У Селидовому власники однієї з квартир все ще сподіваються продати її не лише за долари, а й за ціною, яка не має нічого спільного з ситуацією в регіоні та самому місті, на околицях якого уже відбуваються штурми окупантів.
Донецька область на сьогодні потерпає від постійних, регулярних та щоденних обстрілів. Окупанти, які б’ють у райони, густозаселені цивільним населенням, не припиняють нищити міста навіть тоді, коли їхні дрони моніторять ситуацію в населеному пункті та, відповідно, мають інформацію, що у багатоквартирних та приватних будинках живуть не лише дорослі, а й діти.
Однак навіть у таких умовах регіон лишає за собою досить немалу вартість оренди за житлові квадратні метри. Інколи ця цінова політика вражає двома аспектами: тим, що власники вірять, що у донеччан є немалі гроші на винайм, та тим, що у містах за менш як 10 кілометрів знайти дешеву нерухомість — якою вона б і мала бути — достатньо важко.
На сьогодні, згідно з картою війни «DeepState», від умовно безпечного Краматорська до позицій росіян — менше ніж 20 кілометрів. Зокрема, до найближчого краю міста — 16,6 км. Місто поки що вважається подібним до Покровська «хабом» — звісно, подібним до того, як його почали штурмувати окупанти. І на сьогодні це одна з найбільших відстаней серед поширених для оренди локацій. Зокрема, від Костянтинівки до «сірої» зони — 6,7 км. Від Мирнограда — 1 км, від Покровська — 6,6 кілометра.
Відстані від міст, які намагаються захопити росіяни, до позицій окупантів.
Скриншот із карти війни «DeepState»
Журналісти «Вчасно» промоніторили ринок нерухомості у Донецькій області. Тож за скільки можна орендувати квартиру у Костянтинівці за менш як 7 км від російських штурмовиків, які квартири у Краматорську та Слов’янську коштують як київські, та за скільки у Селидовому, де вже відбуваються вуличні бої, продають квартири — читайте у матеріалі.
Середня вартість оренди нерухомості на Донеччині, згідно з даними пошукових сайтів, коливається від 2 до 10 тисяч гривень. Є позиції, які перевищують навіть максимальний показний вище удвічі - хоча не мають значної різниці з квартирами за 8−10 тисяч.
Відмінність — насамперед в умовах. Наприклад, дешевші квартири часто не мають заведеного у квартиру водопроводу, який здатний забезпечувати житло водою завдяки насосу. Інколи ж визначним фактором є те, що у квартирі або немає меблів, або ж будинок пошкоджений внаслідок ракетних ударів чи падіння уламків. Крім того, завше дешевші варіанти можна знайти в районі міста, які найближчі до позицій окупантів, тож частіше потрапляють під обстріли.
Зауважимо, що сайт «Мінфіну» навіть не враховує Донецьку область у щомісячній аналітиці цін на оренду нерухомості. Зокрема, в останньому звіті за вересень 2024 року Донецька область, яку штурмують окупанти, взагалі не зазначена. Натомість прифронтові Харківська, Сумська, Запорізька — наявні в переліку. Однак ціни мало схожі на ті, які реально відображають ситуацію на ринку нерухомості.
Наприклад, на Харківщині середня вартість оренди однокімнатної квартири — 3900 грн, на Сумщині - 3300 грн, у Запорізькій області - 3700. Тоді як у Києві середньостатистичною ціною за однокімнатну квартиру визначена вартість у 9141 грн, що ніяк не корелюється з реальними цінами.
Скриншот із сайту Міністерства фінансів України
Скриншоти із розділу пошуку нерухомості на сайті «OLX»
Наприклад, у Покровську можна орендувати житло як за 3−5 тисячі гривень, так і за 10−20. Середня ціна оренди — 5−6 тисяч гривень, незалежно від кількості кімнат чи ремонту.
А у мікрорайоні «Сонячний» можна орендувати однокімнатну квартиру лише за 1000 гривень — з урахуванням того, що в ній немає меблів, не підведена скважина у квартиру, опалення — централізоване, а з побутової техніки — лише плита.
