Андрій Аксьонов/ фото з відкритих джерел
Аби потрапити до Верховної Ради, активну передвиборчу агітацію на 50-му окрузі Донеччини проводить міський голова Добропілля Андрій Аксьонов. Чиновнику свого часу закидали сприяння у проведенні «референдуму», подвійне (російське) громадянство, а нині судять за розтрату майна.
Ідучи від нової політичної сили, яка нагадує реінкарнацію «Партії Регіонів», колишній регіонал Аксьонов заручився підтримкою її впливових представників. Останні близькі до структур олігарха Ріната Ахметова, в лобіюванні інтересів якого часто звинувачували мера Добропілля. При цьому під час передвиборчої кампанії кандидат в депутати вдається до заходів, які забороняє українське законодавство або ж таких, що суперечать етиці демократичних виборів, повідомляє «Вчасно».
Чиновницька кар'єра Андрія Аксьонова розпочалася в селищі Новодонецьке на Донеччині у 2008-му році. Там він двічі обирався головою від «Партії Регіонів».
У 2014-му, коли Аксьонов все ще обіймав цю посаду, Новодонецьке стало одним з тих населених пунктів, де проводився так званий «референдум» про відокремлення від України. Намет для голосування встановили тоді в лічених метрах від селищної ради. В Новодонецьке приїжджали охочі «проголосувати» з тих міст, де місцева влада не організовувала незаконного референдуму.
В інтерв'ю Аксьонов стверджував, що як голова мусить слідувати «бажанням» жителів селища і, мовляв, якщо вони схочуть приєднатися до Росії або Гондурасу, він мусить це підтримати. У квітні 2014 року Аксьонов також намагався перешкоджати патріотичному автопробігу прихильників України і назвав його учасників «говномутами».
Незважаючи на це, чиновник не тільки не поніс відповідальності, але й був у 2015-му допущений до виборів у мери Добропілля, на яких переміг.
ЧИТАЙТЕ: В мэры Доброполья баллотируется сепаратист и организатор незаконного референдума
Варто зазначити, що з Аксьоновим у 2015-му до міськради зайшов депутатський корпус, третину якого склали представники містоутворюючих підприємств ДТЕК Ріната Ахметова.
Одразу після виборів розпочався процес передачі величезної кількості об’єктів соціальної сфери, а також застарілих котелень, тепломереж з балансу ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» у власність громад чотирьох міст Великого Добропілля. Це лягло величезним тягарем на місцеві бюджети.
Журналіст розслідувач з Добропілля Артем Лютий зазначає, що саме за каденції Аксьонова місцеве комунальне підприємство «Добро» заборгувало близько 240 мільйонів гривень за вугілля структурам Ахметова. «І це при тому, що його поставки відбувалися на пільгових умовах», — зазначає журналіст.
Такий борг, в свою чергу, на думку Артема Лютого, робить місто залежним від струкур Ахметова і дає їм можливість диктувати свої вимоги за будь-якої влади.
Не можна не згадати, як у цей період у вересні 2017 року на сесії міськради Аксьонов не підтримав пропозицію вшанувати пам’ять загиблих бійців АТО хвилиною мовчання. «Давайте хвилину мовчання за Одесою зробимо, там же теж діти згоріли», — заявив він.
Цікаво те, що такі його дії та заяви не отримали жодної оцінки з боку правоохоронних органів чи влади.
У 2017-му нардеп Дмитро Лубінець повідомив, що влітку 2014 року Андрій Аксьонов виїхав до анексованого Криму, де подав до окупаційної адміністрації заявку на отримання громадянства РФ. Місцем проживання в заяві мер вказав Севастополь. Лубінець зазначив, що цю інформацію легко перевірити через офіційну базу платників податків Росії.
Фото. Дані Андрія Аксьонова в офіційній базі платників податків Росії. Фото. Дані Андрія Аксьонова в офіційній базі платників податків Росії.
У 2018-му прокуратура Донецької області повідомила про підозру меру Добропілля Андрію Аксьонову в підробці документів і службовій підробці.
Чиновнику також вручили клопотання про обрання запобіжного заходу і про відсторонення з посади.
За інформацією правоохоронців, 47-річний мер міста, користуючись службовим становищем, підписував табелі обліку робочого часу з неправдивою інформацією про відпрацьований ним кількості годин. Так, Аксьонов хотів приховати факт свого регулярного відсутності на роботі для поїздок в анексований Крим.
ЧИТАЙТЕ: Мэр Доброполья за полгода почти 80 дней провел в оккупированном Крыму
Після того, як стало відомо про підозру в кримінальному злочині, Аксьонов не з'являвся на засідання суду і в травні 2018 року несподівано покинув територію України, через що був оголошений у розшук.
ЧИТАЙТЕ: Подозреваемый в коррупции мэр Доброполья Аксенов объявлен в розыск
Пізніше з’ясувалося, що він перебував у Німеччині та, за його словами, лікувався від онкологічного захворювання.
