Зареєструвати заявку у фонді компенсацій, який створений в Гаазі, можна буде вже у квітні. Однак виплати українці отримають щонайменше через рік.
Виплати від ООН можна отримати щонайменше через рік/ Ілюстративне фото
Українці, які постраждали від війни, можуть отримати компенсацію за міжнародним механізмом, який створений в Гаазі. Однак для цього треба час — щонайменше рік, розповідає заступниця міністра юстиції України Ірина Мудра в інтерв'ю з Голосу Америки.
«Зареєструватися в цьому фонді заявки можна буде уже з квітня. Категорії постраждалих і категорії шкоди уже затверджені радою реєстру, і мають бути сертифіковані конференцією сторін, що буде зроблено теж у квітні», — розповідає Мудра.
Після цього, за її словами, створять компенсаційну комісію за міжнародною багатосторонньою угодою, яка має бути обговорена, підписана, укладена і ратифікована країнами.
«Далі - створять органи управління, джерела покриття, — додає Мудра. — Тобто це щонайменше рік, оскільки відповідні норми міжнародного права мають бути витримані. Тому сказати, що можна буде отримати компенсації завтра, на жаль, як би мені цього не хотілося, ми не можемо, але ми над цим працюємо, щоб це запрацювало, щоб люди зрештою мали куди звернутися для отримання компенсації за шкоду».
Разом з цим український уряд сподівається заповнити фонд коштом державних російських активів, заморожених на Заході.
Зокрема міністр юстиції Денис Малюська у Вашингтоні визнав, що основний крок з конфіскації російських активів має зробити «Група семи». Він висловив сподівання, що США можуть затвердити законопроєкт РЕПО і відіграти провідну роль в конфіскації російських активів.
Генеральний прокурор України Андрій Костін, перебуваючи у Вашингтоні минулого тижня, поділився очікуваннями того, що міжнародне рішення щодо майже $ 300 млрд російських державних активів вже скоро буде ухвалене.
«Складно сказати, чи буде це саме конфіскація, чи буде це використання заморожених активів, наприклад, як гарантії, під які будуть отримані кошти, які будуть потім передані українській державі, або, наприклад, до реєстру збитків Міжнародного компенсаційного механізму, який також вже працює в Гаазі», — каже Костін.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!