24 лютого 2022 року стало найчорнішим днем у новітній історії України. О 4-й ранку рф розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, порушивши всі можливі міжнародні норми й намагаючись знищити українську державність. Як розпочалася велика війна — пригадаймо, як це було.
Три роки тому росіяни розпочали повномасштабне вторгнення/ фото ДонОВА
Сьогодні минає третя річниця повномасштабного вторгнення росії. 24 лютого 2022 року розділив життя українців на «до» та «після». Цей день — про людські втрати, втрати рідних домівок й невпинну боротьбу за свободу й незалежність.
Редакція «Вчасно» зібрала хронологію того дня з якого вже три роки триває важкий і кровопролитний шлях українців за вільне життя без російських окупантів.
Близько опівночі відбулося термінове засідання Ради Безпеки ООН після того, як до лідера кремля володимира путіна звернулися ватажки «л/днр» із проханням приєднання до рф.
Після цього Президент України Володимир Зеленський виступив зі зверненням до українців щодо загрози вторгнення росії в Україну. За словами Зеленського влада росії схвалила крок російських військ вперед — вздовж українського кордону. Він також робив заяву, що у разі наступу росіян українці будуть захищатися.
«Нам не потрібна війна, ні холодна, ні гаряча, ні гібридна. Але ми захищатимемося. Наступаючи, ви бачитимете наші обличчя, а не спини», — заявив Зеленський.
Після цих заяв Україна закрила повітряний простір для польотів цивільної авіації.
А вже близько 4 ранку перші російські ДРГ намагалися увійти на територію України. У бій з ними вступили чергові наряди прикордонників. За ДРГ зайшли підрозділи збройних сил росії, активні бої відбулися в районі населеного пункту Зоринівка на Луганщині та на КПП «Каланчак» на адмінкордоні з тимчасово окупованим Кримом.
04:50 путін
Після цього російські війська атакували Україну по всій лінії кордону — били по Луганській, Сумській, Харківській, Чернігівській та Житомирській областях. Атакували із боку Криму й на Донбасі, зайшли з боку Білорусі на Київ і Київську область.
Також окупанти завдали ракетних ударів по Харкову, Одесі, Києву, Житомиру, Броварах, Херсону, Миколаєву, Дніпру, Запоріжжю. Зокрема, сталися ракетні удари по центрах військового управління, аеродромах та військових складах.
Перші російські обстріли 24 лютого 2022 року
Перші російські обстріли 24 лютого 2022 року
Перші російські обстріли 24 лютого 2022 року
Близько 6 ранку президент України
«Сьогодні від вас, від кожного з вас вимагається спокій. По можливості залишайтеся вдома. Ми працюємо, армія працює, працює весь сектор безпеки України. На зв'язку з вами буду постійно я, РНБО, Кабінет міністрів України. Без паніки! Ми сильні, ми готові до всього. Ми переможемо всіх. Тому що ми — це Україна. Слава Україні!» — сказав Зеленський.
Згодом стало відомо, що окупанти пішли у прорив через Чорнобильську зону відчуження. Охорона ЧАЕС вступила в бій з російськими терористами. Потім українські військові збили п'яти російських літаків та одного вертольота.
Вже близько 10-ї ранку російські війська помітили на Окружній дорозі біля Харкова. Окупанти виставили там блокпости, загородження, танки, і згодом спробували прорватися у місто. Однак зіткнулися з опором захисників — російські танки горіли на дорозі, а окупантів вибили з Окружної.
Близько 11:00 захисники острова Зміїний на півдні України
Крім цього, стало відомо про бої за Гостомель. Там росіяни намагалися захопити аеродром «Антонов». Боротьбу за населений пункт і аеродром вела неповна бригада Нацгвардії ЗСУ — проти більш ніж 50 вертольотів і російського спецназу.
Також російські окупанти
Пообідні, близько 13:00 міністр оборони України Олексій Резніков
«Всі, хто готовий тримати зброю, вступайте до лав Сил тероборони. Даємо зброю всім патріотам, які без вагань готові застосувати її проти ворога», — закликав Резніков.
Автомати роздавали усім охочих. Біля військоматів вишикувалися добровольці, готові захищати Україну.
Близько вечора вже почалися бої за Охтирку та Тростянець. Суми фактично опинилися в облозі. Більша частина Херсонщини виявилась захопленою.
Черги біля військкоматів у перший день повномасштабного вторгнення
Згодом радник голови Офісу президента Михайло Подоляк
Протягом дня у багатьох містах України запровадили комендантську годину. Біженці потягами та автомобілями поспішили на захід країни та за кордон.
