В окупованому місті привладні росіяни та колаборанти вирішили, що черзі з «очікунів-безхатьків» на житло — бути. Тож у відремонтовані чи збудовані багатоповерхівки будуть заселяти не тих, чиї квартири у знесеному будинку розташовувалися, а тих, хто довше чекає на свої квадратні метри.
Фото з окупованого Маріуполя, зроблене місцевою мешканкою для ІА "Вчасно". Знесення потрощеного снарядами будинку, на місці якого планували збудувати нове житло. Осінь 2022 року.
Днями так званий «мер» Маріуполя Олег Моргун заявив про затвердження міської програми відновлення індивідуального житлового будівництва. Ті самі ініціативи, які з дня захоплення розбомбленого Маріуполя поширювали всі пропагандистські псевдоЗМІ, окупаційна влада вкотре «перепакувала» у новий пакет документів і знову заявила, що почне відбудову будинків для містян. Тож, за словами «глави» міста, до кінця року на території Маріуполя хочуть відремонтувати 300 приватних будинків.
Щоправда, під час наради, на якій це було оголошено, ніяк не коментували те, що під продаж у Маріуполі набудували вже десятки будинків та близько десяти ЖК. І лише кілька багатоповерхівок зробили «соціальними» — один житловий квартал і, зокрема, колишні гуртожитки, які ще донедавна заселяли безхатьки або «заїжджі» заробітчани.
«Програма передбачає, що перелік робіт по кожному об'єкту змінюватиметься залежно від отриманих пошкоджень та відповідно до дефектного акту. Відновлювальні роботи можуть включати влаштування покрівель, ремонт вікон із заміною пошкоджених блоків, ремонт кладки стін, заміну вхідних дверей.
Будівельників, зайнятих у відновленні індивідуальних житлових будівель, забезпечимо конкурентною заробітною платою, спецодягом, необхідним інструментом та інвентарем", — заявив псевдомер.
Водночас у коментарях маріупольці зауважують, що на переважній частині приватних домоволодінь (які нібито планують відремонтувати) уже будуються багатоповерхівки. І не соціальні, а під іпотеку. Тож яким чином і скільки разів буде змінюватися документ, і чи взагалі він відобразиться якось на реальності Маріуполя — величезне питання.
Крім того, маріупольці обурені принципом почергового виділення квартир — тобто ті, хто став у чергу першим, має отримати квадратні метри насамперед. Однак у перший рік після захоплення Маріуполя зі списками та почерговістю відбувалися інциденти ледь не з сутичками, оскільки списки постраждалих записували у звичайні зошити та блокноти, які раз на два тижні регулярно губилися. Тому тим, хто вже вніс себе в цю чергу, треба було приходити й поновлювати себе у переліку — щоправда, уже після тих, хто ще тиждень тому був позаду.
«Я не можу зрозуміти, яка може бути квартирна черга в будинках, які побудовані на місці знесених. Квартирна черга має бути у випадку, якщо багатоповерхівки побудовані на пустих місцях — типу ЖК „Невський“ чи „Смарагдовий“. Так, виходить, мій будинок знесли, на його місці побудують заново інший, але я там жити не буду — тому що житиме там той, хто „три роки чекає“. Наш будинок з самого початку був під знесення, але нам сказали, щоб ми не хвилювалися — на цьому ж місці коли новий побудують — ми повернемося і житимемо далі. Добре, що ми на цю лабуду не повелися й наш будинок відновлюють. А то б жили зараз у ньому не ми, а хтось із черги», — скаржиться маріупольчанка Аліна.
Разом з тим Євгеній Шапошников, зрадник та колаборант, який обіймає посаду при окупаційній владі у міськраді, каже, що адміністрація взагалі не має у своєму розпорядженні програму ремонту квартир. Її виконання, як і «виконання робіт зі встановлення конструктиву», поручать ВПК «Єдиний замовник у сфері будівництва».
