На сьогодні серед усіх звернень, які надходять до юристів, найбільше щодо військово-лікарських комісій. І попри нові та ухвалені закони, які мали б це виправити, ніякого покращення не спостерігається.
Фото ілюстративне з відкритих джерел.
Мобілізація попри все — на Донеччині чоловіка з тяжкою формою захворювання призвали до лав ЗСУ.
Як повідомили журналістам «Вчасно» фахівці Української Гельсінської спілки з прав людини, на початку літа Ярослав (ім'я чоловіка змінене — ред.) звернувся до них з заявою про порушення своїх прав. З’ясувалося, що раніше йому на блокпосту співробітники ТЦК вручили повістку й відразу відправили на медогляд, аби визначити ступінь придатності до військової служби.
Попри те, що у чоловіка була яскраво виражена сезонна хвороба шкіри, того ж дня Ярослава визнали придатним та зарахували Наказом до Збройних Сил України — попри те, що хвороба покривала близько 70% тіла. Однак на ВЛК її просто «не помітили».
Під час навчання стан здоров’я Ярослава почав погіршуватись, і лише тоді він зателефонував до Торецької приймальні УГСПЛ. Юристи зауважують: навіть без детального розбору справи з’ясувалося, що у чоловіка — тяжка форма захворювання шкіри, яка давала всі підстави для отримання відстрочки від мобілізації за станом здоров’я. Проте нічого з передбачених законом процедур лікарі на ВЛК не зробили.
«Перед оглядом у Ярослава не взяли жодного аналізу, не зробили йому рентген. Але головне — його не оглянув дерматолог за медичними показаннями. Це прямо вплинуло на ухвалене рішення визнати чоловіка повністю придатним до військової служби», — пояснюють у Гельсінській спілці з прав людини.
Євген Федорічев, юрист УГСПЛ, пояснює: нині Ярослав уже отримав від ВЛК примітку, що несення служби у його випадку можливе лише у так званих тилових частинах. За новим рішенням комісії, він має служити у частинах забезпечення, ТЦК тощо. Це вже може суттєво полегшити його перебування на службі, оскільки він не зобов’язаний перебувати безпосередньо в зоні бойових дій та виконувати небезпечні або важкі роботи.
«Тенденція хвороби Ярослава така, що вона прогресуватиме — це не секрет ні для нього, ні для лікарів. Це сезонне захворювання загострюватиметься, і зрештою несення служби буде також ускладнене — навіть за новим приписом. Тому надалі ми хочемо скасувати наявний висновок ВЛК і направити Ярослава уже на третю комісію, аби за цими показниками йому надали відтермінування за станом здоров’я, а надалі - взагалі виключили з лав ЗСУ», — каже правозахисник.
Фото ілюстративне. Джерело: Подільський юридичний центр
Юрист пояснює журналістам «Вчасно»: на сьогодні військово-лікарські комісії достатньо часто не помічають або не чують скарг військовозобов'язаних, проте доволі жваво видають довідки про те, що вони повністю придатні для несення служби.
«Хоч у нас суттєво змінилося законодавство щодо військовозобов'язаних та їх служби, це не надто вплинуло на рішення та порядок розгляду й обстеження потенційних військовослужбовців. І на порушення на ВЛК це також майже не вплинуло, на жаль. Як я розумію, комісії мають план або вимогу набрати якомога більше людей у лави ЗСУ попри якісь вади здоров’я. Тому огляд чоловіків зазвичай або не проводиться, або проводиться формально. Не враховуються скарги, медичні документи, які військовозобов'язані приносять на ВЛК. Тож тенденції до зменшення чи збільшення кількості правопорушень не спостерігається — кількість цих порушень стабільна», — каже юрист.
Євген Федорічев додає: на жаль, домогтися справедливості після таких рішень — вкрай складно. Дається в знаки те, що багато військовозобов'язаних (а надалі - військовослужбовців) необізнані про власні права. Тож навіть документування порушення їхніх прав не проводять. А без цього порушити справу або домогтися іншого рішення ВЛК — достатньо великий виклик навіть для юристів.
«Дуже складно допомогти військовозобов'язаним, а часто — й чоловікам уже в статусі військовослужбовців, коли вони необізнані у законодавстві, зі своїми правами та обов’язками, зокрема під час проходження ВЛК. З цього випливає суттєва проблема для правозахисників, коли ми намагаємось оскаржити якесь рішення, але довести вже нічого не можемо — бо хоч ми й віримо людям, які звертаються до нас за допомогою, все ж немає ні документів, ні якихось інших доказів правопорушень, які були скоєні проти них. Або ж банально військовозобов'язаний на ВЛК не розповідав свої скарги на здоров’я, не наполягав, щоб призначили додаткове обстеження чи профільний огляд спеціаліста», — зауважує правозахисник.
Як зауважує юрист Євген Федорічев, найчастіше до нього зі скаргами на порушення під час ВЛК звертаються чоловіки з центральних або східних регіонів — з Донеччини, Дніпропетровської області тощо. Тож, ймовірно, більшість порушень відбувається там. Хоча насправді проблема — загальнодержавна, оскільки комісії працюють однаково, мають однакові завдання й орієнтуються на кількість потенційних військоволужбовців, яких можуть призвати у лави армії після ВЛК.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!