В перший день війни Україна зазнала втрат. Зокрема загинули 137 військових, 317 отримали поранення, загинули 57 цивільних, 169 були поранені.
Мешканці Маріуполя ховаються у підвалі житлового будинку. Фото REUTERS/ALEXANDER ERMOCHENKO
Знаковими стали у 2022 році бої за Маріуполь. 28 лютого 2022 року противник розпочав облогу міста — підійшов одночасно з заходу та сходу. Сили оборони України вимушені були відступити до міста й вести кругову оборону попри суттєву чисельну та вогневу перевагу ворога. Від 21 квітня єдиним опорним пунктом Сил оборони України в Маріуполі лишився металургійний комбінат «Азовсталь». Тримаючи там оборону до 20 травня, наші герої відтягували найбоєздатніші ворожі підрозділи від інших напрямків.
На II етапі, що тривав з травня по серпень 2022 року, після провалу первинного задуму щодо швидкого прориву та захоплення України, противник перегрупував війська та продовжив наступ на кількох напрямках. Сили оборони України перейшли до стабілізаційних заходів, а ведення бойових дій звузилося до двох операційних зон — Східної та Південно-Західної.
Серед найпомітніших тактичних епізодів цього етапу — бої за Сєвєродонецьк і Лисичанськ. 8 травня 2022 року ворог загарбав Попасну, 12 травня — Рубіжне. Для уникнення оточення підрозділи Сил оборони України 22 червня мусили відійти з Сєвєродонецька, а на початку липня — з Лисичанська. Стійкість українських оборонців суттєво виснажила загарбників — вони зазнали численних втрат і вичерпали резерви.
Зруйнований міст між Сєвєродонецьком і Лисичанськом
Водночас тривали бойові дії на Лиманському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках.
На III етапі, з вересня по грудень 2022 року, ворог втратив ініціативу та мусив вживати радикальних заходів для збереження свого положення на окупованих територіях. На цьому етапі Сили оборони України провели низку наступальних операцій. Першою з них була Харківська наступальна операція, розпочата 5 вересня. Заскочені зненацька ворожі підрозділи в Харківській області були розгромлені та дезорієнтовані. Лише в середині жовтня 2022 ворог закріпився на рубежі Сватове — Кремінна. Українці звільнили до 500 населених пунктів, і серед них — міста Ізюм, Балаклія, Куп’янськ.
Бої за Авдіївку
Успішно була проведена восени 2022 року й Херсонська наступальна операція, під час якої Сили оборони України звільнили від загарбника Херсон і ще понад 200 населених пунктів.
З перших днів повномасштабного вторгнення в усій повноті окупанти продемонстрували: рашизм — це геноцид. Від самого початку війни жертвами російських авіаударів стали передусім мирні українські міста та села. Географія ударів охопила всі регіони країни.
Нині росія не припиняє вбивати мирних українців й обстрілювати населені пункти руйнуючи домівки. Російські війська руйнують не лише аеродроми, військові частини, нафтобази, але й житлові споруди, пологові будинки, лікарні, дитячі садки, школи тощо.
Невичерпним є перелік й військових злочинів скоєних росіянами упродовж трьох років повномасштабного вторгнення й 11 років війні на Донеччині.
Активна боротьба нині триває на фронті, де росіяни щодня намагаються протиснути оборону ЗСУ попри свої втрати.
За даними Генштабу, загальні бойові втрати противника за три роки орієнтовно склали:
— особового складу — близько 868 230 (+1050) осіб ліквідовано;
— танків — 10 177 (+9) од.;
— бойових броньованих машин — 21 157 (+6) од.;
— артилерійських систем — 23 626 (+44) од.;
— РСЗВ — 1299 (+3) од.;
— засоби ППО — 1081 од.;
— літаків — 370 од.;
— гелікоптерів — 331 од.;
— БПЛА оперативно-тактичного рівня — 26 645 (+217) од.;
— крилатих ракет — 3064 од.;
— кораблів/катерів — 28 од.;
— підводних човнів — 1 од.;
— автомобільної техніки та автоцистерн — 38 444 (+110) од.;
— спеціальної техніки — 3757 од.
Шалені втрати не зупиняють росіян, тому боротьба триває. Українські війська стоять до останнього й чинять спротив, проливаючи кров за свободу українського народу. Ми боротимемося, доки не звільнимо від окупанта останній сантиметр української землі. Тож наше суспільство має й надалі залишатися консолідованим для перемоги над агресором і розбудови демократичної правової держави в сім'ї європейських народів.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!