Пізно ввечері у вівторок, 22 липня, попри протести і заклики ветувати закон № 12 414 його все-таки підписав президент Володимир Зеленський.
Фото: 24 канал
22 липня Верховна Рада прийняла закон № 12 414. Він надасть Офісу генпрокурора повноваження щодо роботи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). «За» проголосували 263 депутати — головно Слуга народу, Батьківщина та колишня ОПЗЖ. Проти були ЄС і Голос.
Юлія Тимошенко під час розгляду запамʼяталась полумʼяною промовою проти незалежних антикорупційних органів.
Того ж дня закон підписав президент України Володимир Зеленський. Згодом стало відомо, що його опублікували в офіційному виданні Верховної Ради «Голос України». Це означає, що він офіційно набуває чинності з 23 липня.
У Києві, Дніпрі та Львові тисячі людей вийшли на акції протесту проти закону, що нівелює незалежність антикорупційних органів — НАБУ та САП.
Новину про те, що президент підписав закон 12 414, люди зустріли криками: «Ганьба».
Люди стояли на протесті до комендантської години.
Ухвалення закону, що зменшує повноваження НАБУ і САП, вже розкритикували у Єврокомісії. Водночас у НАБУ подякували громадськості за підтримку й обіцяють продовжувати працювати та «надалі відстоювати нашу незалежність розслідувань від втручань».
У Раді готуватимуть подання до Конституційного Суду, щоб скасувати законопроєкт № 12 414, який обмежує роботу НАБУ та САП.
За словами нардепа Ярослава Железняка, під час схвалення закону порушили «стільки статей Регламенту», що це достатньо реалістично. Він каже, що для подання до КСУ потрібно зібрати 45 підписів депутатів — на його думку, стільки зібрати можна.
Якщо коротко — він перетворює антикорупційні органи на залежні від генерального прокурора інституції. Раніше вони були незалежними політично, а також інші органи не мали права розслідувати справи, які були закріплені за НАБУ і САП.
Депутат Ярослав Железняк написав, що у разі ухвалення цього законопроєкту керівником для прокурорів САП фактично буде генпрокурор, а не очільник САП.
«Це означає, що тепер генпрокурор буде визначати, який прокурор буде слідкувати за розслідуваннями НАБУ», — каже Железняк.
Генеральний прокурор відтепер матиме право витребувати будь-яке провадження НАБУ та передати його на розгляд іншому прокурору. Ця зміна скасовує попередню норму, яка забороняла вилучати провадження з НАБУ.
«Якщо НАБУ не виконуватиме вказівок, генпрокурора це має прямим наслідком забрання провадження в НАБУ. Прибирається право прокурорів САП забирати в інших органів провадження, які підслідні НАБУ», — зазначає нардеп.
За його інформацією, директор НАБУ матиме право витребовувати справи в інших органів виключно за погодженням з генеральним прокурором, а не з керівником САП, як це було раніше.
Також керівник САП втрачає можливість вирішувати спори щодо підслідності справ для НАБУ. Ці повноваження тепер належать генпрокурору.
Крім того, додається пряма норма, яка надає генеральному прокурору право розглядати клопотання про закриття всіх кримінальних проваджень щодо ТОП-посадовців (із чітким переліком посад) та, за результатами розгляду таких клопотань, закривати ці провадження.
Нардеп, голова комітету Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин каже, що влада руками Комітету правоохоронної діяльності запроваджує «тотальний контроль генпрокурора над антикорупційними справами».
Він наголошує, що серед іншого правки передбачають, що НАБУ втрачає контроль над розслідуванням статей, які на цей час можуть розслідувати лише вони.
«Тобто легалізується схема, за якою в НАБУ забрали справу Татарова, щоб її поховали інші правоохоронні органи»
«Наслідки будуть плачевні. Посли G7, тобто клубу основних постачальників зброї для ЗСУ, просили роз’яснення уряду щодо ситуації з обшуками в НАБУ. Про сповільнення євроінтеграції я вже мовчу. Ось що буває, коли приватний інтерес і намагання забезпечити недоторканість татарових-міндічів стоїть вище інстинкту виживання», — написав Юрчишин.
За інформацією видання Українська правда, з посиланням на джерела в антикорупційних органах, обшуки в НАБУ проводили «превентивно, бо дізнались, що в НАБУ готується підозра Тімуру Міндічу (співвласник «Студії «Квартал 95» — УП)».
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!