Жителі України мають змогу проголосувати на виборах Президента вдома / Фото: novosti-n.org
Організація виборів Президента регулюється статтями закону, які визначають, що проголосувати за місцем перебування можуть:
— люди, які постійно нездатні пересуватися самостійно;
— люди, які тимчасово не можуть пересуватися.
Для таких виборців законодавство передбачає особливі можливості, аби вони все ж могли реалізувати своє право голосу.
ЧИТАЙТЕ: ІНФОГРАФІКА. Вибори Президента-2019: зареєстровано рекордних 44 кандидати
Процедура включення до списку тих, хто голосує за місцем перебування, включає подання копії паспорту, заяви, написаної від руки, до місцевої виборчої комісії та додавання до неї довідки з медустанови, яка підтверджує постійну або тимчасову нездатність до пересування.
Документи можна принести самостійно або передати через когось.
Подивитися список виборчих комісій на Донеччині та Луганщині можна за посиланням.
ЧИТАЙТЕ: ІНСТРУКЦІЯ. Як переселенцям та жителям ОРДЛО проголосувати на виборах Президента України
Також при включенні виборця до списку тих, хто голосує за місцем перебування, члени дільничної виборчої комісії зобов'язані перевірити факт тимчасової нездатності особи пересуватися самостійно. У разі, якщо це не підтвердиться, комісія відмовить у візиті під час виборів і доведеться йти самостійно.
31 березня до виборця, заяву якого зареєстрували як такого, що голосує вдома, прибувають члени дільничного виборчкому з бюлетенями та опечатаною або опломбованою виборчою урною. З ними можуть також перебувати офіційні спостерігачі, довірені кандидати або навіть самі кандидати в президенти.
Виборець чи члени його сім'ї не можуть відмовити виборчій комісії у присутності, інакше проголосувати не вдасться. Однак конкретно голосувати, ставити галочку в бюлетені виборець все ж повинен в окремому приміщенні, без присутності кого-небудь ще задля збереження таємниці волевиявлення.