Ідея соборності була й залишається базовою національною цінністю українців. А нині вона є передумовою успіху нашого спротиву зовнішній агресії.
День Соборності в Покровську у 2017 році. Фото з архіву "Вчасно"
22 січня ми згадуємо дві рівнозначні за вагомістю події української історії: проголошення незалежності Української Народної Республіки й Акт Злуки українських земель.
105 років тому — 22 січня 1918 року — Українська Народна Республіка проголосила незалежність і боролася за право бути «самостійною, ні від кого незалежною, вільною, суверенною державою українського народу». Цей факт руйнує твердження російської пропаганди, буцімто Української держави не існувало, її вигадали більшовики.
А проголошення соборності УНР і ЗУНР (Західноукраїнської Народної Республіки) 22 січня 1919 року — історичний акт об'єднання в одній державі українських земель, які до цього були розділені кордонами тогочасних імперій.
На Донеччині та Луганщині Дні Соборності України фактично щороку відзначали створенням ланцюгів єдності та мітингами в пам’ять про загиблих за цю єдність — особливої актуальності такий прояв соборності набув після початку повномасштабної війни.
Зокрема, Луганська області 22 січня 2022 року змогла за довгий час востаннє створити ланцюг єдності - у сквері біля Луганського обласного академічного українського музично-драматичного театру у Сєвєродонецьку.
У Торецьку на Донеччині (місті, яке сьогодні перебуває за кілька кілометрів від позицій російських окупантів), 22 січня 2022 року містяни клали квіти до Каменя пам’яті та до пам’ятного знаку захисникам України, які загинули за звільнення Торецька.
Рік потому деокупована Донеччина відзначила День Соборності з іншими масштабами — після звільнення частини Харківської та Донецької областей. Торік зранку в Богородичному та Ізюмі стартував автопробіг із прапорами, і на адмінкордоні Харківської й Донецької областей учасники акції розгорнули велетенський прапор України та виконали державний гімн.
Крім того, міста обмінялися символічними дарунками: Святогірська громада спекла велику паляницю. Її автори — представники місцевого бізнесу, які відновилися після звільнення міста. Раз на три дні пекарня безкоштовно випікає і роздає хліб для населення. Також передали течку з дитячими малюнками для військових. Ізюмці ж зі свого боку подарували картину.
Фото: «Новинарня»
Бахмут у січні 2022 відзначав День Соборності жовто-синіми стягами. А вже за кілька місяців росіяни візьмуться методично стирати його ракетними ударами.
«Живий» ланцюг у Лисичанську, який рашисти окупують невдовзі після вторгнення у 2022
А у 2017 році Маріуполь відзначився одним із наймасовіших святкувань Дня соборності. Тоді відбувся організований міською владою флешмоб «Єднаймось заради України», у якому взяла участь понад тисяча мешканців. Маріупольці утворили ланцюжок злуки біля Драматичного театру, який окупанти у 2022 році зрівняють із землею — спершу ракетами, поховавши там десятки цивільних мешканців, а потім — важкою технікою, яка зрівняє уламки з асфальтом.
У 2018 році у Станиці Луганській українці запустили величезний прапор на кульках, який пролетів над Луганщиною — нагадування людям в окупації, що Україна про них не забуде й повернеться звільнити.
Скриншот із відео «Військового телебачення»
2019 року в Краматорську у «живому» ланцюгу брали участь не лише школярі, а всі охочі. Після спільного виконання державного гімну учасники стали вздовж вулиці Паркової своєрідним «ланцюгом», символізуючи єдність усієї України. До школярів долучилися жителі міста.
«Я з Горлівки, живу у Краматорську кілька років, — розповідав тоді учасник заходу Сергій Штиря. — У цей день згадую патріотів, що лишилися на окупованій території, вони подумки з нами, і зараз мали б стояти поряд. Сьогодні єдність для нас дуже важлива, тому я тут».
У 2021 році в прифронтовій Авдіївці керівництво ВЦА, військовослужбовці 72-ї ОМБр, офіцери цивільно-військового співробітництва «CIMIC» і правоохоронці взяли участь в урочистій церемонії підняття Прапору України. Тоді біля в'їзду в Авдіївку встановили оновлений 15-метровий синьо-жовтий стяг — символ свободи й незалежності. Учасники також поклали квіти до меморіалу захисникам, розташованому в Авдіївській промзоні. Нині там тривають криваві бої за місто.
Встановлення прапора. Фото: ДонОВА
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!