Ольга Мозолевська/ фото з архіву ВК Віталій Мозолевський
Про Ольгу Мозолевську, заручницю представників незаконних збройних формувань, майже нічого не чутно три з половиною роки, повідомляє Медійна ініціатива за права людини.
«Оля раптово зникла у середині жовтня 2017 року. Точної дати не знаю, оскільки дружина одна була у Донецьку і на зв'язок припинила виходити приблизно 15 жовтня», — розповідає чоловік Ольги Віталій Мозолевський.
На підконтрольній уряду України території жінку навіть оголосили у розшук, як зниклу безвісти.
До війни подружжя проживало в Авдіївці, а після початку агресії РФ виїхали до матері Ольги у Мар'їнський район.
«Туди, де менше стріляли, адже у нас був маленький син, — продовжує чоловік. — Оселилися у селі у старому будинку».
ЧИТАЙТЕ: Викрали і катували: в ОРДО три роки тримають у полоні хіміка-технолога Марину Юрчак
Приблизно наприкінці 2015 року жінка знайшла роботу в окупованому Донецьку у ресторані — за фахом кухар, спочатку працювала офіціанткою, а потім адміністратором. Їздила щоразу на окуповані території на кілька тижнів і поверталась додому. Так мало бути і тоді.
«Телефон не відповідав кілька днів. У селі вже почали говорити, що бачили Олю на підконтрольній Уряду України території. Я подав заяву до поліції у Курахове про зникнення людини. Там перевірили — Ольга з непідконтрольних територій не виїжджала. Поїхав шукати її до Донецька — там місцева так звана міліція заяву не приймала, і ніхто нічого про Ольгу не чув. Як виявилося пізніше, перші пів року її утримували десь у підвалі під чужим прізвищем. Але це мене, мабуть, врятувало. За кілька тижнів, коли я повернувся, зателефонувала людина з Донецька — мовляв, ти заяву подавав, приїжджай. Я не зміг поїхати одразу — сину було чотири роки, він не міг лишатися без мене, мабуть, щось відчував. Коли я почав розпитувати ту людину, з ким розмовляю, почув: „Яка різниця, зустрінемо тебе прямо на блок-посту“. Потім мені в СБУ сказали, що виманювали, мабуть, аби тиснути на Ольгу», — продовжує Віталій Мозолевський.
Тим часом Ольгу представники незаконних збройних формувань утримували на заводі «Ізоляція» у Донецьку — підприємстві, яке від початку збройної агресії РФ вони перетворили на в’язницю. Затримані, що перебувають там, не можуть побачитися з родичами або навіть отримати передачу.
«Одного разу дружина подзвонила, це було десь за шість місяців після зникнення, але про себе нічого не сказала, а лише розпитувала, як ми», — додає Віталій.
Тим часом у 2018-му році Ольгу на «Ізоляції» бачив колишній заручник Олександр Тимофеєв, звільнений у грудні 2019 року. Згодом, впізнав її на фото.
«З лютого по квітень 2018 року мене примушували виконувати господарські роботи на території „Ізоляції“, — говорить Олександр Тимофеєв. — Щоразу ми працювали разом — близько десяти-дванадцяти чоловіків. Прибирали сніг, листя, копали землю, білили дерева. Зазвичай охороняло нас кілька конвоїрів. Під час робіт я кілька разів бачив молоду дівчину, яка працювала у приміщенні кухні та їдальні для охоронців. Це худорлява молода жінка, років тридцяти, біляве, зібране в хвостик, волосся, зі змученим обличчям. Можливо, ми б і не помічали її — працювали з опущеними очима, аби один з охоронців час від часу не кричав, щоб ми не задивлялися у її бік, коли та виносила сміття або стояла на ґанку кухні».
Але такі подробиці родина Ольги не знала до грудня 2019 року. Лише після так званого обміну полоненими Віталію подзвонила одна з колишніх заручниць та повідомила: Ольга досі на «Ізоляції». Вона підтвердила: Мозолевська працює на кухні, і дуже сподівається, що піде на обмін.
«Але її справа взагалі не просувалася за два роки, не возили до „слідчого“. Вона навіть точно не знала, за якою статтею її затримали — говорили шпигунство», — сказала колишня заручниця.
«А мені якісь люди повідомили, що Ольгу обвинувачують у спробі викрадення військовослужбовця так званої „ДНР“. Для мене все це звучить як маячня. Ольга завжди була відкрита, нічого не приховувала — можливо, хтось її у щось втягнув або підставив», — думає чоловік Віталій.
Разом з тим, Медійній ініціативі за права людини стало відомо, що прізвище Мозолевської фігурує у так званій справі про викрадення військовослужбовця РФ. Ніби вона була співучасницею Володимира Черкаса та Станіслава Боранова, яких також утримують представники незаконних збройних формувань.