«У 2014 році з’явилась якась така відповідальність за свою громаду, за людей, які поруч з тобою живуть. І ми почали більше дізнаватися про громадські ініціативи, про розвиток місцевого самоврядування і робити невеликі локальні ініціативи», — пригадує Антон Кухлєв.
Одночасно зі створенням громадської організації, у 2015 році Антон та ще четверо членів його команди подалися на місцеві вибори. І здобули мандати депутатів міської ради, аби втілювати у життя такі проєвропейські цінності як прозорість, активність, ініціативність, згуртованість тощо.
«Наша ключова мета — показати людям, що вони важливі, що вони здатні змінювати середовище, в якому вони живуть. Що не треба кивати на Київ, на Європу чи ще на когось, що ви можете бути щасливими, ви можете змінювати себе і змінювати цей світ на краще через локальні ініціативи» — каже громадський діяч.
У 2019 році, щоб отримати новий досвід та побачити, як працює місцеве самоврядування та об’єднані громади на практиці, Антон Кухлєв переїхав до Вінницької області, де працював начальником відділу проєктної діяльності та міжнародного співробітництва в Брацлавській ОТГ. На своїй посаді Антонові вдалося провадити ряд демократичних ініціатив як-от розробка сайту громади, впровадження бюджету участі, введення громадських слухань та положення про місцеві ініціативи і консультації, започаткування місцевого благодійного фонду для проєктної діяльності і так далі. Отримані знання він планує використати під час роботи в Новогродівській громаді.
Саме для того, щоб творити зміни та активізувати мешканців громади, Антон Кухлєв балотується у міські голови Новогродівки. Журналісти «Вчасно» розпитали кандидата про його програму дій.
Під час своєї громадської діяльності я відчув, що можу дати своїй громаді ще більше, якщо буду дотичним до влади. Я розумів, що у нас з’явиться більше ресурсів та можливостей. У громадського сектору свої можливості, звісно, але давайте відверто казати: якщо є якісь непорозуміння з владою, то дуже важко будь-які ініціативи реалізувати. Так не тільки в Новогродівці, а в багатьох містах Донецької області та й загалом України. І я подумав про те, що було б добре, якби наша команда виступила в іншому статусі, у статусі справжніх агентів змін.
До мене прийшло усвідомлення, щоб взяти відповідальність не лише за громадську організацію і певне коло людей, а за всю громаду. І я вважаю, що для цього в мене є всі необхідні риси та якості.
По-перше, відповідальне лідерство. Я вмію бути лідером та згуртовувати людей, надихати їх. Як я працював у Новогродівці, і колись в Селидовому, і в Брацлаві, то бачив, що люди долучаються до мене, прислуховуються. Я неймовірно поважаю іншу думку і завжди вчуся в сильних людей, які досягли, можливо, більшого, ніж я. Я готовий вчитися, прислуховуватися до експертів. Я вмію бути вдячним, бо знаю, що людський капітал найцінніший.
Друге — вміння бачити перспективу. Я говорю про ті ідеї, проєкти, які націлені на майбутнє. Це стосується, зокрема, стратегії, енергоефективності, громадського сектору, співпраці з міжнародними організаціями тощо. Коли я їх озвучував, наприклад, у Новогродівці в міській раді, з них кепкували, не розуміли. А потім проходив певний час і люди підхоплювали їх. Підхоплювали в тому числі ті, хто раніше сміявся.
Третя якість — це людяність. Людина — це для мене мета, а не спосіб самовираження. Я думаю про людей не лише напередодні виборів.
Наступне — це націленість на результат і вміння його досягати. Попри те, чи важко нам, чи сприймають або не сприймають нас, всі проєкти нашою командою були доведені до кінця та втілені з розумом і натхненням. Нам не потрібно, щоб хтось вказував згори, що робити. Ми можемо самі визначати пріоритети. Так само я вірю, що громада може самостійно визначати пріоритети і цілі. Якщо є натхнення, бажання і хоч трохи ресурсів, а ключовий ресурс — це люди, то ми можемо в Новогродівці зробити життя кращим.
Так само в особистому житті. Прагнув здобути вищу освіту — вивчився, попри всі труднощі. Забажав захистити дисертацію — став кандидатом наук. Мріяв стати батьком — зараз виховую сина. Я вмію ставити цілі та досягати їх.
Команда наша складається з 25 осіб, вона у нас різнорідна, але в той же час однорідна. Бо цих людей об’єднує справжнє бажання змін. Вони розуміють, що громаді потрібні натхнення та перетворення.
Серед нас є люди різного віку і досвіду, є шахтарі, підприємці, лікар, службовці, педагоги, домогосподині, спортсмен, залізничник. Є волонтери-активісти, які зі мною з 2014 року задіяні у громадському секторі, які пройшли дуже багато навчань, поїздок.
Ключова наша перевага — це активність, щирість та невипадковість. У цих людей реально є цінності та заточеність на те, що громада має бути активною та відкритою, без усіляких схем.
Я — самовисуванець, а моя команда балотується до міської ради від політичної партії «Українська стратегія Гройсмана». У нас, до речі, є шість кандидатів у депутати з сіл, бо я вважаю, що дуже важливо, щоб і сільські мешканці були залучені та не були викреслені з життя громади.
Моя програма називається «Три опори розвитку Новогродівської ОТГ».
Перша опора — це активна громада. Мені дуже важливо розпочати діалог з мешканцями, показати, що все залежить від них. Необхідно розвинути громадську активність, щоб люди долучалися до виборних посад, колегіальних органів, які ми плануємо створити. Щоб люди долучалися через такі ініціативи як, наприклад, бюджет участі чи конкурс проєктів «Мій дім». Я хочу максимально залучити місцевих мешканців до обговорення різноманітних пропозицій. Довіра, взаємодія, співпраця між владою та громадою для мене не порожній звук.
