В окупованому Сєвєродонецьку тварин, як раніше, на ринку не продають. У зоомагазинах їх також вкрай рідко зустрінеш — ну місцевих немає ні грошей на них, ні впевненості, що в таких умовах тварини житимуть довго чи спокійно.
Фото з місцевих телеграм-каналів
У Сєвєродонецьку майже на третьому році окупації ринок і досі намагається відновити свої потужності. На сьогодні замість дрібних підприємців, які раніше орендували торгові місця, більшість площі займають селяни. Часто це закінчується сварками з окупаційною поліцією — коли ті приходять вимагати кошти у бабусь чи дідусів, а в результаті ледь не з бійками виганяють їх з ринку. Часто — навіть без товару, який вони привезли з собою.
У місцевому телеграм-каналі сєвєродончани зауважують: найбільша зміна, яка відбулася з окупації міста — з ринку зникли всі тварини, яких купували для того, аби утримувати вдома. Ні папуг, ні рибок, ні равликів чи то черепах, яких до вторгнення були тисячі.
«Замість тварин на ринку — дрібна техніка, нічого великого не завозять. В цілому ж — як і рік, і два тому: ряди з м’яса — без холодильника й цінників, скільки що коштує й чи не отруїшся цього разу — сюрприз. Багато людей приїхали з сіл, за місця не платять, тому поліція підходить і запитує якісь папірці - мабуть, дозвіл на торгівлю. Якщо цього немає - то бабки починаються плакать, що їм треба гроші, щоб їсти. Діди, які торгують барахолкою, плюються. Поліція уваги не звертає, виганяє їх із ринку — інколи все скидає в якийсь пакет і його віддає на виході з ринку власниці чи власнику. А якщо починається сварка, то відразу з’являються російські військові й виштовхують людей без нічого», — розповідає Сергій, місцевий мешканець.
Фото з місцевих телеграм-каналів
Ціни, зауважують місцеві, також захмарні - і в дрібних підприємців, і в селян. Усі ставлять однакову вартість, і в однакових умовах — без холодильників і захисту від сонця та комах — намагаються «втюхати» покупцям.
«Я частіше скуповуюсь у магазинах, але на ринку ціни такі самі. М’ясо — від 250 рублів, якщо домашнє - то ще дорожче. Наприклад, курине філе я купив за 200 рублів, на ринку — за 210, яке й мухи обсіли. Молочка теж недешева: молоко — 50−80 рублів, сир кисломолочний — до 200, дешевше навряд купиш. Яйця — від 80 рублів за десяток, на ринку можна обрать більші чи менші, то там по 60 можна знайти», — пояснює Сергій.
Крім того, більшість підприємців — і на ринку, і в магазинах — російські. Зокрема, російські виробники, приїжджі з рф продавці з товаром тощо. Цей контингент фактично витіснив будь-який місцевий бізнес, тож про обіцяні росією відкриті підприємства та можливості для громадян «л/днр» лишається лише мріяти. Щобільше — місця на ринку, на яких можна торгувати, досі лишаються захаращеними — окупантам байдуже на залізяччя та випалені ятки, які лишилися після їхніх бомбардувань міста.
Фото з місцевих телеграм-каналів
«Основна площа ринку, яка горіла й була розбомблена, досі не розчищена. Відновлений тільки один ряд по Менделєєва. Кому треба місце — то їхні проблеми, повинні розчистить тільки після того брати дозвіл на торгівлю в адміністрації», — каже сєвєродончанин.
Водночас ринок у своєму «стереотипному» значенні перетворився на зону з обмеженою темою обговорень. Причина — в охоронцях, якими стали російські озброєні вояки. Тому люди відверто бояться обговорювати окупаційну владу або скаржитись на порядки — дозволяють собі таке лише у випадку, якщо їх вже починають виганяти з ринку. Інакше ж, впевнені, відповідати за будь-яке «криве» слово доведеться на підвалі - а цього в Сєвєродонецьку бояться навіть більше, аніж голоду.
Фото з місцевих телеграм-каналів
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!