В ОРДЛО батьків змушують писати відмови від вивчення дітьми української мови / Фото з відкритих джерел
В школах ОРДЛО усім батькам школярів роздають зразки заяв та просять написати відмову від вивчення дітьми української мови, повідомила ІА «Вчасно» голова «Східної правозахисної групи» Віра Ястребова.
За її словами, окупаційні адміністрації РФ в ОРДЛО скасовують вивчення української мови в школах, але підносять це так, нібито батьки школярів самі ініціюють скасування.
«Окупанти продовжують випалювати все українське у ОРДЛО, — заявила Віра Ястребова. — На окупованій Луганщині в школах батьків змушують писати заяви на звільнення школярів від вивчення української мови, в ОРДО відбуваються такі ж процеси.
Правозахисниця зазначила, що окупаційна влада робить упор на школярів 1−7 класів.
«Скасування вивчення Української мови загрожує тим, що діти після закінчення шкіл в ОРДЛО не зможуть надходити в Українські ВНЗ і змушені будуть залишатися в ОРДЛО або вступати до ВНЗ РФ, — говорить Віра Ястребова. — РФ діє за принципом: «Хочеш перемогти свого ворога, виховай його дітей».
6 березня 2020 року самоназвані «депутати народної ради ДНР» внесли зміни в «конституцію» невизнаної республіки, позбавивши українську мову статусу державної. Про це повідомляють підконтрольні бойовикам видання.
Таким чином сепаратисти визначили російську єдиною «державною» мовою на території ОРДО. На їх думку, це ніби-то допоможе фейковій республіці на шостому році налагодити зв`язок з Росією.
Як повідомляли місцеві жителі у соцмережах, в перший же рік окупації в ОРДО були фактично ліквідовані українські школи і класи: батьків дітей, які проходили навчання українською мовою, змусили написати заяву про те, що їхні діти нібито хочуть навчатися російською.
Вчителів української мови почали перекваліфіковувати у педагогів російської мови.
При цьому українська влада зробила все, щоб у 2020 році вступники з непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей та тимчасово окупованих територій Криму могли без ЗНО вступати в будь-який з уповноважених закладів освіти, де працюватимуть освітні центри «Крим-Україна» та «Донбас-Україна».
Для цього абітурієнтам потрібно звернутись до одного з освітніх центрів з 9 червня до 23 жовтня 2020 року.
Освітні центри «Крим-Україна» та «Донбас-Україна» працюватимуть з 9 червня до 23 жовтня у кожному із закладів, список який Міністерство освіти і науки публікувало раніше. Такі центри функціонуватимуть у кожному закладі вищої та фахової передвищої освіти у Донецькій та Луганській областях на підконтрольній Україні території, а також будуть створені на базі низки університетів і коледжів, підпорядкованих Міністерству освіти і науки, Міністерству охорони здоров’я, Міністерству внутрішніх справ і Міністерству культури та інформаційної політики.
Вступники, які бажають взяти участь у конкурсі на бюджетні місця, мають подати заяву та заповнити освітню декларацію в освітніх центрах:
— вступники з Криму — не пізніше 20 серпня;
— вступники з Донбасу — не пізніше 22 серпня.
Ті, які не встигнуть цього зробити у серпні, до 23 жовтня можуть подавати заяви для вступу на контракт.
Вступники і з Криму, і з Донбасу можуть вступати до уповноважених закладів освіти без складання ЗНО. Ті, хто не має українського документа про освіту, може отримати його через освітній центр, який направить їх у школу при освітньому центрі. Такі вступники мають скласти лише два іспити державної підсумкової атестації: українську мову та історію України, а також один вступний іспит, який встановлює заклад вищої освіти.
Вступники з Криму та Донбасу, які мають український атестат і склали ЗНО, мають можливість вступати до будь-якого ЗВО України.