У документі, яке отримали у своє розпорядження від власних джерел журналісти «Вчасно», чітко вказано: під час окупації Маріуполь фактично пережив кілька епідемій «завдяки» рашистам. Однак жодних засобів для боротьби з епідемією в місті не проводили.
Фото з місцевого телеграм-каналу - з одного зі стихійних сміттєзвалищ Маріуполя посеред міста
На початку повномасштабного вторгнення окупанти потрощили абсолютно всю інфраструктуру в захопленому Маріуполі. Відсутня електроенергія, газопостачання, опалення й тим паче водопостачання — це забило останній цвях у труну цивілізації. Останнє на кілька місяців позбуло маріупольців води — тому люди шукали воду не лише у вуличних криницях (які вже давно не функціюють, оскільки цивілізоване місто не потребувало їх). Нерідко єдиним джерелом води був дощ — і люди збирали краплі у посудини, які вціліли після бомбардування Маріуполя. Воду також набирали й з озер та моря, навіть із заболочених водойм, в окремих випадках — пили навіть із калюж. Тоді ж, навесні та влітку 2022 року, стало відомо: Маріуполю загрожує епідемія холери. Не лише через відсутність чистої питної води, а й через бездіяльність окупантів — ті не ремонтували каналізацію, яка не функціювала через бомбардування, а у будинках та на вулицях лежали сотні мертвих тіл — маріупольців, які загинули під час обстрілів: як танкових, так і авіаційних.
Тоді ж окупаційна псевдовлада забила на сполох: коли стало зрозуміло, що вона «провалила» життя та здоров’я тих самих «звільнених», рф почала розповсюджувати новий фейк — спробу перегнати холеру й обурення та звинувачення людей. Тому сама почала звинувачувати… Україну.
«Сьогодні головний лікар оголосила попередження, що з боку України можлива біологічна диверсія. Очікують появу холерної палички у воді, смертей буде більше, ніж від ковіду. Колеги, на нас насувається спалах холери! Уже прийшли попереджувальні документи в лікарню. По росії йде зараження води холерою», — йдеться в одній з пропагандистських заяв окупантів, яку опублікував заступним мера Маріуполя Петро Андрющенко.
Уже за кілька місяців, ледь переживши холеру, маріупольці зустрілися з новою епідемією — грипу. Хворих було настільки багато, що недоступні для «простих смертних» містян лікарі були заповнені людьми, хоча до того лікували в більшості військовослужбовців рф. Однак це не допомагало — людей «косила» епідемія.
«Якщо на початку листопада рівень смертності на тиждень був десь 150 осіб, то на сьогодні - от минулого тижня перетнуло вже межу у 250 осіб на тиждень. В порівнянні з довоєнним періодом, наприклад, це в 7−7,5 раза вище, ніж було до початку цієї фази війни», — зауважує Петро Андрющенко.
У запиті, яке у своє розпорядження отримала редакція «Вчасно», так званому керівництво міста — Олегу Моргуну («меру» Маріуполя) в Міністерстві охорони здоров’я повідомляють: у місті регулярно фіксуються випадки малярії та інших вірусних хвороб у місцевих. Відповідь датується 6 березням 2023 року — більш як рік по тому, відколи окупанти почали знищувати Маріуполь.
«У Маріуполі нараховується 63 водойми (ріки, балки, заболочення, канави тощо) площею 547,95 га, на яких розмножуються комарі, мошки та інші представники гнусу, які котрі переносять небезпечні інфекційні хвороби. Так, у місті постійно реєструються завізні випадки малярії, випадки дирофіляріозу, зареєстровано два випадки лихоманки Західного Нілу, а на території Донецької області (окупованої - ред.) збільшується частота цього захворювання. У травні 2022 року фіксувався ріст комарів і мух — удвічі більший, ніж раніше. Це могло призвести до збільшення паразитарних захворювань», — йдеться у повідомленні.
Додатково: дирофіляріоз у людей проявляється або підшкірними вузлами, або вузловими ураженнями легеневої паренхіми (внутрішньої тканини). У випадках легеневих уражень і при підшкірних вузлах помилково цю хворобу діагностують як злоякісну пухлину, яка вимагає інвазивних досліджень та оперативного втручання для встановлення діагнозу. Захворювання супроводжується тяжкою патологією усіх систем організму, включаючи головний мозок і очі.
Лихоманка Західного Нілу — небезпечна вірусна хвороба, яка у тяжких випадках супроводжується гарячкою, запаленням мозкових оболонок і речовини головного мозку, лімфаденопатією, ураженням слизових оболонок, висипанням на шкірі.
Медики цивілізованих країн наголошують: аби уникнути цих захворювань — необхідно боротися з ними: і на вулицях міста у тварин, і в аспекті боротьби з комахами. Однак окупаційна влада на це сміливо «махнула рукою». У відповіді Моргуну в міністерстві вказали, що ніякого комплексу санітарно-гідротехнічних заходів не забезпечено.
«На території міста не забезпечено проведення комплексу санітарно-гігієнічних заходів щодо зниження чисельності переносників хвороб. Плани робіт не узгоджуються, також не подається інформація про проведення гідротехнічних та протикліщових заходів (чистка злив, косіння трави, збирання сухостою. Не проводяться винищувальні дезінсекційні заходи на водних об'єктах», — додають у відповіді.
Попри те, що міністерство просило виділити кошти на боротьбу з хворобами — у Маріуполі це проігнорували. Щобільше — як зауважує над власним підписом головний санітарний лікар Маріуполя, це вже не перше звернення до влади. І у відповідь на попереднє чиновники зауважили, що… у Маріуполі немає водних об'єктів на території міста.
«Раніше на адресу вашого попередника ми надсилали аналогічний лист. У відповідь нам сказали звернутися до очільника держкомітету водного та рибного господарства днр. Ми звернулися — і отримали відповідь, в якій вказано, що на балансі господарства немає водних об'єктів, які розташованих у місті Маріуполь», — додає санлікар у зверненні.
На сьогодні на вулицях міста були й лишаються стихійні сміттєзвалища, нашестя мишей та щурів, і в результаті - антисанітарія. Крім того, люди навіть ламають руки, намагаючись перелізти через гори сміття та «ремонтних робіт».
«Вулиця Блажевича, 67. Під час дощу до під'їзду не можна підійти — калюжі по кісточки. Прокладені труби на опалення ще не закопали й весь бруд тече до під'їзду. А сьогодні приїхала машина й тупо посеред дороги біля під'їзду вивантажила шлак. Перекривши взагалі прохід. Доводиться лізти в багнюку, через купу сміття. Тиждень тому у нас жінка зламала одразу і руку й ногу, намагалася пройти», — обурювалася мешканка Маріуполя ще 6 листопада в одному з місцевих телеграм-каналів.
Маріупольці обурюються: замість обіцяного розквіту вони вже майже два роки живуть у багнюці, до того ж — без нормованого водопостачання та електроенергії. Покращень не видно, тому що рашисти, очікувано, вирішили просто шикувати, ігноруючи «простих смертних» маріупольців, серед яких — і пенсіонери, й молодь, і діти. Єдине, чим вони активно займаються — пропагандою «руського миру», показуючи гарні картинки по телевізору зомбованому населенню.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!