Ілюстративне фото "Вчасно"
Тема війни на Донбасі знайшла відображення у численних творах українських письменників та кінематографістів. А пережитий досвід бойових дій на східних теренах України став творчим поштовхом для багатьох учасників цих подій. Для більшості ветеранів АТО/ООС можливість виплеснути свої спогади і емоції на папері є своєрідною реабілітацією. А для читачів — це спроба краще зрозуміти тих, хто пройшов пекло війни на Донбасі.
Артем Чех. «Хто ти такий?» — час від часу запитує малолітнього Тимофія його контужений далекою війною ворог і друг, мучитель і наставник Фелікс. «Хто я такий?» — запитує себе наприкінці роману майже дорослий автобіографічний Тимофій. Шлях від першого питання до другого є неминучим для героя будь-якого роману виховання. У випадку Артема Чеха — виховання в тіні відразливого досвіду чужої війни, що раптом виявляється моральною і фізичною підготовкою до власної, хоча якраз її ми у цьому романі не знайдемо. Але, можливо, знайдемо всі ті дитячо-юнацькі ініціації, крізь які нам самим довелося продиратися до зовсім не такого, як очікувалося, дорослого життя.
Твір Артема Чеха «Хто ти такий» отримав літературну премію «Книга року ВВС-2021».
Фото nv.ua
Ігор Михайлишин. «Фуга 119» — книга про ворожий полон, куди потрапили добровольці батальйону «Донбас» після боїв в Іловайську. Переосмислення та пошук нового привів автора до застосування принципу побудови фуги — поліфонічного музичного твору. Структура книги орієнтована на подвійну (двотемну) триголосну фугу з кодою. Це дає змогу сповна передати сплетіння болю та жаху — звичної буденності полону, де вихід можливий тільки через смерть. Твір є продовженням книги «Танець смерті» та другим в майбутній трилогії «2014». «Фуга 119» увійшла до Довгого списку в номінації «Книга року ВВС-2021».
Фото ФБ Ihor Mykhailyshyn
Василь Мулік. «Congo — Донбас. Гвинтокрилі флешбеки» — книга про українських вертолітників під час війни на сході України та в миротворчій місії в Демократичній Республіці Конго. Все про льотчиків: їхнє життя, службу, емоції, надії та страхи. Саме завдяки особливому прийому написання — як це все переживав безпосередній учасник бойових дій, читач разом з оповідачем відчуває захоплення від польоту та страхіття війни. А ще, окрім постійного хвилювання, читача очікує справжній авіаційний гумор.
Василь Мулік під час презентації книги. Фото "АрміяІнформ"
Валерій Пузік. «Шахта. Ранкове зведення» — документальний роман, події якого відбуваються в червні-липні 2015 року. В центрі історії бійці Добровольчого українського корпусу — артилерійський підрозділ, який виїхав на передову в район шахти «Бутівка». Автор пропонує разом з добровольцями в кузові ЗІЛа виїхати на передову, облаштувати «хату» у Водяному, позиції в Опитному, поблизу Авдіївки та шахті «Бутівка»; побути в шкурі артилериста-добровольця в період чергового перемир’я і провести «казковий» місяць на передовій: ховатися від танкового обстрілу, укріплювати позиції, копати, їсти зіпсовану ковбасу, черствий хліб, сваритись і ділити один автомат на чотирьох. «Ранкове зведення» — найповніше зібрання поетичних текстів Валерія Пузіка, які були написані в період з 2015 по 2020 роки.
Фото ФБ Valeriy Puzik
Олександр Терещенко. «Життя після 16:30» — зібрані в книгу нотатки автора — внутрішній монолог сильної, мужньої і мудрої людини. Учасник боїв у Донецькому аеропорту, один із тих, кого назвали «кіборгами». Діставши тяжке поранення, втративши руки, пройшовши через неймовірні випробування, він зміг повернутися до активного повноцінного життя. Книга Олександра Терещенка, позбавлена штучного пафосу і моралізаторства, — це урок патріотизму, мужності і людяності.
Фото сайт Музей Революції Гідності
Мартін Брест. «Піхота. Наша земля» — видання містить матеріали попередніх трьох книг автора, перекладене українською. Це правдива історія бойових дій мотопіхотної роти весною 2016 року у найпівнічнішій точці сектора «М» — передмісті Докучаєвська. Двадцять два дні диму, попелу, боїв, «режимів тиші», сміху, суму по дому, стрільби, кави, гумору, злості, знов боїв… двадцять два дні справжньої української піхоти.
Фото з соцмереж
Олександр Вдовиченко. «72. Записки комбата» — автор на псевдо Слов'ян написав чесну, відверту книгу. Це кінематографічне бачення подій, які автор оцінює зсередини, проза динамічна, проста у викладі, з точними описами персонажів, їхньої мови, їхніх характерів. Oдразу усвідомлюєш, що читаєш сторінки великого літопису, з яких просто на наших очах твориться нова Історія. В цьому випадку вона пишеться серйозно й переконливо.
Фото АрміяІнформ
Юрій Руденко. «War.Ru» — це документальне дослідження першого року російсько-української війни. Події зображені в хронологічному порядку. Інформацію спеціально подано в максимально стислій формі, та мовою, доступною для пересічного читача. Для розуміння причин і передумов війни, надано мінімально необхідні історичні відомості та приклади. Для покращення розуміння суті подій війни, та створення певного «ефекту присутності» — книга супроводжується посиланнями на реальне відео з місця подій, а також мінімально потрібними картами та схемами. В книзі зображено взаємний вплив інформаційної складової бойових дій на реальний стан речей і навпаки. Зображені принципи роботи пропаганди, та методи їх використання на прикладі роботи російських ЗМІ.
Фот ФБ Видавництво ДІПА
Артем Єрьомін. «Записки Макара» — розповідь про війну, що шматує схід нашої країни. Ще одне живе історичне свідчення учасника цих подій. Свідчення, пронизане болем за долю нашої землі, але водночас — свідчення, сповнене рішучості та волі йти тільки до повної перемоги над ворогом. Живі буденні історії з передової: такі різні, але такі, що чіпляють душу. Бо лише тим, хто захищає наш спокій безпосередньо там, на нулях, відома справжня ціна цього спокою. Вони пишуть історію незалежної України власним життям і здоров’ям, тривогами, сльозами, хвилюванням своїх рідних та близьких людей.
Фото з відкритих джерел
Ігор Сейко. «Будемо жити! Я — Скіп…» — до книги увійшла 21 новела, де автор розповідає про події російсько-української війни, в яких брав участь як доброволець 11-го окремого мотопіхотного батальйону «Київська Русь» з 2014 по 2016 рік.
Фото з відкритих джерел