На сьогодні минуло вже майже пів року після отримання президентом закону щодо компенсації за втрачене житло на тимчасово окупованих територіях. Але він досі не підписаний, не оприлюднений і не повернутий до Верховної Ради України з вмотивованими та сформованими пропозиціями. Водночас урядовці продовжують звітувати про успішну реалізацію програми «єВідновлення», поки сотні тисяч переселенців досі лишаються без жодної надії бодай на якісь виплати.
Ілюстративне фото з архіву "Вчасно"
Днями Кабінет Міністрів України вчергове прозвітував, що програма «єВідновлення» продовжує діяти в повному обсязі. І додали, що понад 100 тисяч українських родин вже скористалися допомогою, яка надається в межах програми — компенсаціями до 500 тисяч гривень або сертифікатами на придбання нового житла. І наостанок підкреслили, що «кожна родина, яка втратила дім або зазнала пошкоджень житла внаслідок російської агресії, може розраховувати на підтримку держави».
Натомість переселенці, яких ця новина мала б трохи втішити, радше обурились — оскільки жодних реальних дій від влади за всі роки після евакуації вони не бачили. Щобільше — про будь-які, навіть потенційні, покращення життя вони чують винятково з телевізорів, а в центрах допомоги переселенцям про такі перспективи навіть не розповідають.
«Програма єВідновлення досі не працює в повному обсязі, бо жодним чином не торкається ВПО з окупованих територій. Жоден біженець з окупованої території не тільки не має такої підтримки від держави, а навіть не має права на таку підтримку через те, що посадові особи в Україні не виконують Конституцію України», — обурюється маріуполець Євгеній Сосновський, який ледве виїхав із блокадного міста у 2022 році.
Фото з фб-сторінки Євгена Сосновського
Коментарі обурених маріупольців під заявою Кабміну про діяльність програми «єВідновлення» перебільшили кілька сотень
Порушення стосується закону щодо компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які знаходяться на територіях ведення воєнних (бойових) дій або тимчасово окупованих рф. Закон № 11 161 був прийнятий Верховною Радою 19 грудня 2024 року і переданий на підпис Президенту України ще 30 грудня 2024 року, проте досі не підписаний Володимиром Зеленським, як це має гарантувати законодавство.
Скриншоти, надані маріупольцями
Подати заявку на отримання компенсації або житловий сертифікат українцям, прописаним на окупованих територіях, неможливо.
На сьогодні минуло вже пів року після отримання президентом цього закону, але він досі не підписаний, не оприлюднений і не повернутий до Верховної Ради України з вмотивованими та сформованими пропозиціями. Крім того, переселенці для привернення уваги створили й петицію, аби нагадати владі про непідписаний закон. Однак після того, як її підтримали 25 тисяч підписантів — «негайної реакції» та розгляду звернення досі чекають, ще з 23 березня 2025 року.
Уряд бреше європейцям та будує електорат за рахунок ВПО, вважає керівник Центру вивчення окупації, маріуполець Петро Андрющенко.
«Черговий раз Уряд прозвітував про успішну реалізацію програми еВідновлення в частині видачі допомоги ВПО. Знову мова про 100 тисяч родин внутрішніх переселенців які отримали допомогу. Допомогу, на фінансування якої нам дали гроші наші європейські партнери. Ті самі 150 млн плюс євро. Тепер Уряд відзвітував публічно та закриває щасливими сім'ями ВПО звіти перед європейцями. І можна наново просити гроші. Але, є одне але. Жодний справжній біженець, який втратив все в окупації, не отримав ані копійки з цих грошей, — пише Петро Андрющенко. — ВПО дуже складний електорат для влади. Незадоволений, щось вимагає і всіх проблем не вирішити. Інша справа, кияни, бучани, запоріжці, дніпровці (і далі по списку). Будинки яких пошкоджено/знищено, але. Якщо їм допомогти — то вони будуть щасливі. Бо втрата „дому“ як будинку це не втрата „дому“ як всього. На жаль, через росіян тут руйнувань вистачає».
За словами Петра Андрющенка, в Законі «Про облік внутрішньо переміщених осіб» зазначається, що до ВПО відносяться всі, чиє житло пошкоджено не зважаючи на місце мешкання.
«У підсумку ми отримали сотні тисяч ВПО, які ніякі не ВПО. При тому, вони мають право на участь у „еВідновленні“. Тепер маємо добру сотню тисяч задоволених псевдо-ВПО які дозволять Уряду й далі отримувати гроші в європейців. Та з іншого боку — є потенційними виборцями влади, яка їм реально допомогла. При тому, життя реальних ВПО не покращилось ані на хвилинку. Ані на копійку. Навпаки. Все це — велике урядове шахрайство. Яке має бути висвітлено та покарано. Як найшвидше, допоки ми остаточно не втратили наших біженців».
Фото з тг-каналу Петра Андрющенка
Переселенка з Маріуполя Євгенія Катран додає, що навіть вагомих аргументів — знесення її будинку та відсутність будь-якої будови на карті з супутника — не наблизило до ймовірності отримання сертифіката.
«Моя квартира була в п’ятиповерхівці в Маріуполі. Була, бо в будинок влучила авіабомба і знесла 2 під'їзди. Інші два знесли окупанти ще у 2022 році. На супутниковій мапі на місці будинку порожньо. Які ще треба докази та розгляди комісії для надання моїй родині, яка дивом виїхала з-під обстрілів, компенсації, щоб ми нарешті мали власну домівку?» — зауважує маріупольчанка.
Крім того, на межі обурення та відчаю перебувають і ті переселенці, які не просто втратили все в окупації, а й захищали Донеччину та навіть були в полоні рф. Зокрема, мешканка Маріуполя Олена Хохлова зауважує, що її родина взяла у кредит житло за програмою «єОселя» під 3%. Однак ці гарантії скінчилися тоді, коли її чоловік, військовослужбовець та захисник Маріуполя, звільнився з війська після пережитого полону.
«Після полону чоловік пішов на пенсію і наш кредит тепер — 7%. Коли він отримував 100 тисяч, то платити в місяць 14 тисяч — це було нормально. Але тепер, з пенсії у 20 тисяч, оплачувати кредит в 19 тисяч — це жах. Наше житло в окупації, а тут платити кредит дуже тяжко», — каже пані Олена.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!