Торецьк відзначає сьому річницю звільнення від окупантів/ архівні фото з відкритих джерел
34-тисячне місто Торецьк було найближчим до Горлівки. У період окупації його контролював на той період один з найжорстокіших бойовиків — Безлер (Біс).
Окупація українського міста тривала понад три місяці. Весь цей час бойовики сіяли страх і хаос серед місцевого населення. У зайнятій ними будівлі міськвиконкому сепаратисти перетворили декілька кабінетів на камери для незаконного утримання заручників.
Людей часто затримували внаслідок скарг та доносів з боку місцевих жителів: за проукраїнські погляди, нетверезий стан тощо, повідомляє правозахисна коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі».
Значну кількість людей затримували під різними приводами, але з однією метою — витребувати викуп. Тих, хто платив, могли відпустити протягом кількох годин. Утім, були і такі, хто сидів тижнями. Загалом могли арештувати за підозрою у допомозі української армії, а могли — тому, що не так глянув чи посмів сперечатися.
Операцію по звільненню Торецька провели бійці Сил спеціальних операцій ЗС України та воїни 73-го Морського центру спеціального призначення.
Вранці 21 липня дві групи спецпризначенців увійшли в Торецьк. Вони мали завдання взяти під контроль ключові об'єкти — будівлю адміністрації та позицію батареї Град, аби забезпечити вхід у місто основних сил. Однак група, яка захопила адміністрацію була виявлена та заблокована сепаратистами.
Сім із половиною годин спецпризначенці, які прийшли їм на допомогу, при точковій підтримці артилерії та штурмової авіації утримували будівлю адміністрації, успішно відбиваючи всі атаки ворога. За результатами бою загони сепаратистів, що знаходилися в Дзержинську були знищені, а бронетехніка спалена. Бойовики змушені були втікати з міста.
Уже ввечері 21 липня українська армія повністю контролювала Торецьк. Над будівлею міськради визволителі підняли державні прапори.
За різними оцінками, група спецпризначенців знищила до 150 одиниць живої сили противника. Жодна будівля, крім міськадміністрації, яку бойовики підпалили вогнеметами, і жоден мирний житель в Торецьку не постраждав. Втрат серед українських спецпризначенців не було.
Сьогодні в Торецьку святкують сьому річницю деокупації. У місті заплановано декілька урочистих заходів протягом усього дня. Також у Торецьку відкриють постійно діючу експозицію, присвячену загиблим учасником АТО/ООС.
Операція зі звільнення Торецька у 2014-му році/фото: пресцентр штабу АТО