Благодійна організація «Діалог Громад» надає безкоштовну юридичну допомогу для людей, які втратили документи, житло або намагаються отримати належні їм пільги.
Безоплатну юридичну допомогу надає БО "Діалог громад" / Фото взято: БО "Діалог громад"
Донеччани щодня потерпають від російських окупантів, які руйнують їх домівки й змушують переселятися до інших регіонів країни. Через такі умови люди часто втрачають свої документи, які або згоріли в будинку, або лишилися в окупації. Крім цього, люди, які набувають статусу ВПО не завжди обізнані в тому, які можливості та фінансова допомога їм доступна після евакуації.
Адаптуватися переселенцям на новому місці, відновити втрачені документи або зібрати пакет необхідних паперів на виплату нині допомагає благодійна організація «Діалог Громад» у співпраці з Данською радою у справах біженців (DRC). Вона працює за фінансової підтримки Гуманітарного фонду для України.
Нині донеччани, які потребують правової допомоги можуть отримати її у місті Краматорськ по вулиці Академічна, 68 або Перша Горна, 5а. Також люди можуть звертатися за телефонами 991 985 393 та 501 888 439
«Фахівці проєкту опрацьовують запит та надають правову допомогу. Ми підтримуємо постійний зв’язок з людиною для забезпечення юридичного супроводу у вирішенні запиту, — каже Олександр. — Також приймаємо людей телефоном, це так само ефективно, бо ми залучаємо месенджери, через які можна надіслати нам документи, далі ми проконсультуємо і надаємо фінальну реальну допомогу. Також всі наші оголошення, які є по всьому Краматорську, містять к’юар-код, який виводить на Телеграм-канал. Там людина може подати заявку навіть пізньої ночі, описати свою проблему, і ми зв’яжемося з нею зранку. Це плюс для тих, хто має обмежений проміжок часу і тих хто виїхав за кордон».
Крім Краматорська, благодійна організація «Діалог Громад» нині працює додатково у Покровську, Дніпрі та Києві. За словами Олександра, юристи організації намагаються розв’язувати проблеми людей якомога швидше. Інколи для цього їм достатньо одного звернення до тих чи інших надавачів адміністративних чи соціальних послуг, але інколи справа може затягнутися через суд.
«Якщо ми можемо врегулювати досудово, то ми робимо в цьому пріоритет, бо через суд людина буде чекати довше. Але якщо справа вирішується тільки в суді - отже тільки так, бо наша задача допомогти людині у будь-який правовий спосіб», — каже Олександр.
За його словами, юридичні послуги для людей надаються безкоштовно. Організація має донорів, які оплачують послуги фахівців і допомагають не тільки в тому, щоб вони надавали послугу людям, а й виділяють кошти на відновлення документів.
«Є такі випадки коли людина втрачає свої документи через бойові дії, а об'єктивно вона немає грошей аби сплатити цю послугу і ми допомагаємо у цьому відновленні», — каже адвокат.
Фото взято: БО «Діалог громад»
Нині серед звернень громадян найпоширенішою проблемою є руйнування житла. Це стосується відновлення документів на право власності, допомога в наданні документів на комісію, аби отримати компенсація за пошкоджене чи зруйноване житло. Також є питання щодо евакуації, яка триває з Донеччини.
«Найбільше люди потребують отримати пільги й відновити документи, це основна робота в цій площині. Але ми також вирішуємо сімейні справи, відновлення пенсії, трудове право, заробітна плата тощо», — каже Олександр.
За словами адвоката, нині справи із компенсацією на житло тривають по різному, в першу чергу це залежить від комісії, які розглядають заяви від людей.
«Наша роль полягає у тому щоб не тільки допомогти зібрати цей пакет документів, а й там де ми можемо допомогти цим комісіям швидше працювати. Подекуди вони перевантажені й десь вони не знають певних шаблонних форм, які треба заповнити, десь у них не вистачає рук аби сформувати пакет документів. Ми розуміємо, що краще ми пришвидшимо цей процес і люди швидше отримають гроші й зможуть купити собі житло на безпечніших регіонах», — додає Олександр.
Також він пояснює, що людям які прагнуть отримати компенсацію, найперше треба отримати статус ВПО.
«Він надається швидко. Також ми розповідаємо людям про додаткові пільги й відразу рекомендуємо їм формувати весь пакет документів. Тому коли люди приходять до нас з компенсацією, ми допомагаємо і в подачі заявок на ці пільги, статуси, інформуємо чим і як вони можуть скористатися. Це допомагає, бо дуже часто люди не знають на, що вони можуть розраховувати», — додає адвокат.
Олександр Магдаліц зазначає, що нині робота юриста особлива, бо вона полягає не тільки в оформленні паперів, а інколи спеціалісти надають психологічну підтримку людям, які до них звертаються.
«В першу чергу юрист має бути людяним, бо ми працюємо з тими, хто опинилися у складних життєвих обставинах, — каже Олександр. — І ситуації бувають різні, які намагаємося врегулювати, й люди бувають різні, але ми ставимося до всіх з розумінням. Бувають такі, за яких нам доводиться не тільки папери збирати, а й навіть читати. До нас зверталися представники ромського народу, які не вміють читати. Це була сімейна справа, й у суді доводилося представляти людину й читати все, про що йдеться у процесуальних документах. Навіть сповіщення ми надсилали через аудіо».
Крім таких випадків, юристи допомагають людям, які переїхали на нову територію, оформити із сімейним лікарем довідку, влаштувати дитину в дитсадок за пільгами, отримати виплати на новому місці роботі й інші необхідні послуги.
«Це маленькі супроводити, але вони допомагають крок за кроком адаптуватися на новому місці. Буває, що можемо по три-чотири місяці вести провадження, випадки є різні, але намагаємося вирішувати всі й допомогти кожному», — додав Олександр Магдаліц.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!