минулого життя. Коли зранку вмикають наше радіо, то вся сім'я посміхається. Тому заради цього тримаємо його і будемо планувати розвивати далі».
Нагадаємо, що радіо «Тризуб ФМ» від 1 червня 2016 року мовило на окуповані території. На створення радіо вплинули бойові дії, які вже точилися на Донеччині, брак україномовного контенту й через мірне вливання російської пропаганди.
«Його створили на Донбасі, який був без жодного україномовного радіо в інформаційному просторі, — розповідав в інтерв'ю журналістам „Вчасно“ Ігор Ященко. — Тоді в Донецьку сепаратисти віджали вишку і все обладнання перемикнули на московські студії, які розповідали про „бандерівців“, „каратєлєй“ і так далі. Як це можна було терпіти?».
Саме це і наштовхнуло свідомих українців створити волонтерське радіо. Перше, що крутили — це була музика з комп’ютера, потім між музичними паузами почала з’явилася рубрика «Живемо на війні». Це були мовні ефіри із гостями різних сфер на різні теми.
«Ефіри були простими й щирими, не професійними, в тому й була якась унікальність, — додає Ігор. — До нас приїжджали досить відомі люди. Пригадую сильний ефір з Іриною Довгань. Жінка, яка в окупованому Донецьку стояла прив’язана до стовпа з українським прапором, яку окупанти звинуватили в різних злочинах. Та насправді вона допомагала на блокпостах нашим хлопцям, привозила їм їжу й теплі речі. Вона простою, жіночою мовою розповідала про зраду, людську тупість та самореалізацію. Це був довгий і дуже крутий ефір».
В студії радіо «Тризуб» лунали й важкі життєві розповіді, історичні факти, гумор та музика. Особливу увагу приділяли темі «війна». На радіохвилях часто лунали думки добровольців, командирів окремих підрозділів, були й представники «Правого сектору», яким окупанти лякали людей. Вони натомість декламували вірші в ефірах й пояснювали, чому вони на війні та яка їх ідейність.
«Нам хотілося, щоб місцеве населення чуло їх і ставилося критично до того, що лунає на інших радіохвилях, — розповідає Ігор. — Хотіли донести людям про те, що замовчувалося на інших ефірах. Намагалися показувати, що війна на цьому не закінчиться, з цими „людьми“ не можливо ні про що домовитися. У них є свої цілі та задачі, а нам треба бути пильними, згуртованими й ні в якому разі не розслаблятися».
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!