Від кавових бобів до пшениці та вугілля: підприємство із Кремінної за авторською розробкою виробляє машини для сортування

Науково-виробниче підприємство «Аеромех» переїхало із Кремінної на Луганщині до селища Єрки, що на Черкащині. Заснована у 2001 році у Луганську, компанія вдруге стала переселенкою.

Від кавових бобів до пшениці та вугілля: підприємство із Кремінної за авторською розробкою виробляє машини для сортування

Цього тижня вже на новому місці фахівці підприємства почали виготовляти свою основну продукцію — сепаратор САД (сепаратор аеродинамічний) для очищення зерна.

Ці машини призначені для підготовки насіннєвого матеріалу — вони дозволяють якісно відсортувати насіння. Це авторська розробка луганських виробників, на яку вони мають патенти. Купують сепаратори по всьому світу — замовники є у країнах Європи та Африки, США та Канади. 60% усієї продукції до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну продавали на експорт, 40% — на українському ринку.

У березні, коли почалися інтенсивні обстріли Кремінної російськими військами, керівництво компанії вирішило виїжджати. Єдине, що змогли вивезти, частину готової продукції зі складів. Усі верстати, необхідні для виробництва, лишилися у Кремінній: лазерний верстат, верстати для гнуття металевих деталей, допоміжні інструменти, токарні, зварювальні верстати, електричні інструменти.

Для компанії це вже друга евакуація Для компанії це вже друга евакуація «Для нашої компанії це друга евакуація, ми маємо досвід переїзду 2014 року, коли почалася війна на сході України. Ми тоді виїжджали з Луганська, поступово вивозили своє майно, мали можливість поїхати кілька разів. Цього разу — все інакше», — каже директор та співзасновник «Аеромех» Олександр Чорнобай.

Отримати допомогу держави на релокацію бізнесу не вдалося. За словами директора, кожен підприємець мав шукати транспорт самотужки, а потім подавати на відшкодування через онлайн-платформу. У квітні ціна на перевезення з Луганщини зросла майже у десять разів. Та й забрати верстати під обстрілами було ризиковано.

«До війни орендувати вантажівку з Кремінної до Дніпра коштувало 10 тисяч гривень, у квітні ціна сягала вже 80 тисяч гривень, водії відмовлялися їхати у небезпечний регіон, — каже пан Чорнобай. — Вивезти важке обладнання швидко не можна, наприклад, у нас є верстат, який ми встановлювали три дні, швидко демонтувати його під обстрілами, щоб вивезти, було нереально. Тож ми власними силами вивозили лише те, що змогли, передусім нашу готову продукцію. Це було важливо, адже ми швидко змогли відвантажити її замовникам та отримати гроші на поточні витрати».

Для працівників компанії «Аеромех», яка переїхала з міста до невеликого селища Єрки, було складно знайти житло, багато хто відмовився їхати до невідомого регіону. Більшість приватних будинків у селищі виявилися зайнятими, порожні — непридатними для проживання. На новому місці компанія орендувала виробниче приміщення — територію колишнього сільськогосподарського підприємства і почала працювати.

«З нами зараз чотирнадцять людей, кожен з них дуже важливий у виробничому ланцюжку, саме завдяки цим людям ми почали виробництво на новому місці. Частину роботи виконуємо у кооперації з колегами із Черкас, частину — самі, також закуповуємо деякі деталі готові. Вже придбали невеликий ручний верстат для обробки металу і цього тижня завершуємо фарбувати кілька сепараторів, які виготовили у Єрках. Попри війну у нас є плани з розвитку, ми потроху рухаємося», — ділиться директор.

На новому місці підприємство з Кремінної відновило роботу На новому місці підприємство з Кремінної відновило роботу

Сьогодні компанія має замовлення з Австрії, Румунії, Болгарії. Виконавши їх, «Аеромех» матиме обігові кошти для продовження роботи та утримання своїх працівників. Замовлення також отримують від українського агробізнесу.

«Вважаю, що цьогоріч насіння з Європи та США буде менше завозитися, тож аграріям доведеться більше використовувати власне. Але для збільшення врожайності його потрібно готувати, якісно сортувати у першу чергу. Наші машини допомагають це зробити, після цього врожайність зростає на 35-40%. Порожні, хворі зернини сепаратор відділяє, також відсівається полова, дрібне сміття. Залишаються лише зернини з найбільшою питомою вагою, які потенційно принесуть високий врожай», — говорить комерційна директорка компанії Ірина Чорнобай.

До війни сепаратори купували у 60 країнах світу. Хоча виробники орієнтуються в основному на агробізнес, але покупці пристосовують їх для своїх потреб.

«Наш сепаратор дозволяє відсортувати будь-яке насіння на 5 фракцій за питомою вагою. Машина може сортувати різне насіння — пшениці, соняшника, кукурудзи, рапсу, гороху. Зерно завантажується у приймальний бункер, з якого потім надходить до камери сепарації, де обробляється повітряним потоком. Потоки повітря буквально просівають кожну зернину, розподіляючи її до потрібної фракції — зерна найвищої якості, фуражного зерна та відходів», — каже пані Ірина.

Якщо українські фермери сортують пшеницю та інші зернові, то покупці з країн Африки, наприклад, просівають кавові зерна, клієнти з Румунії, окрім звичайного зерна, сортують заморожені ягоди.

«На виставці колись просівали кавовий порошок, щоб відділити пісок, який до нього потрапив. Також ми знаємо, що сортують вугілля, матеріал для виготовлення брикетів, відходи соняшника — на птахофабриках дуже важливо, щоб олійні плівки не потрапляли у корм для птахів, тож їх ще розділяють», — пригадує пані Ірина, як використовують клієнти їхні сепаратори.

Амбітна задача «Аеромеха» на цей рік — зберегти довіру клієнтів, придбати нові верстати для повноцінної роботи на виробництві, а після Перемоги повернутися до свого цеху у Кремінній на Луганщині.

Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!  

2024 © Інформаційне агентство «Вчасно» — новини Донбасу.
2024 © ГО "Медіа-Погляд".

Права на всі матеріали належать ГО "Медіа-Погляд" (якщо не вказано інше) та охороняються Законом України «Про авторське право і суміжні права». Усі текстові матеріали поширюються відповідно до ліцензії CC BY-NC-ND 4.0.

Сайт створено за підтримки DW Akademie

Розроблено iDev