Поїздка жителів окупованого Донбасу до України через територію РФ є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності.

Фото: dpsu.gov.ua
Фото: dpsu.gov.ua

В умовах обмеженого в’їзду та виїзду на і з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської області єдиним виходом для багатьох людей, яким терміново необхідно перетнути лінію зіткнення, зокрема, щоб відвідати хворих родичів, стає виїзд через територію РФ. Про це повідомляє Юридичний порадник для ВПО.

ЧИТАЙТЕ: Штрафують «пачками»: як на українському кордоні «зустрічають» людей, які наважилися покинути ОРДО

Однак за чинним законодавством подібні дії є підставою для притягнення таких осіб до адміністративної відповідальності.

Так, ст. 204−2 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї тягне за собою накладення штрафу від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що наразі дорівнює від 1700 до 5100 грн.

При цьому ті самі дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за відповідне правопорушення, тягнуть за собою накладення штрафу від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5100 до 8500 грн відповідно).

Як бути, якщо штраф уже накладено?

У разі отримання постанови про накладення штрафу по ст. 204−2 КУпАП є 2 варіанти дій:

— добровільно оплатити штраф;
— оскаржити постанову до суду.

Судова практика у подібних справах неоднозначна та залежить від багатьох обставин, зокрема, від дотримання процесуальних вимог посадовими особами під час притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Як показує практика правозахисників, в окремих випадках судді у своїх рішеннях замість накладення штрафу зупиняються на усному попередженні або закривають провадження в зв’язку з відсутністю доказів чи на підставі закінчення строку притягнення до адміністративної відповідальності на момент розгляду справи. Проте непоодинокі й такі судові рішення, в яких зберігається необхідність сплати штрафу у повному обсязі.

При цьому у справах щодо накладення адміністративного стягнення за подання позовної заяви підлягає сплаті судовий збір, який складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 1 січня 2021 — 454 грн), який не повертається в разі програшу справи.

Так чи інакше, перш ніж приймати остаточне рішення, оскаржувати отриману постанову чи ні, модна звернутися до юристів БФ «Право на захист» (тел. +380685075090, +380935075090, +380995075090) або спеціалістів системи безоплатної правової допомоги (тел. 0 800 213 103) для ознайомлення з матеріалами справи та отримання безоплатної юридичної консультації.