Скриншоти із розділу пошуку нерухомості на сайті «OLX»
Скриншоти із розділу пошуку нерухомості на сайті «OLX»
Зауважимо, що ціни на подобову оренду квартир у Покровську продовжують бити цінники — навіть київські. Оскільки тутешні квартири вартують від 1000−1500 грн і вище. Проте… орендарі обіцяють оформлення документів про те, що добу ви провели за адресою цієї квартири.
Скриншоти із розділу пошуку нерухомості на сайті «OLX»
У Мирнограді оренда квартири може обійтися в 4−6 тисяч гривень. Тоді як продають тамтешні квартири — за 200 тисяч гривень, зазначаючи, що ціна може бути договірною, оскільки продаж — терміновий. Хоча трапляються пропозиції й за пів мільйона гривень — зокрема, за таку ціну продають трикімнатну квартиру без побутової техніки та меблів, однак із заведеною скважиною, газом і навіть підвалом (вхід у який — з балкона). А будинки подекуди також коштують 500−600 і більше тисяч гривень.
Зауважимо, що для військовослужбовців у місті будинки також здають в оренду. Проте у заголовку зазначають, що той підійде для п’ятьох… Тож ціна на оренду за пів години від окупантів — 15 тисяч гривень щомісяця. За таку вартість — дозволяються тварини будь-яких розмірів, невеликий запас вугілля, а також пічка й котел. При цьому зручності - душ та туалет — на вулиці.
У Селидовому пропозицій оренди немає, що не дивно — місто вже штурмують окупанти. Проте деякі власники все ще намагаються продати квартири — майже за 200 тисяч гривень, що можна округлити до 4−5 тисяч $.
З огляду на те, що вся Донецька область потерпає від дій окупантів, на сьогодні найбільш «тихішими» вважаються Краматорськ, Дружківка та Слов’янськ. Міста, які розташовані не надто далеко від позицій росіян, вражають своїми цінами: тут орендувати житло вартує фактично стільки ж, скільки й не у центральних районах столиці. А якщо порівнювати з іншими регіонами — то ціни на нерухомість у Краматорську та Слов’янську часто наближені до вартості оренди у центрі України.
У Краматорську пропозиції оренди є фактично на будь-який бюджет — від 2 до 25 тисяч гривень. Найчастіше позиції пропонуються за 7−8 тисяч гривень, що цілком відповідає показнику вартості у Черкасах, центрі України, чи деяких регіонах на заході.
Слід зауважити, що попри це (а також те, що місто досить «безпечне», порівняно з іншими в нашому переліку), пропозицій оренди небагато — близько 40 упродовж всього періоду публікацій.
Разом з тим ріелторка із Краматорська у коментарі журналістам «Вчасно» зауважує: на сьогодні велика частина об'єктів не встигає потрапити на сайти, оскільки після активізації бойових дій на покровському напрямку квартири «перехоплюють» у власників.
«Попит на квартири зараз шалений, хоча багато хто хоче уже будинок — зважаючи на те, що через обстріли опалення в місті навряд чи буде, або ж воно буде мінімальним. Тому родини з дітьми заселяються переважно у приватні будинки.
Про те, що житло здавалося, ми інколи не встигаємо дізнаватися. Коли телефонуємо клієнтам з уточненням, чи не здаватимуть вони в оренду житло. як раніше, нам часто кажуть, що уже здали — день в день, щойно з квартири виїхали попередні орендарі. Звісно, така ситуація — не скрізь, не у всіх, багато що залежить від умов і ціни нерухомості", — зауважує ріелторка Людмила Гончаренко.
Схожа ситуація — і в Слов’янську, де ціни коливаються від мінімальних трьох тисяч гривень — до 20 та вище гривень. В середньому ціна на одно-двокімнатну квартиру коливається в межах 7−10 тисяч гривень, зважаючи на квадратуру та умови. Зокрема, одна з найдорожчих квартир має не лише два балкони, а й камін.
Зауважимо, що для того, щоб орендувати квартиру, донеччани частіше за все просять оплату не лише за перший місяць оренди, а й завдаток. Що при вартості місячної оплати у 5 тисяч може означати для орендарів, що вони мусять мати від 10 тисяч гривень «на руках». Якщо ж пошуком орендодавців або квартири займається й ріелтор — він може взяти від 50% до 100% комісії за місячну вартість нерухомості.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!