«На місто ці гроші ніхто не виділяв. Адміністрація з проханням проведення ремонту передала весь список квартир — зокрема тих, які отримали компенсацію. Надалі рішення ухвалює влада — на що виділити кошти та коли, а на що — ні. Квартири, які отримали компенсацію, уже отримали міру підтримки, додаткову (ремонт квартир) — їм поки що не погодили», — заявив він.
Інформація про зрадника
Згідно з інформацією з сайту «Миротворець», Євгеній Шапошников — уродженець Маріуполя. Після окупації російсько-фашистськими загарбниками частини Донецької області він добровільно пішов на співпрацю з окупантами, отримав паспорт країни-агресора і вступив до партії кремлівського режиму «Єдина росія».
Однак маріупольці зауважують: крім того, що виділення коштів та ремонти у Маріуполі - суцільне непорозуміння, абсурд починається ще на етапі визначення, скільки компенсації може отримати власник пошкодженого житла. Зокрема, у зруйнованій і вигорілій на 17% квартирі на вулиці Леніна, 110 «експерти» призначили компенсацію у розмірі 102 тис. грн на руки. І такий самий розмір грошової компенсації призначили маріупольцям, які жили у будинку на вулиці Шевченка. Щоправда, та квартира згоріла на 45%.
«17% ставлять бабусі, яка не можу й слова сказати проти, а 45% - тій жінці, яка знає, що відповісти. Нам також поставили 47%, квартира була без міжстінок на момент огляду. Там, де знищені й знесені поверхи — там 100% виплачують, хоча таку саму коробку (несучі конструкції) відновлять, а людям треба буде платити за ремонт значно більші суми. Взагалі, виходить, паперами нічого не підкріплено, кому що й чому передбачено — невідомо! Місто мовчить, ніхто нічого не розуміє», — скаржиться мешканка Маріуполя Валерія Орфиняк.
Зауважимо, розпочинати ремонт планують орієнтовно у жовтні - в сезон дощів та перших заморозків, коли зазвичай ремонтні процеси призупиняються через надмірну вологу та низькі температури, які можуть негативно вплинути на ремонтні процеси, не кажучи вже про грибок і повзучі тріщини на стіні, які зазвичай спровоковані або погодою, або неякісною роботою будівельників.
Також зауважимо, що у Маріуполі містяни регулярно скаржаться і на те, що їх «кидають» із заробітком. Зокрема, будівельники у більшості отримують кошти лише у тому випадку, якщо вони завезені підрядником з росії абощо. Якщо ж місцеві чоловіки йдуть на заробітки й відбудовують майно у своєму ж місті - вони лишаться без грошей. У кращому випадку — їх заселять у чиюсь квартиру та хоч раз на день годуватимуть.
Крім того, що в Маріуполі не видають обіцяні компенсаційні квартири, а продають їх, там досі лишається проблемою поселення власників у свої ж квадратні метри та доведення, що вони мають на квартиру більше прав, аніж сусіди-погорільці чи зовсім незнайомі люди. Зокрема, нещодавно в одну з квартир у будинку, який потерпів від обстрілу, заселився сусід. Квартира того була понівечена, тож рішення про переїзд було самовільним. Власники тих квадратних метрів виїхали в Україну, аби не жити в окупації. Та коли мама одного з подружжя повернулася у Маріуполь, щоб жити в тій квартирі… їй вказали на двері.
«Сусід-погорілець самовільно заселився у квартиру, мешканці якої відсутні у місті. Коли в Маріуполь повернулася їхня найближча родичка — з дозволу власників хотіла заселитися туди, проте їй… відмовив сусід, який там уже обжився. Документів на квартиру ні вона, ні власники не мають. І коли вона пішла в поліцію — її скерували у відділ ЖКГ. А там відповіли, що вона — ніхто», — розповідають у місцевій телеграм-спільноті.
Таких ситуацій, зауважують маріупольці, по місту — безліч. Довести, що квартира належить власникам чи в неї хочуть заселити найближчих родичів — нереально, оскільки в більшості містян документи вигоріли чи були втрачені під час евакуацій або спроб врятувати життя. Тож містянам доводиться жити у статусі безхатьків, навіть маючи вцілілі квадратні метри.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!