20 травня 2022 року закінчилася оборона Маріуполя. Цього дня з території заводу «Азовсталь» вийшли останні українські воїни, які до обороняли фортецю в оточенні переважаючих сил ворога.
За повідомленням російської сторони, з "Азовсталі" вийшли 2439 українських захисників/Фото: Getty Images
Протягом кількох днів до виходу з «Азовсталі» гарнізон знищував зброю та амуніцію. Кулемети скидали у заповнені водою шахти, ноутбуки розстрілювали, мобільні телефони розбивали.
20 травня о 13:18 у телеграм-каналі «АЗОВ» опубліковане останнє відеозвернення з комбінату «Азовсталь».
За два роки з неволі окупантів вдалася повернути частину захисників "Азовсталі", зокрема понад 100 азовців, з них - Дмитро Козацький, який до останнього боровся з побратимами проти окупантів.
«Після наказу президента ми вийшли з Азовсталі. Йшли вулицею Набережна у Маріуполі, і потім нас почали оглядати, — розповідає Дмитро про початок полону. — Там вже почалося жорстке ставлення. Коли нас завели в автобуси, я думав, що там Червоний Хрест дивитиметься, чи все буде ок. Але вони удавали, що нічого не бачать. Ми їхали з двома озброєними особами — представниками рф. І я був один азовець у цьому автобусі. І вже тоді я відчув особливий тиск у свій бік: моральний і не тільки».
Дмитро в полоні не втрачав надію повернутися додому, а ще він зрозумів, що головне — дожити до цього моменту.
«Раніше я думав, що хоча це і може затягнутися, але важливо дочекатися моменту виходу. А після теракту в Оленівці я зрозумів, що не головне — дочекатися, а головне — дожити до обміну. Це головна зміна, яка сталася у моїй свідомості», — пояснив Дмитро Козацький.
Пережити полон й дочекатися обміну вдалося й офіцеру Служби безпеки України з позивним «Бурий». Він пригадує, що рішення виходити з «Азовсталі» було важким для всіх, але іншого вибору не було — закінчувалися боєкомплекти, медикаменти, люди помирали.
"Я виходив з «Азовсталі» одним з останніх. Одразу потрапив у «Оленівку». Потім привезли у якийсь аеропорт, заклеїли очі скотчем, у літаку били та намагалися викинути з борту. Після цього всього я опинився в одиночній камері. Це було російське «лефортово», де я просидів 123 дня", - каже військовий.
Коли «Бурого» та інших хлопців знову посадили у літак, вони вважали, що їх чекає страта. Їх було приблизно 200 чоловік. Однак згодом виявилося, що вони повернулися додому.
Нині відомо, в російському полоні перебуває майже 2 тис. оборонців Маріуполя, з них - 900 азовців. Рідні захисників й вся Україна другий рік чекає на їх повернення додому.
"Ми об'єднані однією метою: повернути 900 полонених азовців додому. У піхотних, артилерійських і танкових боях та на міжнародній арені — кожна наша дія спрямована саме на це. День їхньої свободи обов’язково настане", - пише "АЗОВ".
Фото: Дмитро Козацький
Фото: Дмитро Козацький
Фото: Дмитро Козацький
Фото: Дмитро Козацький
Фото: Дмитро Козацький
Фото: Дмитро Козацький
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!