22 січня Україна відзначає День Соборності. Цього дня у 1919 році на Софійській площі у Києві був проголошений Акт Злуки Української Народної Республіки (УНР) й Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).
Сьогодні в Україні відзначають 106 років Соборності/ «Живий ланцюг» у центрі Києва біля будівлі Національного академічного театру опери та балету України імені Тараса Шевченка
Щороку 22 січня українці згадують дві рівнозначні за вагомістю події в нашій історії: проголошення незалежності Української Народної Республіки й Акт Злуки українських земель.
107 років тому — 22 січня 1918 року — Українська Народна Республіка проголосила незалежність і боролася за право бути «самостійною, ні від кого незалежною, вільною, суверенною державою українського народу». Цей факт руйнує твердження російської пропаганди, буцімто Української держави не існувало, її вигадали більшовики.
А проголошення соборності УНР і ЗУНР (Західноукраїнської Народної Республіки) 22 січня 1919 року — історичний акт об'єднання в одній державі українських земель, які до цього були розділені кордонами тогочасних імперій.
Офіційним святом День Соборності став після указу президента Леоніда Кучми від 21 січня 1999 року. У грудні 2011 року тодішній президент віктор янукович скасував День свободи 22 листопада і День Соборності 22 січня та заснував День соборності і свободи 22 січня. Та в листопаді 2014 року п’ятий президент України Петро Порошенко заснував День гідності і свободи 21 листопада, повернувши 22 січня святкування Дня Соборності.
Проголошення Акта Злуки українських земель на Софійській площі в Києві. 22 січня 1919 року / фото: memory.gov.ua.
22 січня 1919 року у Києві відбулися урочисті збори, на яких був проголошений Акт Злуки українських земель, яким стверджувалося об'єднання двох республік, які з’явилися на уламках Російської і Австро-Угорської імперій, в єдину Українську державу.
«На дворі стояла зимова погода та кріпкий сивий мороз. Снігом вкриту Софійську Площу залили маси народу», — так описує цей день в спогадах «Від легенд до правди» політик та дипломат Лонгин Цегельський.
На площі в столиці пролунали такі слова:
«Віднині зливаються в одне віками відділені одна від одної частини України — Галичина, Буковина, Закарпаття і придніпрянська Україна — в одну Велику Україну. Виповнилися відвічні мрії, для яких жили й за які вмирали кращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро і щастя українського народу…»
Невдовзі уряд УНР залишив Київ, який захопили більшовики. Більшу частину Західної області УНР окупували польські війська, Північну Буковину — румунські, Закарпаття відійшло Чехословаччині. За часів радянського панування День Соборності не відзначали і згадки про ці події були табуйовані. На Західній Україні та на еміграції українці, наскільки дозволяли обставини, роками зберігали традицію відзначення злуки.
Учасники акції «Живий ланцюг» на Софійській площі. Київ. 21 січня 1990 рік / фото: uinp.gov.ua
21 січня 1990 року в Україні відбувається одна з найбільших у Центрально-Східній Європі масових акцій — «живий ланцюг» — як символ єдності східних і західних земель України. Вона приурочена 71-ій річниці Акта Злуки. За неофіційними підрахунками, учасниками «живого ланцюга» стають від одного до трьох мільйонів людей. Узявшись за руки, вони створюють безперервний ланцюг від Івано-Франківська (оскільки саме це місто у 1919 році було столицею ЗУНР) через Львів до Києва.
«Живий ланцюг» простягнувся практично на 700 км. З того часу у День Соборності головною традицією є побудова «живого ланцюга».
Акція засвідчила, що українці подолали страх перед комуністичною партією і готові протистояти тоталітарному режимові.
Представники донецької і харківської делегацій у «Живому ланцюзі» в Києві. На транспаранті напис: «Харків й Донецьк споконвіку українські»
Нині Луганщина майже на 95% окупована, а на Донеччині точаться запеклі бої, які підійшли вже впритул до Покровська.
В цих областях до повномасштабного вторгнення окупантів фактично щороку відзначали свято створенням ланцюгів єдності та мітингами в пам’ять про загиблих за цю єдність.
Зокрема, Луганська області 22 січня 2022 року змогла за довгий час востаннє створити ланцюг єдності - у сквері біля Луганського обласного академічного українського музично-драматичного театру у Сіверськодонецьку.
У Торецьку на Донеччині, у якому сьогодні точаться бої, 22 січня 2022 року містяни клали квіти до Каменя пам’яті та до пам’ятного знаку захисникам України, які загинули за звільнення Торецька.
Вільний Бахмут ще у січні 2022 року відзначав День Соборності синьо-жовтими стягами. А нині місто знищене й окуповане росіянами.
День Соборності, Бахмут, 2022 рік. Фото: Донецька ОВА
Також з історичних даних відомо, як у 2017 році, нині тимчасово окупований Маріуполь відзначився одним із наймасовіших святкувань Дня соборності. Тоді відбувся організований міською владою флешмоб «Єднаймось заради України», у якому взяла участь понад тисяча мешканців. Маріупольці утворили ланцюжок злуки біля Драматичного театру, який окупанти у 2022 році зрівняють із землею — спершу ракетами, поховавши там десятки цивільних мешканців, а потім — важкою технікою, яка зрівняє уламки з асфальтом.
У 2018 році у Станиці Луганській українці запустили величезний прапор на кульках, який пролетів над Луганщиною — нагадування людям в окупації, що Україна про них не забуде й повернеться звільнити.
Скриншот із відео «Військового телебачення»
У 2021 році в Авдіївці, яка теж повторила долю Бахмута, керівництво ВЦА, військовослужбовці 72-ї ОМБр, офіцери цивільно-військового співробітництва «CIMIC» і правоохоронці взяли участь в урочистій церемонії підняття Прапору України.
Тоді біля в'їзду в Авдіївку встановили оновлений 15-метровий синьо-жовтий стяг — символ свободи й незалежності. Учасники також поклали квіти до меморіалу захисникам, розташованому в Авдіївській промзоні. Нині там тривають криваві бої за місто.
Встановлення прапора. Фото: ДонОВА
Сьогодні, через понад століття після проголошення Акта Злуки, українці обʼєднані у відстоюванні своєї незалежності й держави. Попри важку ситуацію на сході, українці борються на всіх напрямках з окупантами не втрачаючи надію на мирне майбутнє без російської окупації.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!