Управління капітального будівництва Краматорська обрало переможцем двох крупних тендерів фірму «Стройуком» з оточення нардепа від Донеччини Максима Єфімова. На одному з них розігрувалося близько 37 мільйонів гривень на реконструкцію нежитлової будівлі під дошкільний навчальний заклад, на другому — капітальний ремонт школи за 16 мільйонів. Суперниками «Стройуком» виступили фірми з оточення одіозного бізнесмена Андрія Альоші, колишнього голови ДонОДА Анатолія Близнюка та одного з головних міліціонерів країни при Януковичу — Сергія Міщенка, повідомляє «Вчасно».
З родиною Близнюка Єфімова пов’язують багаторічні бізнес-стосунки. З Альошею у того є також як мінімум одна спільна риса — обом приписують зв'язки з сином Віктора Януковича — Олександром.
Після втечі останнього до Росії, Максиму Єфімову перейшли його активи в Україні, які він не міг уже контролювати. В свою чергу, за даними джерел ЕП, кримська енергетика Єфімова, хоч той це і спростовує, перейшла під контроль Олександра Януковича.
ЧИТАЙТЕ: Нардеп от Донетчины купил у сына Януковича «Донбассэнерго» — СМИ
Колишнього ж депутата донецької міської ради та одіозного бізнесмена Андрія Альошу в різний час називали близьким другом Олександра Януковича, а також смотрящим від «сім'ї» за «Укрзалізницею», Луганщиною та Запоріжжям.
Сергій Міщенко — головний податковий міліціонер України часів Януковича. А з січня 2012-го по березень 2014 року він керував департаментом Державної служби боротьби з економічною злочинністю під началом тодішнього міністра МВС — втікача Юрія Захарченка. Нагадаємо, що за безпосереднім наказом останнього співробітники МВС 20 лютого 2014 розпочали застосовувати вогнепальну зброю проти активістів Євромайдану.
Фірми з оточення цих політиків-бізнесменів продовжують отримувати багатомільйонні підряди від донецьких чиновників.
ЧИТАЙТЕ: Cхеми і власні прибутки: активісти вивчили діяльність краматорського нардепа Єфімова
Тендери пройшли за однаковою схемою
У тендері з реконструкції нежитлової будівлі під дитсадок разом зі «Стройуком» брали участь фірми «Строительство и монтаж» та «Моноліт-центр».
На тендер, де розігрували кошти на капремонт школи, крім «Стройуком» прийшли «Донецький інститут води», «Новатор-СТ» та «Строительство и монтаж».
Обидві закупівлі проходили за однаковою схемою. Найдешевші ціни запропонувало «Строительство и монтаж», але замовник в обох випадках його відсіяв. При цьому ніяк цього по суті не пояснив. В протоколах він лише зазначив те, що пропозиція фірми не відповідає всім критеріям, умовам та вимогам. Зауважимо, що таке категоричне пояснення дуже дивне, адже фірма, за даними Prozorro за останні кілька років отримала низку схожих замовлень. Наступною за привабливістю ціна була у фірми «Стройуком» з оточення Єфімова. Її документи чиновників цілком влаштували.
Переможець тендерів — «улюбленець» краматорських чиновників
Група будівельних фірм з оточення Єфімова — Близнюка часті отримувачі багатомільйонних підрядів від Донецької ОДА та міської ради Краматорська. При цьому часто ті перетворюється на довгобуди та/або стають предметом розслідувань у правоохоронців.
Для прикладу, їхні фірми,
Зазначимо також, що Сад Бернацького будується в у санітарно-захисній зоні Старокраматорського машинобудівного заводу, одним із засновників якого є син Анатолія Близнюка — Сергій.
За останні кілька років «Стройуком» отримав тільки від Управління капітального будівництва замовлень на 220 мільйонів гривень.
Іншим частим замовником робіт у нього став Департамент екології та природних ресурсів ДонОДА: сума контрактів -120 млн грн. Значна частина замовлень від обох бюджетних структур, власне, і стосувалась робіт у Саду Бернацького.
ЧИТАЙТЕ: ДонОДА віддасть ще 17 млн грн фірмі з оточення Близнюка на реконструкцію саду Бернацького
Суперники переможця — з оточення бізнесово-політичної еліти часів Януковича
Власником «Строительство и монтаж» є В’ячеслав Опря. Він також керує підприємством «Стальпроінвест» Юрія Прокоповича — давнього бізнес-партнера Андрія Альоші по низьці підприємств.
«Строительство и монтаж» також є фігурантом кримінальних проваджень за фактами розтрати бюджету.
ЧИТАЙТЕ: Реконструкція Славкурорту: замість комфортного відпочинку — кримінальні провадження
«Новатор-СТ» раніше було прописано в Донецьку, тепер — у Бахмуті. Його власниками є Світлана та Сергій Стрельченки.
Протягом 2002−2011 років Сергій Стрельченко разом з таким собі Миколою Бруньком володів фірмою «Донтехнобуд». Останній в цей час разом Андрієм Альошою були співвласниками товариства «Надра Донбасу».
Можна припустити, що зв'язки з тодішнім депутатом Донецької міської ради Альошею, були вкрай корисні для «Донтехнобуд», адже воно регулярно отримувало багатомільйонні підряди від тамтешніх чиновників. Про це свідчать численні публікації «Наші гроші» за 2011−2014 роки.
