Окупанти на території «лнр» не втрачають можливості принизити місцевих — навіть якщо перед ними багатодітна родина, яка потребує бодай якоїсь підтримки.
Фото тематичне: освіта в окупації
На окупованій Луганщині росіяни та псевдовлада розпочали підготовку до навчального року 2024−2025 років. Щоправда, підготовка в рамках області більш провалена, аніж «потужна», якою її висвітлюють пропагандистські ЗМІ. Зокрема, днями в кількох каналах з’явилася інформація, що Сєвєродонецьк отримав велику поставку канцтоварів для школярів. Гуманітарні набори з кількох зошитів, ручок і двох пачок олівців із фломастерами росіяни виставили ледь не «перемогою», на яку розщедрилися депутати рф. Проте разом з тим луганчани зауважують: копійчана допомога не перекриває витрат на… шкільну форму, запроваджену путіним на окупованих територіях. Тож родинам кожного школяра та школярки потрібно закуповувати однакові комплекти одягу, аби «не відрізнятися» від однолітків. І саме ці значні матеріальні витрати росіяни при владі переклали на плечі батьків.
Олена, мешканка Сєвєродонецька, скаржиться журналістам «Вчасно»: зараз, коли всі готуються до нового навчального року, ціни на шкільну форму сягнули величезних сум. Один комплект форми на окупованій Луганщині коштує мешканцям «лнр» непідйомної суми — від 10 тисяч рублів за один комплект, без змінних речей. І ситуацію не покращують навіть виплати, нібито належні багатодітним родинам, які справді потребують фінансової підтримки — оскільки в окупантів власні критерії «заможних» категорій населення.
У розмові жінка додає: причиною не їхати з окупації була відсутність грошей. Коштів на початку окупації не вистачало на життя, тож у перші місяці повномасштабного вторгнення переважна частина забезпечення та потреб закривалися виключно «подачками» росіян та волонтерів, які приїжджали в «лнр». Тож про потребу сім'ї у допомозі місцевий відділ соціального захисту добре знав, оскільки брав її на облік.
Щоб отримати допомогу від окупантів, жінка, як і вимагають в «лнр», написала заявку у відділ праці та соціального захисту. Зазначила, що вона з чоловіком виховує чотирьох дітей, найменшому з яких — три роки. Старші діти — два хлопчики та дівчинка — навчаються у 3 та 6 класах, і до минулого року могли вільно приходити у буденному одязі, дотримуючись правила «чорний низ — світлий верх». Проте цього року путін своїм наказом запровадив обов’язкову форму для всіх населених пунктів в окупації, що стало значним тягарем для родини.
«Нам передзвонили з адміністрації, де ми стоїмо на обліку. Сказали, щоб ми прийшли отримати все для школи. Я сприйняла так, що все — це й канцелярія, і форма, бо нам у школі сказали, що малозабезпечені будуть її отримувати безкоштовно, якщо зовсім немає грошей. А в нас немає! Тому ми прийшли, отримали трохи зошитів (кілька упаковок), набір фломастерів з олівцями, картон… Форми немає. І я запитала, чи видаватимуть форму, чи якось компенсують її вартість, чи частину грошей нам дадуть. А мені фіфа, яка в них старша, виплюнули в очі: „А вам все мало, вам все дай! Зошити. форму, телефони, що ще дать?“. Це було принизливо — до сліз», — розповідає Олена.
Гуманітарка, яку привезли у Сєвєродонецьк окупанти. Щоправда, видавали її тільки першокласникам.
Жінка додає: вона спробувала пояснити, що основне навантаження для родини — саме запроваджена шкільна форма, а не кілька зошитів, які лишилися ще з минулого року. Проте в соцзахисті її не слухали — сказали, що вони «не банкомат», щоб давати гроші, і більше вона нічого не отримає. Тож у результаті жінці довелося з соромом йти з відділку.
«Я коли закрила двері кабінету — почула, як хтось пирскнув: „понарожають і ходять“. Хоча ми — з категорії сімей, яким мають допомагати», — обурюється Олена.
Мешканка Сєвєродонецька додає: опісля сварки у соцзахисті минуло вже кілька днів. Їй довелося додатково оформити запит з проханням допомогти формою, навіть написати кільком волонтерам, які позиціонували себе як такі, які допомагають цивільним у «звільнених» населених пунктах. Але відповіді ні від кого вона так і не отримала.
На сьогодні жінка не знає, як її діти підуть у школі. Проте впевнена, що їм доведеться пережити цькування від школярів та вчителів — якраз від категорії тих, нерівність із ким мала «стерти» нова форма.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!