Фото з архіву ІА "Вчасно"
Причини перетину лінії розмежування мешканцями підконтрольної частини Донбасу та ОРДЛО суттєво відрізняються. Серед мешканців непідконтрольних територій та серед осіб старшого віку основною причиною подорожі було вирішення питань, пов’язаних з пенсійними чи соціальними виплатами, йдеться у моніторинговому звіті БФ «Право на захист».
Такі питання включають уникнення призупинення виплат, проходження фізичної ідентифікації, отримання чи відновлення виплат тощо. В цей час, мешканці підконтрольної частини регіону у 72% випадках причиною відвідування окупованих територій називали відвідування родичів.
Серед проблем з документами 64% були пов’язані з паспортами (5% від усіх респондентів — 329 осіб). Серед інших документів респонденти вказували отримання свідоцтв про смерть (72 осіб) та народження (34), електронні пенсійні посвідчення (47) та довідок ВПО (26).
12% усіх респондентів зазначили купівлю товарів серед причин своєї подорожі. 99% із них були мешканцями непідконтрольних територій. Серед покупок найчастіше вказували продукти харчування (10% респондентів) та медикаментів (6%). Серед інших вказували гігієнічні засоби (2%), одяг (1%), побутові прилади (1%) тощо.
Черги залишаються одним з найбільших чинників занепокоєності на всіх КПВВ. Також людей турбує стан дорожнього покриття при перетині блок-постів. Особливе занепокоєння з цього приводу виказують мешканці Луганської області, які вимушені перетинати лінію розмежування через КПВВ «Станиця Луганська» (72% респондентів).
Ризик обстрілів більш за все турбує людей, що перетинають КПВВ «Майорське». Щодо цього занепокоєна майже третина опитуваних.
Опитування проводилося БФ «Право на захист» за підтримки Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) на п’яти контрольних пунктах в’їзду-виїзду (КПВВ) між контрольованою та неконтрольованою урядом України територіями (КУУТ та НКУУТ) протягом першого кварталу 2019 року. Дані збиралися під час регулярних візитів на кожен з п’яти КПВВ (120 візитів за три місяці).