Світлана Кравченко — корінна жителька Бахмута, яка спростувала стереотип, що на Донеччині України не було. Вона одна із тих, хто відшукав українські коріння й ствердив існування культури на сході країни.
Світлана Кравченко — засновниця й керівниця творчої майстерні «Бахмутський оберіг», членкиня Національної спілки народних майстрів України/ Колаж "Вчасно"
Світлана Кравченко — засновниця й керівниця творчої майстерні «Бахмутський оберіг», членкиня Національної спілки народних майстрів України. До цього у рідному Бахмуті вона працювала головною бухгалтеркою, а згодом почала займатися ствердженням української культури на Донеччині.
До вторгнення росіян у 2014 році Світлана мала хобі - створювала народні ляльки. У 2005 році жінка зібрала майстринь міста й організувала творчу майстерню «Бахмутський оберіг».
«Це не формальне об'єднання вільних майстрів, які спочатку вивчали вишивку плетіння, шиття та створення сувенірів, — розповідає журналістам „Вчасно“ Світлана. — Здебільшого ми створювали те, що потрібно для побуту кожної господині. Наше спільне захоплення згодом трансформувалося у вивчення української народної культури й коріння на Донеччині».
Фото: Світлана Кравченко
Світлана зізнається, що їй стало цікаво досліджувати народну культуру Донеччини, адже вона неодноразово спіткалася із думкою людей, що на Донеччині України не було.
«Мені казали, що Донеччина — це територія шахт і не дуже освічених людей. І саме українського тут зовсім ніколи не було. Це мене зачепило, і я інтуїтивно почала відшукувати докази того, що це українська земля», — каже Світлана.
Пошуки українського коріння почалися із родини Світлани. У її сім'ї збереглися зразки старовинних вишитих сорочок, рушників, які згодом вона помітила на старовинних родинних фото.
«Взагалі у побуті моєї бабусі та мами я бачила багато елементів вишивки. І декоративність одягу була сама у вишивці. Це був природний штрих у нас вдома, і я навіть його не помічала, — каже Світлана. — Це була частина культури побуту нашої родини. Ще одним доказом українськості є листи мого діда, які зберігалися з 1922 року, написані українською мовою, гарним каліграфічним почерком. Також у нашому родинному архіві та архіві знайомих знайшлося багато фото, де родичі були у вишитому одязі. Це мене вразило».
Фото: Світлана Кравченко
Фото: Світлана Кравченко
Вперше Світлана Кравченко із майстринями за короткий термін провела шість виставок українського одягу. Ці заходи збіглися з активними діями на Майдані.
«Це був початок грудня 2013 року. Перша виставка відбувалася у школі № 11. Ми проводили майстер-класи та лекції дітям, які стосувалися українських традицій, — каже жінка. — На момент окупації нашого краю ми показували виставку у Часів Ярі. Я хвилювалася, бо вона була відверто українською. Але дякувати Богу, все було добре. Окупанти не звернули на неї уваги. Вона збереглася до моменту визволення Часів Яра і Бахмута влітку 2014 року».
Фото: Світлана Кравченко
Тоді ж влітку 2014-го Світлана з іншими активістами почала активно допомагати українським захисникам. Жінка зізнається, що саме у той період їм випадково до майстерні передали першу сорочку із селища Парасковіївка, що біля Бахмута.
«Вона була стара у дуже поганому стані. Я її відіпрала, і виявилося, що вона конопляна, шита вручну конопляними нитками. Такі нитки вимочують у конопляній олії, й після цього нитка набуває насиченого сірого кольору. Це саме та сорочка, з якої все почалося», — каже Світлана.
Фото: Світлана Кравченко
Після вишиванки із Парасковії майстрині почали збирати народний одяг Донеччини. Згодом з’явилася ідея, аби на День вишиванки у 2016 році створити колекцію народного одягу, який носили донеччани на свята та в будні.
«Це була велика справа, яка не мала ніяких умов для того, щоб втілитися благополучно, — каже Світлана. — Але так сталося що 52 моделі 19 травня 2016 року вийшли у народних строях. Там були строї, які зберігалися у родинах, і до Дня вишиванки доповнилися сукнями. Були й сучасні сукні, зшиті спеціально до цього свята. Були й елементи національного одягу, прикраси, торбинки, намисто. Вперше Бахмут побачив і почув про народний одяг. Це було неймовірне свято».
Фото: Світлана Кравченко
Фото: Світлана Кравченко
З того моменту на Донеччині та й загалом в Україні відбулася ще не одна виставка українського одягу за участі Світлани Кравченко та її майстринь. Ствердження й розвиток українського просвітництва перервало повномасштабне вторгнення.
«У лютому 2022 року ми вже не працювали, а допомагали військовим. З перших днів були ще в Бахмуті, шили прапори та білизну. Допомагали на волонтерському складі. А потім виїхали хто куди», — каже Світлана.
Фото: Світлана Кравченко
Після тривалої реабілітації на новому місці Світлана та її майстри продовжили займатися улюбленою справою.
«Завдяки нашим друзям і соцмережам про нашу майстерню дізнаються люди і з інших країн. Нині ми отримуємо замовлення та із задоволенням їх виконуємо. Таким чином підтримуємо себе і ЗСУ донатами». — каже Світлана.
Разом з цим жінка зізнається, що при першій можливості вона та її майстрині збираються повернутися додому у Бахмут.
Фото: Світлана Кравченко
«Сьогодні ми знаходимося у різних містах України, але разом продовжуємо робити ляльок, шиємо сумки. Всі вироби мені приходять поштою, далі я прикріплюю бірки та красиво пакую замовлення. Дуже люблю своїх майстрів, захоплююся нашими роботами й пишаюся тим, що я бахмутянка», — каже Світлана.
Жінка розповідає, що сувеніри, які вони нині створюють, підтримують їх життєдіяльність фінансово та роблять великий внесок у розвиток української культури у світі.
«Ми несемо просвітницьку місію у нинішніх умовах наскільки це можливо. Продовжуємо також невелику виставкову діяльність, — додає Світлана. -. Нині у мене є особиста мрія, хочу після перемоги й повернення в Бахмут збудувати центр культурної спадщини, там де можна було б розмістити старовинні автентичні речі, строї, предмети побуту, навколишніх сіл і нашого міста. Хочу, щоб шляхом занурення в цей простір кожен відчував особливе захоплення й гордість тим, що він українець».
Фото: Світлана Кравченко
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!