Млин Пітера Діка, с. Новгородське, Донеччина / фото: Володимир Єлець
На великодні свята власник старовинної споруди у Новгородському, яку збудували німці меноніти на початку ХХ ст., почав її розбирати на будівельні матеріали. З цього приводу у селищі провели схід громадян, повідомялє ІА «Вчасно».
На сході представники громадськості попросили власника забудови показати документи, він сказав, що документи забрали представники Торецької поліції. Поліцейські згодом спростували це. За реєстром будівля належить ТОВ «Нью-Йорк агро-інвест», коментувати подальші дії юрист підприємства відмовився.
«Власник дивиться на цей млин, як на купу цегли, насправді ж це культурна пам’ятка, тому важливо її зберегти і реставрувати, — розповів голова ГО „Твоє нове місто“ Володимир Єлець. — На цьому сході домовилися, що у нас є два тижні, місцеві жителі зацікавлені у збереженні історії свого селища, зараз потрібно почати шукати гроші на реставрацію млина, там міцні стіни, вони ще століття можуть простояти».
Млин Пітера Діка було зведено на початку ХХ століття, коли німецькі колоністи розбудовували селище Новгородське (тоді воно називалося Нью-Йорком).
До кінця 1990-х років будівля використовувался за призначненням — була млином, а потім елеватором, потім стояла порожньою, почала частково руйнуватися.
Торік місцеві школярі виграли грант і біля цієї будівлі встановили плиту, на якій написали ім’я забудовника — Пітер Дік. Також хочуть звести музей навпроти цього млина.
«Зберегти млин дуже важливо, до 1951 року наше селище було Нью-Йорком і воно було європейським селищем, німці тут розвивали усю інфраструктуру, — розповіла місцева жителька Надія Гордіюк. — Зараз багато говорять про туристичні маршрути на Донеччині, Новгородське могло б привабити туристів до своїх старовинних будівель, але їх потрібно зберегти і трохи реставрувати, маємо відстояти цей млин, це наша історія».
Громадськість направили до управління культури і туризму Донецької ОДА та Міністерства культури України відповідні запити.
«До нас надійшло звернення від жителів селища та громадськості стосовно млина Діка. На сьогодні він не значиться у державному реєстрі пам’яток, — повідомила начальниця управління культури Донецької ОДА Аліна Певна. — Але відділ культури Торецької ВЦА може створити комісію і почати процедуру внесення до цього реєстру. Це тривалий процес, може забрати до року часу, але саме так можна зберегти цей архітектурний об’єкт і надати йому відповідного статусу».
За словами Аліни Певної, вже сьогодні міський відділ культури має попередити власника про те, що це архітектурний об’єкт культурної спадщини, він так само захищений законом України і не підлягає руйнації. Для цього потрібно надати акт комісії.
Під час сходів громадян представники підприємства «Інкор», яке є бюджетоутворюючим у селищі Новгородському, також висловили зацікавлення у збереженні млина.