Чим це зіткнення російських та українських сил відрізнятиметься від попередніх, та чому на Заході дещо стримані щодо прогнозів результатів ймовірного контрнаступу ЗСУ? «Вчасно» підготувало переклад думок іноземних експертів.
Фото: Збройні сили України у Facebook
Мік Раян — австралійський генерал-майор у відставці, який відповідав за весь військовий вишкіл та військову освіту в Австралії — вважає, що майбутній контрнаступ може складатися з серії атак на різних ділянках з метою заплутати ворога.
«Я думаю, те, що ми побачимо — це не один великий ривок. Ми побачимо багато різних наступів на різних ділянках, і українці захочуть збити з пантелику, обдурити, здивувати росіян щодо того, де можуть бути зосереджені їхні основні зусилля, а також матеріально-технічне забезпечення, вогнева міць і всі інші речі, що підтримують наступальні дії…
На мою думку, варто мати чітке уявлення про те, як виглядатиме успішний наступ. По-перше, українцям дійсно потрібно повернути свою територію. Вони хочуть звільнити своїх громадян і повернути собі суверенну територію. Але їм також доведеться захопити або знищити російські сили, щоб переконатися, що росіяни не зможуть здійснювати контратаки або становити загрозу в майбутньому до кінця цього року", — сказав він в ефірі CNN.
Коментуючи підготовку росіян до українських наступальних дій, зокрема, зведення ліній оборони на півдні, Раян каже:
«Всі оборонні роботи, що вони проводили, об'єднує така річ, як статичність. Їх легко «підхопити», і в них легко поцілити високоточними боєприпасами, і вони гарно служать, лише якщо війська, що їх укомплектовують, вправні, ведуть спостереження за перешкодами та накривають їх прямим чи непрямим вогнем.
Але я думаю, що росіяни також матимуть мобільні резерви, на які українці, ймовірно, захочуть націлитися перед наступом, і це вже можуть бути деякі з тих вибухів, які ми бачили протягом останнього тижня".
Також стоїть питання мотивації російських окупантів захищати захоплені українські території.
«Їхня мотивація залишатися та воювати буде під питанням, і буде цікаво побачити, скільки часу мине, перш ніж російська оборона зламається перед цим дощем вогню та сталі, який йде на них від українців», — каже Раян.
Відставний генерал наголошує, що українці швидко вчаться опановувати нове озброєння, та, ймовірно, накопичували техніку для наступальних операцій.
«Я думаю, що вони (українці - ред.) у цих майбутніх наступах збираються здивувати нас, і здивувати приємно», — констатує експерт.
Вибух на паливній базі у Севастополі / фото: соцмережі
Оптимістом щодо перспективи того, що цей наступ принесе успіх, себе також називає Майкл Кофман — американський військовий аналітик родом із України. Старший науковий співробітник Центру військово-морського аналізу (CNA).
Однак к ефірі подкасту War on the Rocks він звертає увагу на те, що на Заході, зокрема, немає чітко сформульованої стратегії цієї війни.
«США не сформулювали теорію успіху після цієї наступальної операції. Цей наступ стане тестуванням нового підходу цього року, що полягає в поєднанні західної техніки разом із західною підготовкою та українськими силами, які були призначені для операції, і які в ідеалі не брали участі в боях протягом останніх кількох місяців. Якщо це вдасться або не вдасться, в будь-якому випадку, велике питання полягає в тому, що буде далі? Тому що, швидше за все, буде тривалий період бойових дій на виснаження, як ми спостерігали протягом останніх п’яти місяців. Навіть якщо Сполучені Штати наступного місяця оголосять про новий пакет допомоги, все одно знадобляться місяці, щоб передати це обладнання і навчити українців. Таке відчуття, що немає чітко сформульованої стратегії війни, а є лише артикульована стратегія життя від одного наступу до іншого наступу зі значними проміжками між ними», — каже Кофман.
Тому на Заході, аби перестрахуватися, наразі так стримані щодо прогнозів результатів майбутнього наступу. Своєю чергою, аналітик розмірковує про події, що наближаються, як про зіткнення двох нових сил.
«Я думаю, що наступ буде схожим на операції зі звільнення Харківщини та Херсона, але це буде дуже самостійна операція, і вона все ж відрізнятиметься від тих двох, які ми бачили восени. Я думаю, що загалом я не маю права робити прогнози, але тут моя чесна відповідь полягає в тому, що ці сили насправді є досить новими — із західним обладнанням і підготовкою, які не були випробувані в операції, а російська армія з іншого боку — це набір мобілізованих підрозділів в укріпленнях, які вони побудували протягом зими, і вони також не були серйозно випробувані в обороні…
На практиці ці армії значно змінилися з початку цієї війни, і ми знову побачимо дві сили, які йдуть одна проти одної цього року, і які в певному сенсі не були випробувані в бою. Тому важко передбачити, як все піде далі", — каже він.
Фото: ЗСУ у Facebook
Деякі аналітики порівнюють те, що потрібно робити українцям, із висадкою в «день Д» (висадка військ у Нормандії у 1944 році ред.), про яку німецький генерал Ервін Роммель тоді казав: «Перші двадцять чотири години вторгнення будуть вирішальними… для союзників, а також для Німеччини. Це буде найдовший день».
Франц-Стефан Ґаді, лондонський фахівець із сучасної війни, в інтерв'ю CNN каже, що мета України має полягати в тому, щоб «викликати параліч російського військового керівництва та паніку серед російських рядових… Нематеріальні фактори, такі як тактична несподіванка, лідерство на полі бою та бойовий дух, ймовірно, будуть вирішальним у перші 24 години атаки».
В ідеальному сценарії, каже він, «українські бронетанкові колони проб’ють ешелоновану російську оборону в слабкому місці, швидко просунуться в російський тил, аби створити загрозу вузлам командування та управління, таким як військові штаби та центри постачання».
Але небезпека для українських сил, за словами Метью Шмідта, доцента національної безпеки в Університеті Нью-Хейвена, полягає в тому, що контрнаступ перетворюється на «бій на рівні дивізії, який переходить у серію боїв взводів», у результаті чого українці можуть загрузнути.
За його словами, вирішальним буде оволодіння загальновійськовою зброєю — використання різноманітних засобів у координації. «Атака складів постачання в тилу, швидке розмінування, координація вогню і рух від рівня бригади до рівня взводу».
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!