На фото Гірська громада/фото з архіву "Вчасно"
Столичний експерт-гідрогеолог називає це незворотнім катастрофічним процесом. Якщо окупанти навіть і захоплять Донбас, то отримають нежиттєздатну територію, розповів він у матеріалі «Вільного радіо».
Про затоплення вугільних шахт на Луганщині повідомляє керівник Гірської міської військово-цивільної адміністрації Олексій Бабченко.
«Сталася дуже-дуже велика катастрофа, На шахті „Золоте“ все втонуло вже, відкачувати шахтну воду ніяк неможливо. І шахта „Тошківська“ вже втонула — все втонуло з насосами та енергетичними установками. Вже неможливо зупинити підтоплення шахт. Сьогодні надійшла інформація, що є підтоплення шахти „Карбоніт“. А вона суха, там немає такого водовідливу; будуть намагатись щось зробити, але що ти зробиш…» — розповідає Олексій Бабченко.
Олексій Бабченко/фотоз архіву "Вчасно"За його словами, шахти «Золоте» та «Тошківська» затопило минулого тижня через постійні обстріли російських окупантів.
«Тривали обстріли, і неможливо було відновити електропостачання. Було дуже багато пошкоджень, і ми не могли виїхати через постійні обстріли. Там „місця живого“ нема на лінії електропостачання, яка туди йде. Там ескалація йде, постійні обстріли, — цю ніч (на 1 квітня, — ред.) ми майже не спали», — додає керівник Гірської ВЦА.
Журналісти намагались отримати коментар Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, але це поки не вдалося.
Про наслідки затоплення цих шахт розповідає гідрогеолог, головний науковий співробітник відділу Інституту телекомунікацій та глобального інформаційного простору Євген Яковлев. Він називає їх незворотніми та катастрофічними.
«Це призведе до того, що у найближчі місяці почнуться деформації поверхні, пориви мереж у самому Золотому та селищах навколо. Ризик виходу газу (метану, — ред.) у нових місцях, в тому числі у підвали приміщень (житлових та промислових) та ризик вибухів. Це і загроза забруднення Попаснянського водозабору і місцевих джерел водопостачання (колодязі, декілька струмків)», — заявляє Євген Яковлев.
Водовідлив на шахті «Золоте» тримав на собі основне гідрологічне навантаження в цьому районі. Тобто відкачування води тут не давало затопити всі найближчі шахти.
Припинення водовідливу на шахті «Золоте» та затоплення її та суміжних шахт — це незворотні процеси.
«Це процес ускладнення екологічних умов (і водно-екологічних, й інженерно-геологічних) та погіршення безпеки життєдіяльності, і по багатьох параметрах він незворотній: просідання поверхні, підйом забруднених шахтних вод вище до поверхні, до місцевих джерел водопостачання», — каже експерт.
Євген Яковлев називає ці наслідки навіть тяжчими, ніж руйнування інфраструктури в результаті боїв. Бо це призведе до того, що на цій території неможливо буде жити.
«Водно-екологічний фактор важчий за військові наслідки! Можна відновити завод, дорогу, міст, дім. А оцей процес, який запускається при некерованому затопленні шахт, — він веде територію до втрати життєздатності та повного опустелювання», — каже Євген Яковлев.
І якщо російські окупанти навіть і зможуть захопити Донбас, то це буде сумнівне завоювання.
Адже аналогічні процеси затоплення вугільних шахт йдуть безперервно на усій тимчасово окупованій території Донеччини й Луганщини багато років поспіль.
«Ця територія не буде трофеєм. Ці процеси наростають, активізуються, тому що кількість закритих шахт збільшується. І частка тих шахт, які ще працюють (це приблизно 20 шахт по цей бік лінії розмежування та близько пів сотні по ту), — дуже ризикована. Адже їм загрожує некерований підйом рівнів шахтних вод», — пояснює гідрогеолог.
Фото з архіву "Вчасно"
«Окупант отримає нежиттєздатну територію з затопленими, заболоченими, засоленими ділянками, з відсутністю води питної якості. З вкрай низьким потенціалом відновлення життєдіяльності. Розпочнеться додаткове нерівномірне просідання поверхні, нищівне й для будівель, і для комунікацій (водогонів, каналізації, теплопостачання). Й нові шляхи виходу метану — це небезпека пожеж та вибухів у підвалах. Тому ця територія буде небезпечною для життєдіяльності», — резюмує фахівець.
За словами експерта, вже за кілька місяців після припинення відкачування води ситуація ймовірно стане небезпечною для місцевих мешканців. Якщо шахтні води не відкачувати, в середньому вони піднімаються до земної поверхні зі швидкістю приблизно до 100−120 метрів на рік.
«Водовідлив шахта „Золоте“ тримала на глибині близько 570 метрів. Орієнтовно, за 4−6 місяців це вже вихід на дуже високий поріг небезпеки для місцевих джерел водопостачання», — каже Євген Яковлев.
За його словами, необхідно постійно (хоча б раз-двічі на місяць) моніторити гідрохімічні показники якості води у місцевих джерелах, оскільки вони стануть ризикованими.
«Там є розвідані ресурси підземних вод. Треба ухвалити рішення на буріння скважин по типу бюветів. Зв’язатися з гідрогеологами тієї ж бахмутської „Донецькгеології“ та визначити резервні точки для переходу на безпечне підземне водопостачання», — каже Євген Яковлев.
Але чи робитиме це влада Луганщини, невідомо, оскільки нині там пріоритет — це евакуація цивільного населення «зеленими коридорами», постачання гуманітарної допомоги та ремонт комунальних комунікацій, пошкоджених обстрілами російських військових.
Вранці 1 квітня російські війська обстріляли житлові квартали Гірського на Луганщині. Поранень дістала 1 жінка, зруйновані декілька будинків. Луганська місцева влада евакуює місцевих мешканців: з 9 гуманітарних коридорів, погоджених на цей день, 5 — з різних населених пунктів Луганщини до Бахмута.