Питання дитячої інфраструктури та закладів постало в Маріуполі «ребром» ще понад рік тому, відколи росіяни почали трощити всі дитсадки та школи під час авіанальотів і танкових обстрілів.
Фото з окупації місцевої блогерки "Хелл"
Однак нині, через рік після багатослівних обіцянок окупантів, всі розважальні та навчальні заклади будуються лише в одному місці - в мріях батьків.
Журналістам «Вчасно» Марина, місцева мешканка (ім'я змінено у цілях безпеки), зізнається: майже рік дитину вона тримала вдома. Вдавалося ховати від зайвих очей навіть сусідів — аби ніхто не «доніс» керівництву, що дитина не відвідує дитсадок чи постійно перебуває вдома з батьками. Окрім п’ятирічної доньки, вдома у Марини ще двоє малорухомих пенсіонерів — батько та мати. Через них жінка не може виїхати, а довірити доньку комусь із рідних вона не може — переважна більшість загинула під час бомбардування Маріуполя, з іншими родичами — з України та з-за кордону — не спілкується. Тому попри ризик довелося лишитися в окупованому місті й самостійно навчати доньку. Нині ж жінка переживає: днями до неї «навідалися» місцеві чиновники з органів опіки й повідомили, що діти зобов’язані ходити у дитсадки чи школи. Це ж повинна зробити й Марина — віддати дитину в оточення російської пропаганди.
«Я розумію, що після цього візиту не можу відмовлятися. До мене приходили без погроз, просто поговорили, але натякнули, що всі батьки, які хвилюються за своїх дітей, віддали їх у заклади освіти. Мов, „ви ж не хочете дитині поганого?“. Я не можу не віддати дитину в дитсадок — це може викликати питання, а в результаті все закінчиться тим, що мою дитину можуть спробувати забрати в мене, як це вже ставалося», — пояснює Марина, чому шукає дитсадок для доньки.
Водночас шлях «від дому — до виховательки» в окупованому Маріуполі непростий. Як пригадує сама Марина, для початку треба поставити доньку на облік — її запросять у дитсадок відразу, щойно там з’явиться місце. Однак цього можна очікувати понад рік.
«Моя знайома з вересня 2022 року стоїть у черзі в дитсадок. У неї двоє дітей, пропонували або віддати окремо їх, або чекати дитсадок, де знайдеться місце для обох відразу. Вона вирішила зачекати — і в черзі саме цій, для двох дітей, з жовтня. Нібито немає місць, усі садки заповнені, хоч дітей не так багато в місті. Але питання до дитсадків, бо їх дуже мало. «Державних» (російських, «днр"-івських) — менше ніж 10, зовсім мало. І там майже немає умов, тільки для того, щоб їх привезти вранці й забрати десь в обід. Є приватні дитсадки, але вони дорогі. Але там є умови для постійного перебування дитини — і кухня нібито є, і про душ колись чула», — розповідає Марина.
Станом на сьогодні найдешевший приватний дитсадок у Маріуполі коштує 15 тисяч рублів. Деякі місцеві нарікають, що це помісячна плата — за догляд з ранку й до вечора, обіди, сніданки й перекуси, а також мінімальні гігієнічні догляди (буденне вимити дитину у випадку її «дрібних» проблем оплачується окремо).
Питання цивілізованих дитсадків постало у Маріуполі рік тому. Тоді окупаційна влада шантажем і погрозами примушувала батьків віддавати дітей у школи. Варіант із дистанційною освітою навіть не розглядався. Влітку 2022 батькам радили «думати», що вони хочуть — віддати дитину в російський заклад освіти, чи ж лишитися без дитини.
У хвилі хаосу та переляку батьки подавали заявки дітей у будь-які вільні заклади. Під обіцянки окупантів набудувати дитсадків формувалися товсті стоси паперів з даними на дитину, яка офіційно чекала на свою чергу. Однак далі цих обіцянок рашисти так і не зайшли — «відволіклись» на завезення в місто «будівельників» із російських глибинок, які до тих самих «облікових» підлітків почали залицятися і приставати.
На сьогодні ж батькам майже увірвався терпець. У Приморському районі, де обіцяний «державний» садочок № 54 мав брати дітей на повноцінний робочий день ще кілька місяців тому, людям навіть перестали обіцяти його відкриття. Батькам у вічі кажуть, що й близько не уявляють, коли їхні чада зможуть нарешті навчатися в обіцяному режимі, і натякають: ніколи.
В окупації росіяни активно зносили заклади освіти, які навіть могли відремонтувати — тому що ті нагадували про їхні злочини та вбивства звичайних цивільних. Фото: Маріупольська міськрада
«Зробили ремонт у садочку. Раніше було обладнання і кухня — після ремонту це повивозилось в невідомому напрямку. Садок після ремонту відкрили в листопаді на неповний день — з 9 до 13 годин, але обіцяли батькам, що садок працюватиме повний робочий день, коли зробиться кухня. Завідувачка Бухало обіцяла це щодня, батьки навіть підписали договір, але уже більше місяця ніхто вирішувати питання не збирається — і з кухнею також. Де ці хвалені міністерства освіти, які по телевізору чи не щодня нові сади «відкривають»? Батькам з дітьми подітися нікуди — у кого немає ні бабусь, ні дідусів. При цьому завідувачка тепер каже: «Якщо вас щось не влаштовує - переводьте дитину в інший садок». Ніби вони щодня нові відкриваються і їх вже сотні!
Завідувач питання з кухнею вирішувати не збирається — виходить, що вона не зацікавлена в дітях і їх перебуванні у дитячому садку! Може, їй тоді варто піти з цього місця і поставити зацікавлену людину на посаду? І бажано, щоб разом з нею звільнився Мірошниченко з Управління освіти адміністрації Маріуполя, який заявив, що гроші пішли в інше русло і йому нецікаво це обговорювати", — обурюються місцеві в телеграм-каналах.
Договір, який підписували батьки з керівництвом дитсадка
Тетяна, мешканка Маріуполя, додає: аналогічна ситуація і в дитсадку № 125. Там усі меблі, зокрема і з кухні, винесли надвір, звідки все раптово зникло.
«Зараз як садок приміщення не готове, підрядник не може його здати в експлуатацію. Хоча роботи виконували за ГОСТом росії. Ми, батьки, вже ходили до Мірошниченка, писали звернення в адміністрацію — все дарма. Відповідь чуємо одну й ту саму: «підрядник не до кінця виконав роботи, старі батареї, плити зашили гіпсокартоном і пофарбували», — обурюється мешканка Маріуполя Тетяна.
Скриншот з місцевого телеграм-каналу
Водночас у той же час окупанти вперто продовжують замилювати маріупольцям очі: мовляв, до кінця року в місті з’являться тисячі нових квартир, нові дитсадки та школи взагалі мають рости ніби гриби після дощу. Однак за вічні ремонти, обкрадені самими робочими та злочинною псевдовладою дитсадки вони мовчать.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!