29 січня 2019 року біглий міський голова повернувся на Донеччину, і Краматорський міський суд відправив його під нічний домашній арешт.
У березні запобіжний захід у вигляді домашнього арешту Аксьонову змінили на запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання. До 28 квітня 2019 року Аксьонов був відсторонений від посади міського голови.
Схоже, такий м’який запобіжний захід, винесений судами Донеччини, дозволив Аксьонову ґрунтовно підготуватися до нового витку політичної кар’єри та передвиборної кампанії.
Але судовий процес щодо справи Аксьонова триває й досі. Щоправда, з частими перенесеннями засідань, а спочатку призначена суддя Олена Здоровиця написала відвід через «дружні стосунки» з мером Добропілля.
ЧИТАЙТЕ: На Донеччині розпочались слухання по справі підозрюваного у корупції мера Добропілля
Журналіст Артем Лютий зазначає, що вищезгадана кримінальна справа щодо розтрати майна — не єдина, в якій фігурує Аксьонов. Є ще одна.
Суть її полягає в тому, що кілька років тому за результатами конкурсу міських проєктів за кошт ДТЕК в місті встановили стелу «Я люблю Добропілля», а через кілька місяців в Prozorro з'явилася публікація про закупівлю її ж, але вже за бюджетні кошти.
Фото Sicore Group Facebook
Артем Лютий розслідував цей випадок і результати передав правоохоронцям, які кваліфікували це як розтрату бюджету ст. 191.
«Станом на сьогодні підозра вручена тільки одному з фігурантів справи. І це не Аксьонов, хоч його власний підпис стоїть на договорі з ФОПом», — розповідає журналіст.
За його словами, це менеджерка ГО, через яку ДТЕК реалізувало благодійні проєкти, Наталія Гомон. Вона, на думку журналіста, також була «чорним бухгалтером» Аксьонова, яка курировала фіктивних ФОПів, через які неодноразово відмивалися бюджетні кошти.
Артем Лютий розповідає, що для видачі підозри Аксьонову потрібний дозвіл обласного прокурора, якого досі не надано.
«І якщо зараз до суду ця справа дійде у такому вигляді, тобто так і не вручать підозру Аксьонову і ФОПу, то її закриють всього лише штрафом за підробку документів. А те, що з бюджету гроші були вкрадені — всім пробачимо, всім забудемо», — пояснює журналіст.
На його думку, причина затягування цієї справи — корупція в вищих органах прокуратури.
Доречно тут згадати, що днями редакція «Вчасно» отримала від Донецької обласної прокуратури доволі дивну відповідь на свій запит щодо наявних кримінальних проваджень, фігурантом яких був чи є мер Добропілля Андрій Аксьонов.
Якщо коротко, то прокуратура зазначила, що не знайшла жодного такого провадження за його участі.
Слід також згадати, що Аксьонов вже намагався стати нардепом у 2019-му, але програв меру Покровська Руслану Требушкіну.
ЧИТАЙТЕ: Підозрюваний у корупції мер Добропілля зібрався балотуватися до Ради
Після цього у 2020-му році Аксьонов зміг переобратись на посаду міського голови Добропілля.
За даними «Чесно», 16 лютого 2021 року на конференції партії «Порядок» у Покровську її лідер, нардеп Муса Магомедов (балотувався у ВРУ від «Опозиційного блоку») висунув кандидатуру Аксьонова на довибори у 50 окрузі. Зазначимо, що партію «Порядок» очолили представники топ-менеджменту бізнес-структур Ахметова.
Офіційно ж в ЦВК Аксьонов зареєстрував свою кандидатуру 1 березня.
За даними громадянської мережі «ОПОРА», протягом лютого, ще тільки в статусі потенційного кандидата Аксьонов проводив передвиборчу активність. Він інтенсивно використовував місцеві ЗМІ та носії зовнішньої реклами. У місцевих ЗМІ з’явились позитивні інтерв’ю Аксьонова, а у рейтингу міст Донеччини Добропільська громада — лідер обласного рейтингу спроможності, що співвідноситься з чинним головою громади Андрієм Аксьоновим.
Також у поштові скриньки жителів міст округу розповсюджувались інформаційні матеріали. Потенційного кандидата підтримали представники місцевої регіональної еліти, зокрема Герой України та багаторічний директор крупного шахтоуправління, що входить до структур Ахметова, Леонід Байсаров, міські голови Мирнограду та Покровська Олександр Брикалов і Руслан Требушкін.
Разом з Леонідом Байсаровим
А сам потенційний кандидат ініціював створення Асоціації вугільних міст, яку підписали голови Мирноградської, Покровської та Добропільської громад.
З того часу ОПОРА зафіксувала низку фактів у передвиборчій кампанії Аксьонова, які можуть свідчити про непрямий підкуп виборців або порушення стандартів демократичних виборів.
При цьому координаторка ОПОРИ Наталія Боровська у коментрі «Вчасно» зазначає, що треба розрізняти ці два поняття.
