Ілюстративне фото з відкритих джерел
З 16 січня по 11 лютого 2021 року до Уповноваженого із захисту державної мови звернулося 605 громадян з різних куточків України. Про це повідомив мовний омбудсмен Тарас Кремінь.
«Найбільше звернень та скарг продовжує надходити із Києва та Київської області (276). У східних, південних та західних областей України — незначна кількість можливих порушень (наприклад, Луганська область — 7, Миколаївська — 6, Донецька — 4, Тернопільська — 4, Херсонська, Рівненська, Івано-Франківська, Закарпатська, Хмельницька по 2 звернення)», — зазначив Кремінь.
Переважна більшість (281) звернень стосується відсутності української версії вебсайтів про надання послуг та сайтів інтернет-магазинів. 126 громадян поскаржилися на порушення своїх прав, перешкоди та обмеження у користуванні державною мовою у сфері обслуговування. Найбільше таких порушень (53) виявлено киянами.
ЧИТАЙТЕ: У кав’ярні, банку чи аптеці: із 16 січня обслуговувати споживачів мають лише українською
Також продовжує надходити інформація щодо використання недержавної мови деякими депутатами місцевих рад міст Миколаєва, Одеси, Дніпра, Запоріжжя, а також щодо можливих порушень мовного законодавства у сфері освіти.
Нагадаємо, від з 16 січня 2021 року мовою обслуговування споживачів в Україні має бути державна мова. У разі порушення прав на отримання інформації та послуг українською мовою рекомендовано звертатися до Уповноваженого із захисту державної мови.