Кабінет міністрів зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт щодо внесення змін в процесі мобілізації, військового обліку та проходження військової служби. Документ надали для ознайомлення парламенту 25 грудня.
Законопроєкт про зміни в мобілізації пропонує зменшити призовний вік до 25/ Ілюстративне фото
Проєкт закону, щодо внесення змін до процесу мобілізації, наразі недоступний. Водночас є пояснювальна записка, яка містить положення, що пропонуються в документі. Серед них — зниження призовного віку з 27 до 25 років, скасування відстрочки для людей з ІІІ групою інвалідності та посилення відповідальності за порушення правил мобілізації.
Запровадити курс базової загальновійськової підготовки до 3 місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років при всіх навчальних закладах;
Виключення строкової служби як виду військової служби та звільнення від служби у запас усіх військовослужбовців строкової служби;
У новому законопроєкті у пункті про відстрочку прибрали 3-тю групу інвалідності. Тобто у разі його прийняття таких людей в окремих випадках можуть мобілізовувати.
— сліпота на одне око;
— параліч кисті;
— культя верхньої кінцівки;
— відсутність пальців;
— укорочення ноги на 7 сантиметрів або більше;
Разом з цим заступниця голови комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, народна депутатка від «Слуги народу» Мар’яна Безугла написала, що головнокомандувач Валерій Залужний пропонує вилучити із законопроєкту норми, що надають підстави для звільнення інвалідам ІІ групи.
Сама Безугла наполягає на звільненні від відстрочки всіх груп.
«Я послідовно за право на відстрочку та звільнення для осіб з інвалідністю 1−3 груп та буду наполягати на цьому. Як обіцяла, так і зроблю все можливе», — пише Безугла.
Скасовано право на відстрочку для тих, хто здобуває другу вищу освіту.
Кабмін пропонує збільшити штрафи за військові правопорушення:
— за порушення законодавства про оборону, військовий обов’язок і військову службу, мобілізаційну підготовку та мобілізацію — штраф від 25 500 до 34 000 грн для громадян і від 34 000 до 85 000 грн для посадовців;
Нові правила щодо мобілізації та військової служби Верховна Рада розглядатиме 10 січня. Обговорення триває на рівні робочих груп.
Орієнтовно правила мобілізації почнуть вже діяти з початку весни, про це повідомив народний депутат від «Слуги народу» Олександр Горенюк.
«Послідовність наступна: голосування в першому читанні ймовірно 10−12 січня 2024. Потім подання правок та робота в комітеті, далі розгляд в Раді у другому читанні разом з усіма правками. Це орієнтовно кінець січня. Потім підпис президента, якщо не буде вето, після цього законопроєкт набирає чинності через один місяць після його опублікування», — пише Горенюк.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!