«Коли, наприклад, щось робиться за кошти бюджету, а кандидат каже: я цьому сприяв або ініціював — це є порушенням демократичних стандартів виборів, але не карається законом», — коментує координаторка.
Вона зазначає, що нічого протиправного немає також в подарунках, наприклад, благодійного фонду, створеного кандидатом за тієї умови, що не ведеться агітація при цьому.
«Проте, якщо будь-яка агітація присутня — це вже є значним порушенням виборчого законодавства і є непрямим підкупом виборців. Але, щоб притягнути до адміністративної або кримінальної відповідальності, отримувачі таких подарунків або свідки цього мають засвідчити це в правоохоронних органах», — зазначає координаторка ОПОРИ.
Вона також уточнила, що агітаційною продукцію, за яку не карає закон, можуть бути лише сувеніри вартістю до 180 гривень: брендовані ручки, блокноти тощо, але не продуктові набори.
Так, наприклад, прикладами непрямого підкупу може бути роздача 23 лютого роздача на шахтоуправлінні «Покровське» подарунків «Дембельский банный набор», на зворотному боці якого є напис: «С праздником, мужчины. А. Аксьонов». Таку інформацію поширювали в соцмережах.
А з 1 березня за ініціативи Аксьонова відновив свою роботу благодійний фонд «Надія», який розпочав роздачу продуктових наборів. Проте пакунки — не з символікою БФ «Надія», а з написом «Аксьонов — за нас!», «Ми за Аксьонова» тощо.
Одним з прикладів порушення цим кандидатом в нардепи демократичних стандартів виборів стала його участь в урочистому відкритті встановленого за бюджетні кошти ліфта в одному з будинків Покровська. Про це вийшли агітаційні сюжети та публікації в місцевих ЗМІ під назвою «В Покровське почалася заміна застарілих ліфтів за сприяння Андрія Аксьонова».
Передвиборчі обіцянки кандидата
Названа «Шахтарський характер» програма кандидата Аксьонова, на жаль, не вражає оригінальністю, адже в ній простежуються затерті популістські меседжі.
Так, варто почати з того, що кандидат обмежився досить абстрактним ключовим пунктом «потрібні державні програми, які будуть працювати на розвиток наших громад-трудівників». Для цього він обіцяв докласти всіх зусиль і задіяти досвід роботи в органах місцевого самоврядування.
У програмі йдеться також про те, що для жителів Донецької області, «які забезпечують економічну стійкість всієї України», комунальні тарифи повинні бути знижені мінімум на 30%. Таке формулювання дуже нагадує вигадку «Донбас годує Україну».
Аксьонов обіцяє не допустити несправедливе закриття шахт і заводів, а також створити альтернативні робочі місця.
Ну і в останньому пункті зазначено, що Верховна Рада України, Уряд, Президент України зобов'язані пред’явити суспільству чіткий план досягнення миру на Донбасі і зробити реальні кроки для припинення конфлікту.
Добропілець журналіст Артем Лютий навів приклад невиконання раніше даної мером Аксьоновим політичної обіцянки.
Йдеться про модернізацію застарілих енергозатратних котелень, які, як писали вище, були передані від ДТЕК в комунальну власність громади. Місцева влада спільно зі бізнес-структурою Ахметова мали давно почати це робити за каденції Аксьонова.
«Станом на сьогодні відомо, що розроблено тільки один проєкт модернізації котельні в одному з селищ громади», — зазначає Лютий.
Журналіст також вважає, що нинішня обіцянка Аксьонова знизити комунальні тарифи на третину — звичайний популізм, адже в Раду його покликала саме колишня менеджерка ДТЕК олігарха Ріната Ахметова, народна депутатка Вікторія Гриб.
«Питається, чи буде Аксьонов вимагати в ДТЕК цього, і так би мовити, кусати руку, яка його кормила, пробачала „обналічку“ мільйонних благодійних коштів ДТЕК, сотні мільйонів боргу за вугілля в КП „Добро“, прикривала його перед виборами, щоб, не дай бог, рейтинг не впав і тариф не виріс? Відповідь, гадаю, очевидна — ні», — розмірковує журналіст-розслідувач.
Чи буде Аксьонов дотримуватися обіцянки «не допускати несправедливе закриття шахт» — також велике питання. Адже саме за його каденції відбулося закриття ДТЕКівських шахт в Добропіллі.
Зелена енергетика у шкалі пріоритетів президента ФК «Шахтар» давно потіснила «чорне золото». Про це йдеться в статті журналіста-розслідувача Петра Чумакова.
ЧИТАЙТЕ: Чому ДТЕК зупиняє вугільну промисловість, або Гігавати енергокризи
Ну й наостанок пункт, в якому ідеться про «обіцянку зобов'язати владу чіткий план досягнення миру на Донбасі і зробити реальні кроки для припинення конфлікту».
Зазначимо, що таке трактування вирішення даної проблеми може, на нашу думку, читатися ще як: ключі від миру на Донбасі — в України, а не в Путіна. А такий меседж грає на руку російській пропаганді, спотворює дійсність і може дати марні надії жителям Донеччини.