В Україні з 1 червня стартує спрощена система вступу для абітурієнтів з окупованих та прифронтових територій.
Фото з відкритих джерел
Проблема вступу в українські ВНЗ постала для школярів з початку повномасштабного вторгнення. Другий рік поспіль значна частина абітурієнтів вимушена шукати обхідні шляхи, аби здобувати вищу освіту — зокрема, через відсутність документів, які або були знищені через російське вторгнення, або ж недосяжні через те, що навчання дитина закінчувала на окупованих територіях. Через це з 2022 року напередодні вступної кампанії велика увага приділяється вступу дітей цих категорій — аби дати їм можливість здобути вищу освіту в Україні. Про це члени громадських організацій та представники освітніх центрів повідомили під час обговорення в «Медіацентрі Україна».
Віолетта Артемчук, головна директорка-координаторка ГО «Донбас СОС», пояснює: на сьогодні абітурієнти з прифронтових або окупованих територій можуть вступати без наявного в них атестату про закінчення освіти. Для зарахування програми середньої школи необхідно скласти два іспити — з історії України та української мови. У цьому випадку передбачена система, коли абітурієнти обирають собі заклад вищої освіти, при якому є так звана опорна школа, в якій уже можна скласти ці два іспити.
Після складання іспитів і заповнення освітньої декларації абітурієнтам потрібно скласти профільний іспит в обраному закладі вищої освіти. Через складність виїзду випускникам, які перебувають на окупованих територіях, ці іспити можна складати онлайн.
«Можливість спрощеного вступу у ВНЗ для молоді з окупованих територій — один з проривних кроків, які мають на меті залучити якомога більше людей до освітнього процесу. Війна триває вже 10 років, і деякі з абітурієнтів, які до нас звертаються за порадами щодо вступу, навіть року не провчилися в українських школах. Тож уявіть собі, як це — складати іспит з української мови та української історії випускнику донецької школи, який їх не вивчав чи вчив онлайн. Це було б вкрай складно зробити в умовах національного мультитесту. Хоча зауважу, що діти з Краснодону чи тієї ж Макіївки складають ці тести на доволі високі бали. Невідомо як їм це вдається і як вони вивчають ці предмети, але їх мотивація вкрай висока.
Ще одна проблема — що у 16 років діти зі староокупованих територій інколи навіть не мають атестатів, щоб надалі здобувати освіту в Україні. Тож вступити за загальною системою їм вкрай важко. І це природньо, що для молоді з окупованих територій система спрощена", — зауважує Віолетта Артемчук.Фото: «Медіацентр Україна»
Євген Мазнев, відповідальний секретар приймальної комісії Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля, додає: графіка складання іспитів немає саме тому, щоб дати можливість якомога більшій кількості дітей їх скласти. А зважаючи на логічні складнощі на ТОТ чи прифронтових територіях, запланувати їх — неможливо.
«Приїхавши на нашу територію, абітурієнти отримують автоматично місце в гуртожитку. Крім цього, спрощена процедура дає також можливість зарахування за Квотою 2. У кожному закладі вищої освіти є певна кількість місць, передбачена під вступ абітурієнтів з ТОТ. Тобто є шанс вступити на бюджетну форму навчання», — зауважує відповідальний секретар.
Євген Мазнев також додає, що інформація про студентів із ТОТ чи прифронтових територій ретельно приховується. Навіть статистику вступу цих абітурієнтів не розголошують.
Валентина Потапова, керівниця напрямку національної адвокації ГО «Центр громадянської просвіти «Альменда», додає: для мешканців окупованих територій досі лишається небезпека в інтернеті. Зокрема, проблема доступу інформації - оскільки росіяни та так звана місцева влада контролюють інтернет-трафік.
«В окупації сайти блокуються, а сайти державних органів України стовідсотково блокуються. Якщо заходити на них через VPN — це відстежується провайдерами, і надалі фсб викликає людей на бесіди, де вимагає пояснень, чому на ці сайти вони заходили», — зауважує Валентина Потапова.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!