Друга опора — ініціативне середовище. Середовище, в якому всі ініціативи направлені на покращення економічного, соціального, екологічного стану.
Важливо створити в громаді і для місцевих мешканців, і для бізнесу, і всіх соціальних груп нормальне сприятливе середовище для життя та розвитку. Я планую зробити аналіз всіх наявних ресурсів. Аналіз приміщень і об’єктів, які ми можемо надати для потенційних інвесторів. Аналіз усього нашого майна та підготовку необхідних документів: генерального плану, інвестиційного паспорта. Тобто створити засади для розвитку та умови, щоб співпрацювати з донорами, інвесторами, бізнесом.
Важливо створити правила гри, які б задовольнили бізнес, підприємців, мешканців громади.
Для сільських територій є купа проєктів про аграрні ініціативи чи зелений туризм, і ми маємо це підтримати. Я хочу навчити людей писати такі проєкти. Наші сільські громади мають давню історію та цікаві пам’ятки архітектури — треба розвивати туристичну привабливість.
Ми маємо успішний досвід співпраці з міжнародними організаціями і фондами. І я спробую залучити міжнародно-технічну допомогу для покращення інфраструктури та якості життя в громаді. Це стосується медицини, енергоефективності, благоустрою, соціальних послуг і так далі.
Третя опора — це відкрита влада. Не можна знімати це питання з порядку денного. На посаді депутата я побачив, наскільки це важливо. Я хочу гарантувати та забезпечити підзвітність і прозорість влади усіма доступними засобами. Спочатку має бути створений статут, у якому будуть прописані всі демократичні ініціативи, на які громада має право. Плюс зручний сайт.
По-друге, громадськість буде дотична до бюджетного процесу. Я гарантуватиму інформованість для місцевих мешканців про розпорядження бюджетними коштами, і щоб розпорядники бюджету звітували не один перед одним, а дійсно перед громадою.
Необхідно навести порядок із комунальними підприємствами, бо це дуже величезна проблема для Новогродівки. Багато грошей і ресурсів зосереджені саме в комунальній сфері. І прозорості в ній немає. Ми маємо провести аудит усієї діяльності, яка проводилася за попередньої влади, і вивести це на новий рівень. Я планую запровадити наглядові ради та доручити громадськості певний контроль над господарською діяльністю.
Важливий пункт — це прозоре та чесне призначення на посаду керівників підприємств, організацій та установ громади. Кумівства та клановості не має бути.
Можливо, звучить усе це абстрактно, але я не хочу дурити людей. І я впевнений, що ми в силах усе це зробити. Писати і говорити про якісь нереальні обіцянки на кшталт «зроблю світло та покращу опалення і водопостачання» немає сенсу. Ми знаємо, кому належать електричні мережі, ми знаємо, що водогін — не міське комунальне підприємство.
На мою думку, люди доволі скептично ставляться до влади та дуже багато часу приділяють телевізору і тому, що відбувається в Києві. Але не знають, що 80% або навіть більше їх питань вирішуються на локальному рівні та місцевим самоврядуванням. Вони знають, що там підписав Зеленський, але не знають порядку денного сесії міської ради. Не знають, які повноваження міського депутата, і що він має обов’язок раз на рік звітувати перед виборцями та брати участь у житті мешканців свого округу.
І я думаю, що у людей через оцю слабку обізнаність місцевого самоврядування багато скепсису. У 2015 році, коли я агітував голосувати за мене як кандидата в депутати, люди казали: «Та що ти там зробиш, тобі хіба дадуть?». Так давайте голосувати за тих, хто хоче та може робити.
І люди, на жаль, наражаються у нас на одні й ті самі граблі та голосують за лейбли, за «фасади» партій.
Але особливість цих виборів у тому, я думаю, що будуть і очікування. По-перше, це громада, це нові відносини, нові процеси, більше повноважень. Це неймовірний шанс зробити величезний ривок. Я порівнюю, що народження влади — це як народження дитини. Неважливо, хлопчик чи дівчинка, важливо, щоб дитина була здоровою та щасливою.
Можна бути популістом і для свого рейтингу розповідати казки. Але коли я побачив громаду у Вінницькій області, то усвідомив, який це складний процес. Наприклад, селяни можуть побоюватися, що в них школу чи ФАП закриють, ресурси відберуть. І перший наш крок — все порахувати, провести аналіз, з’ясувати, скільки нам коштує одна дитина, один пацієнт, скільки коштують перевезення між селами і так далі. І відштовхуючись від цих даних, будувати роботу.
Тобто є рішення популістичні, а є непопулярні і я, відверто кажучи, за непопулярні рішення, але дієві та перспективні.
Що стосується об’єднання людей, то ми із селянами раніше неодноразово проводили зустрічі, бо прагнули створення громади ще в 2017 році. Але тоді було багато проблемних питань і не вийшло. Ми втілювали у селах ініціативи, просто показували людям, що вони важливі.
Наша громадська організація в 2018 році в одному селі встановила спортивне обладнання біля школи, в іншому — дитячий майданчик. В ще одному дізналися про цікаву історичну спадщину та встановили меморіальні дошки на честь видатних осіб, які колись там жили. Тобто треба невеликими кроками та спільними акціями будувати такі містки довіри між людьми. Це фантастично. Співпраця і така взаємодія відкриває людей із зовсім іншої сторони.
Я думаю, що зараз ставлення людей спокійне і вони готові робити вибір та рухатися далі.
Нагадаємо, місцеві вибори в Україні відбудуться 25 жовтня 2020 року