Понад сотню жителів Донеччини постраждали внаслідок замінованих територій від початку повномасштабного вторгнення. Нині спеціалісти щодня проводять розмінування місцевості де це можливо, але через бойові дії процес ускладнюється.
На Донеччині через вибухівки загинуло 24 людини, ще 94 зазнали поранень/ Ілюстративне фото
Донеччина одна із прифронтових областей на території якої активно ведуться активні бойові дії. Зокрема, внаслідок цього багато місцевості нині всіяно вибухонебезпечними предметами, які несуть загрозу для життя людей.
Нині Донеччина посідає 4 місце за кількістю інцидентів пов’язаних із вибухонебезпечними предметами: 94 людини отримали поранення, ще 24 загинули. Всього в Україні зафіксовано 812 таких випадків. Такі дані журналістам «Вчасно» наводить Центр протимінної діяльності.
Однак, як зауважують у відомстві через окупацію значної частини регіону реальна кількість випадків може бути в рази більшою.
Де трапляються інциденти найчастіше?
— Прибудинкова територія — майже 50%;
— Лісова зона — 22%;
— Автомобільна дорога — 14%;
— Ґрунтова дорога — майже 8%.
На території України 67% або 550 з 812 нещасних випадків сталось через забруднення як протипіхотними, так і протитранспортними мінами.
Загроза від протипіхотних мін
Донецька область є однією з найбільш постраждалих від протипіхотних мін — 15% від усіх випадків — у регіоні.
Внаслідок цього 9 осіб загинули й 29 отримали поранення.
Найбільше випадків — через ПФМ-1 (23 інциденти). В 10 випадках тип міни не конкретизовано. Також зафіксовано поодинокі випадки з ОЗМ-72 та ПМН.
Скільки всього територій Донеччини заміновано?
Нині точну цифру назвати неможливо, оскільки під окупацією знаходиться понад 60% території Донецької області, а також продовжуються активні бойові дії, що значно ускладнює процеси гуманітарного розмінування в регіоні.
Попри це, на території Донецької області проводяться процеси гуманітарного розмінування сертифікованими операторами ПМД з метою реалізації «Плану виконання заходів гуманітарного розмінування деокупованих територій на 2025 рік».
Цей план був схвалений на засіданні Національного органу з питань протимінної діяльності 19 грудня 2024 року. Згідно з ним, для проведення процесів гуманітарного розмінування Донецької області заплановано 9 територіальних громад (ТГ) загальною площею 446 409 га.
На сьогодні проведено первинне нетехнічне обстеження на площі 48 699.8 га, в результаті якого виявлено 134 небезпечні ділянки загальною площею 1151 га. З них мінні поля складають 336.77 га (55 ділянок), а район ведення бойових дій — 814.24 га (79 ділянок).
Ведуться роботи з очищення на трьох ділянках площею 9.16 га, завершені роботи з очищення на двох ділянках площею 8.87 га.
Як проходить розмінування територій
Для цього, як вище зазначено, спеціалісти використовують гуманітарне розмінування — це процес виявлення та знешкодження/знищення мін та вибухонебезпечних предметів.
Основна мета гуманітарного розмінування — забезпечити безпеку населення, відновити доступ до земель і ресурсів, які були заблоковані через наявність мін та ВНП, а також підтримати відновлення інфраструктури в постраждалих районах.
Основні аспекти гуманітарного розмінування полягають у виявленні вибухонебезпечних предметів. Для цього використовують спеціальне обладнання та техніку.
Далі йде процес знешкодження виявлених мін та ВНП, яке має проводитися кваліфікованими фахівцями.
Потім обов’язково проводить просвіта населення. Людей інформують про ризики пов’язані із мінами та ВНП та способи поведінки в небезпечних ситуаціях.
А вже після триває відновлення території: повернення земель у сільськогосподарське чи інше використання для місцевих територіальних громад.
«Цей процес є важливим для відновлення соціально-економічної стабільності в постконфліктних регіонах, а також забезпечення безпеки життя людей, — зазначають в Центрі протимінної діяльності. — На сьогодні для розмінування та очищення небезпечних територій України залучено великий спектр сертифікованих засобів розмінування починаючи з ручних таких як металодетектори різних типів та закінчуючи новітніми засобами механізованого розмінування, які значно пришвидшують процес гуманітарного розмінування та знижують ризики для особового складу груп розмінування».
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!