Для ВПО із Бахмута та інших людей, які дотичні до міста, діє проєкт «Листи до Бахмута». Всі охочі можуть написати свої спогади про місто, аби пригадати й показати іншим українцям, яким воно було до російських загарбників.
Український Бахмут. Фото з соцмереж
14 вересня Бахмут на Донеччині відзначає своє 453-річчя. Нині місто знищене й окуповане російськими загарбниками, а тисячі людей вимушено лишилися рідних домівок, які тепер карбуються тільки у спогадах.
Цьогоріч до дня міста редакція «Вільного радіо» з Бахмуту запустила окремий проєкт «Листи Бахмуту». Редакція прагне зібрати та зберегти цифровий архів спогадів про спалене місто. Долучатись кличуть усіх, хто має свою історію про Бахмут з різних періодів.
Історія Бахмута нині розпорошена разом з сімʼями, що вимушені були тікати від війни. Її доповнили трагедії родин з усієї країни, які втратили своїх близьких в боротьбі за місто і після того, як звідти поїхали цивільні.
«Святкуванням нині цей день не назвеш, але ми не готові перестати відзначати цей день в році. Там ще є 1% міста. Так, зараз ту землю топчуть росіяни, на жаль, але відлік існування не зупинений», — каже ініціаторка проєкту та головна редакторка Вільного радіо Анна Сердюк.
В рамках проєкту хочуть зібрати 100 тисяч спогадів про Бахмут. Для цього обрали малопоширений формат — лист до міста: усіх охочих долучитись просять написати лист-звернення до міста, як до старого друга у його день народження. Це звернення можна наповнити згадками про смішні, важливі або гіркі моменти, вдячністю й теплом, похвалою і словами підтримки або ж побажанням покращення і закликом цінувати чиюсь жертву.
Збирати листи будуть щонайменше до листопада. Написати свого можна онлайн на сайті Вільного радіо або ж від руки. В наступні 1,5 місяця прийматимуть звичайні паперові листи усі осередки для переселенців з Бахмута, а також центри ЯМаріуполь, які приймають переселенців з громади.
В соцмережах дописи про листи збиратимуть з хештегом #ЛистБахмуту.
Із зібраних листів вдасться сформувати цифровий архів свідчень про місто і його місце в житті людей. Почитати спогади можна буде з розділенням на райони, або ж обравши лише листи зі згадкою конкретного коледжу чи школи.
«Листування — це історичний документ. Ми вивчаємо листування дипломатів, які змінили історію, письменників, громадських діячів. То хто сказав, що лист місту не може стати цією історією, яка розповість нам про Бахмут більше?» — додає Анна.
Проєкт є терапевтичним, запевняють організатори. Подібна «розмова» зі знищеним містом є одним з доступних етапів проживання втрати, з якою працюють не всі переселенці.
«Перенесення думок на папір допомагають відпустити. Не забути, не сховати подалі, а трохи послабити тиск на себе всередині. Погорювати. Якщо зовсім відверто, то на появу цього проєкту вплинув і мій особистий досвід терапії з психологом: я писала в листі те, що не могла сказати, кричала, плакала, поверталась до того і дописувала чергову застряглу в горлі фразу. І після того стало легше. Звісно, не йдеться про те, що все зникло, але я трошки полегшила свій багаж «проплачу потім», — ділиться ініціаторка проєкту.
Після Дня міста зібрані за кілька місяців листи команда прагне оформити у виставку.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!