Фірма також брала участь у тендерах, у яких переможцем виходило «Строительство и Монтаж» з оточення Андрія Альоші. «Вчасно» встановило, що «Донтехнобуд» приходило на такі тендери не одне, а з пов'язаними фірмами.
Не можна не згадати також той факт, що нинішній керівник «Донтехнобуд» Месхі Мамука Мурманович, який обіймає цю посаду ще з часів Стрельченка, має давніх компаньйонів, пов'язаних з такою собі Ніною Бондаренко. Остання є одним з центральних фігурантів росзлідування «Insider» про місце тоді ще майбутнього «обличчя» донецького сепаратизму — Павла Губарєва в бізнес-структурах, наближених до сім'ї Януковича.
Зазначимо також, що колишнього власника «Донтехнобуд», який тепер володіє «Новатор-СТ» Сергія Стрельченка нині звинувачують в розтраті бюджетних коштів.
«Донецький інститут води» — також частий учасник сумнівних тендерів та отримувач багатомільйонних підрядів від донецьких чиновників. На його власників записані бізнес-структури, якими ще кілька років тому влоділи Олексій та Олена Близнюки — син та невістка екс-керівника Донецької області та нардепа від Партії Регіонів Анатолія Близнюка.
Директором «Донецького інститута води» є Дмитро Швидченко, який у минулому був також помічником Анатолія Близнюка в часи його депутатства в Верховній Раді. Варто також додати, що Швидченка правоохоронці звинувачують у заволодінні бюджетними коштами в особливо великих розмірах.
ЧИТАЙТЕ: ВИДЕО. Соратники Януковича займутся многомиллионной реконструкцией инфраструктуры Донбасса
Зареєстроване нині в Харкові «Моноліт-центр» пов'язане з оточенням одного з головних міліціонерів країни часів Януковича — Сергія Міщенка. Доказом цього може бути судовий документ 2015-го року. В ньому зазначено, що фактично фірма тоді знаходилась в Краматорську за адерсою: Василя Стуса, 45, кімната 401−1. Це будівля готелю «Краматорськ». Поруч з «Моноліт-центр» в кімнаті 401 з 2011-го року офіційно зареєстровано товариство «Будівельно-монтажне управління Краматорськ». Його власник Олексій Маменко донедавна спільно з дружиною Сергія Міщенка — Іриною володів «Дружківським заводом металевих виробів». Цікаво те, що «Моноліт-центр» та «Будівельно-монтажне управління Краматорськ» двічі ходили разом на тендери, а також в останні кілька років послуговувались одним стаціонарним номером телефону.
Варто зазначити, що власник «Моноліт-центр», а раніше і його директор, Євген Мусієнко, у 2015-му був засуджений за підробку фінансових документів під час виконання підряду за бюджетні кошти, але покарання не поніс — збігли строки давності злочину.
Факти співпраці
Фірми з оточення Єфімова, Альоші та Близнюка окрім того що, ходять разом на тендери, часто співпрацюють.
Так, наприклад «Донецький інститут води» з оточення Близнюка виконував субпідряд для фірми з оточення Альоші — «Інжинірінгпрофі» — разом вони на замовлення ДонОДА ремонтували водопровід в Бахмуті. Ці роботи затягувались і зрештою чиновники розторгнули договір з «Інжинірінгпрофі», заплативши за все тому менше половини суми контракту — 9 млн грн.
Цікаво те, що після цього переможцем сумнівного тендеру на продовження цих робіт став саме субпідрядник «Інжинірінгпрофі» — «Донецький інститут води».
«Строительство и монтаж» з оточення Альоші позаторік двічі мало намір взяти собі субпідрядником фірму «Строй-монтаж» з оточення Єфімова.
Цей факт цікавий своєю винятковістю, адже «Строительство и монтаж» загалом не залучає інші фірми до виконання робіт. При цьому питання викликає також те, чому для робіт у Волновасі (південь Донеччини) вони хотіли залучити саме фірму «Строй-монтаж» з Лиманського району, що на півночі регіону, за дві сотні кілометрів звідти.
«Моноліт-центр» у 2014−2015 роках виконувало низку ремонтно-відновлювальних робіт Слов'янської ТЕС «Донбасенерго», яке раніше належало Олександру Януковичу, а тепер контролюється Єфімовим. Крім того, «Моноліт-центр» близько місяця тому в якості субпідрядника мала намір використати інша фірма з оточення Єфімова — «Крамміськбуд». Про це та зазначила в тендерних документах.
Наостанок зазначимо, що політична діяльність нардепа Єфімова дуже «вигідно» відбились на діяльності наближених до нього фірм. Ті отримали багатомільйонні підряди на будівництво та реконструкції після ініціювання нардепом Закону про «переміщені кошти». Відповідно до нього гроші, передбачені для місцевих бюджетів окупованих частин Донецької та Луганської областей, пішли розвиток інфраструктури підконтрольних Україні територій цих регіонів.
Слід нагадати також, що на останніх міських виборах міського голови Краматорська перемогу отримав саме представник бізнесу Єфімова — Олександр Гончаренко. Останній до цього був директором з маркетингу та збуту на ПАТ «Енергомашспецсталь» — ключового активу народного депутата.
ЧИТАЙТЕ: Мером Краматорська обрали Олександра Гончаренка — менеджера заводу нардепа Єфімова