Ціна життя та активність бізнесу дорівнює вартості бензину: як виїхати з-під обстрілів цивільним та працювати в умовах війни? / фото: Цензор
Мешканці Луганської області, які досі не скористались безкоштовною евакуацією, стоять перед вибором: залишатись під обстрілами чи витратити останні збереження за доставлений в каністрах бензин. Вартість двадцяти літрової каністри сягає 3000 гривень, повідомляє «Вчасно».
«Ми тримались довго. Наразі ж евакуаційні автобуси піддаються обстрілам. Наша машина ціла, але із порожнім баком. Замовили паливо у перевізників, які доставляли продуктові посилки в місто. Ціна каністру зросла втричі за декілька діб», — писала мешканка Сєвєродонецька Оксана 8 травня, поки був зв'язок в області.
За словами Оксани, на початку травня паливо привозили за ціною 1000 гривень за каністру ємністю 20 літрів. У загальний чек було включено і доставку. Згодом вартість підскочила втричі. Купити ПММ в неокупованій частині області маловірогідно, адже рашисти знищили всі АЗС, і наразі паливо в область завозиться лише для потреб ЗСУ та силовиків.
На українських АЗС, зокрема, в центральній частині України, куди прямують біженці з зони бойових дій, спостерігаються значні черги: водії без талонів на ПММ обслуговуються в порядку черги, а лімітована кількість бензину не перевищує 20 літрів в бак. Скраплений газ наразі без черг та обмежень.
«Доїхали до Черкаської області. Черга сягає п’яти кілометрів. Стояти доводиться годинами, але гарантії на отримання палива немає, — ділиться переселенець Віктор Пономарьов, який виїхав з Донеччини. — Ми вистояли шестигодинну чергу і дізнались, що ліміт „вільної“ заправки закінчився. Далі — талони та спецтехніка. Ночували в машині поряд з АЗС до ранку. Поряд з нами такі самі нужденні».
Проблема полягає в тому, що наразі українці споживають пального більше, ніж може запропонувати ринок, тому й доводиться вводити ліміти на пальне. Ба більше, частина портів, які приймали паливо, заблоковані через бойові дії. Проте є заправки, які намагаються штучно нажитись на людях, які потребують заправки своїх авто.
«Талонів в нас на підприємстві немає. Роботодавець заправляє за готівку. Стикнувся з тим, що місцеві АЗС не видають чеків за залите паливо. Коли підняв „кіпіш“ та отримав папірець — побачив реальну ціну. Мене ж заправили вдвічі дорожче», — ділиться з нами підприємець з Черкащини.
За інформацією місцевих мешканців, менеджери заправок намагаються максимально приховати реальну ринкову вартість палива, надаючи усний рахунок без видачі чеку. Те саме підтверджують драйвери через соцмережі: вартість в чеку відрізняється від заявленої на сайті або на стенді.
Наразі чиновники планують активізувати поставки ПММ з Європи. Зокрема в планах доставка в Україну палива Польщі, яка може виступати великим транзитером палива для України, забезпечуючи надходження понад 200 тисяч тонн продукції щомісячно. Про це повідомила перша віцепрем’єр-міністерка — міністерка економіки Юлія Свириденко за підсумками польсько-українського енергетичного форуму у Варшаві.
«Після того, як ворог планомірно атакував паливну інфраструктуру нашої країни, знищивши Кременчуцький нафтопереобний завод та ряд великих нафтобаз, питання постачання пального набуло оперативного та предметного вирішення», — підкреслила вона.
Свириденко розраховує, що згодом до польських поставок будуть також додані надходження нафтопродуктів зі США, Нідерландів, а також з німецьких, скандинавських і балтійських нафтопереробних заводів. Транзит відбуватиметься через Республіку Польща.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!