Телеканал «Freedom», на якому працює журналіст, не відреагував на звинувачення та підозри активістів. Водночас скандальні репортажі, в яких журналіст називав українців «рагулями» й проголошував російські пропагандистські наративи, зникли зі сторінки ЗМІ. А на військовослужбовця, який написав про інцидент, написали заяву в СБУ нібито про «інформаційну атаку».
Василь Панасюк — зліва, під стінами воєнізованого донецького ВНЗ. Фото зі сторінки активіста Віталія Овчаренка
Днями у соцмережах військовослужбовець та активіст Віталій Овчаренко оприлюднив серію дописів про журналіста українського російськомовного державного телеканалу «Freedom» Василя Панасюка. Юнак до 2018 року перебував на окупованій території, складав присягу окупантам і певний час був «спортивним обличчям денере», коли представляв окуповану територію на змаганнях у росії. Проте після 2018 доля хлопця кардинально змінилася: він з окупації потрапив на державний телеканал України, а у 2024 році отримав бронь від служби в лавах ЗСУ.
Журналістам «Вчасно» ветеран та чинний військовослужбовець Віталій Овчаренко розповідає, що історія непорозуміння з журналістом телеканалу «Freedom» розпочалася ще у 2020 році, коли у соцмережі «Твіттер» він помітив акаунт Василя, який достатньо агресивно спілкувався з іншими користувачами. Тоді з’ясувалося, що юнак навчався у Донбаській юридичній академії - військово-політичному вузі, який створює для російських окупантів мілітарні кадри.
«Що дуже важливо — що першокурсники цієї академії дають присягу так званій донецькій народній республіці. Згодом я навіть знайшов його фото у формі, в кітелі, з шевронами із російською куркою. Тобто він таскав кітель із російським гербом. А навчався у, наголошую, військово-політичному навчальному закладі», — каже Віталій Овчаренко.
Василь Панасюк давав присягу «днр» та носив форму зі стилізованою російською «куркою».
Фото зі сторінки активіста Віталія Овчаренка
Ще у квітні 2018 році Василь Панасюк також «засвітився» як «молоде спортивне обличчя днр» — він виконував представницькі функції псевдореспубліки на змаганнях у Рязані. Поїздка була організована «російським центром».
Проте після того, як юнак переїхав в Україну, він потрапляє спершу в редакцію «Новин Донбасу» (приватне ЗМІ), а невдовзі - на державний телеканал України «Freedom», який фінансується з державного бюджету.
«У мене просто є питання: як людина з окупації може відразу потрапити на державний телеканал? Чи у нас немає журналістів, які навпаки втекли від окупації? Чи на державному каналі має обов’язково працювати людина, яка навчалася й представляла квазіреспубліку?» — обурюється Віталій Овчаренко.
Трохи пізніше з’ясувалося й те, що Василь Панасюк брав участь в університетському КВНі. А за чутками, ті, хто дотичний до нього — наближений і до адміністрації днр.
«Нещодавно мені розповіли люди, які знають про ситуацію, що ті, хто бере участь у КВНах — лояльні до окупантської адміністрації люди. І що ще цікаво — під час виступів він назвав усіх, хто дивиться українське телебачення, уродами. Це пряма цитата. Уроди. То чи має моральне право людина, яка в окупації називала українських глядачів уродами, працювати на державному каналі України й отримувати зарплату з наших податків?» — зауважує військовий.
Зрештою, після моніторингу особистої сторінки Василя Панасюка, активіст зафіксував і те, як той нецензурно ображав українського футболіста, який висловився на підтримку АТО. Крім того, для журналіста було доволі звичним назвати українців «рагулями», яке широко вживають російські пропагандисти. І наостанок — з’ясувалося, що Панасюк активно підтримував Шарія, проросійського блогера-пропагандиста.
А у 2019 році, коли відбувся мітинг під стінами адміністрації президента на захист Сергія Стерненка, Василь Панасюк робив з місця події репортаж. І в ньому про так званих «українських радикалів» (мітингувальників) він використав російські пропагандистські наративи — зокрема, що їх бояться українці. І лише після обурення в соцмережах телеканал «Дом» був змушений прибрати з сайту репортаж.
«Людина виїжджає з окупації, робить репортаж зі словами „українських радикалів боїться суспільство“, а потім влаштовується на державний телеканал працювати. І попри це, він має прямі доступи до перших осіб держави, дозволи виїзду на фронт, і навіть має бронь від України», — додає військовослужбовець.
Зауважимо, що нещодавно Віталій Овчаренко також зафіксував, як Василь Панасюк у 2018 році образив українського експолоненого у коментарях під статтею одного зі ЗМІ. Зокрема, в інтерв'ю військовий розповідав про полон, у якому переживав різного виду тортури. У відповідь на публікацію журналіст написав у соцмережі «Х» наступне: «а в тобі було х*їв десь 30. (Колишній твій й**ар)».
Спроби журналістів «Вчасно» прояснити, що мав на увазі журналіст «Дому», Василь Панасюк багаторазово ігнорував.
Скриншот з мережі «Х», наданий Віталієм Овчаренком.
Після оприлюднених фактів та скриншотів зі сторінки Василя Панасюка Віталій Овчаренко очікував на якусь реакцію від телеканалу. Зокрема, на пояснення ситуації або бодай заяву про те, що вони взяли до уваги поширені дані. Однак замість цього ветеран АТО та військовий отримав… заяву в Службу безпеки України за нібито інформаційну атаку на державний телеканал.
«Телеканал написав на мене заяву, нібито поширена мною інформація у твіттері є ймовірною атакою на українське державне телемовлення. Тобто шкодить не людина, яка давала присягу колаборантам і висміювала українців, а інформація, яку я про неї оприлюднив.
А ще ті, хто писали заяву, прекрасно знали, що я ветеран АТО/ООС, воюю з 2014 року, є чинним військовослужбовцем. І не могли не знати, що ця заява спричинить для моєї служби певні проблеми. Виходить, вони вирішили зробити мені гірше, але обрали політику відмовчування. То про яку патріотичність керівників телеканалу ми можемо говорити, якщо вони пишуть заяву на солдата Збройних сил України? Вони просто не мають морального права далі лишатися керівниками державного телеканалу", — розповідає активіст.
Додамо, що журналістам «Вчасно» стало відомо, що днями особисту справу щодо Віталія Овчаренка закрили за відсутністю складу злочину.
Серед решти питань до журналіста тепер з’явилися питання й до керівництва телеканалу «Freedom» та Наглядової ради. Зокрема щодо того, чиїм протеже є Василь Панасюк.
Зауважимо, що протягом трьох тижнів журналісти «Вчасно» намагалися отримати коментарі від Василя Панасюка, ексдиректора «Укрінформу» Олексія Мацуки (який був на посаді голови телеканалу, коли журналіст влаштовувався на роботу). Запити, повідомлення та дзвінки лишилися без відповіді. Редакція готова опублікувати їхні відповіді чи коментарі, якщо ті надійдуть після публікації матеріалу.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!