Фото: Телеграм-канал Павла Кириленка
«Вчасно» розвінчує фейки про обстріл Покровська ввечері 3 березня, 2022 року. Зазначимо, що швидкість розповсюдження фейків вказує на те, що вони були підготовлені заздалегідь і в їх розповсюдженні взяли участь деякі місцеві жителі. Отже, будьте уважні до будь-якої інформації у соцмережах.
Один із найпопулярніших фейків, що поширився не лише серед містян, а й жителів сусідньої Дніпропетровщини, що, мовляв, обстрілами в Покровську були зруйновані мости. Причиною для цього стало зокрема фейкове відео, що під час свого стріму демонстрував пропагандист Анатолій Шарій. Це неправда.
«Усі мости в місті цілі», — запевнив Покровський міський голова Руслан Требушкін незадовго після події.
«Покровськ обстріляли десь зі Львова чи самі ЗСУ, що стоять у місті», — так, навіть такі плітки розповсюджуються у прифронтовому місті, переважно, серед старшого населення. Звісно, це неправда.
Ще раз: місто було обстріляне росіянами, про що написав голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
Як зауважили журналісти-розслідувачі Conflict Intelligence Team, на фотографіях наслідків обстрілу видно характерні залишки від касетної бойової частини якогось снаряда.
«На одній із фотографій помітне маркування 9Б706 — це блок управління найновіших реактивних снарядів російської реактивної системи залпового вогню „Торнадо-С“. Конфігурація керм у носовій частині реактивного снаряда також збігається із залишками керм на уламках снаряда, що впав у Покровську», — зазначають розслідувачі.
Варто згадати, що незадовго до початку вторгнення в Україну в Ростовській області помічали колону важких РСЗВ, додали розслідувачі.
Незадовго до початку вторгнення в Україну в Ростовській області помічали колону важких РСЗВ
За їхніми словами, візуально «Торнадо-С» складно відрізнити від немодернізованого «Смерчу», проте машини на відео мають номери Південного військового округу. Великокаліберні РСЗВ у російській армії зосереджені в бригадах окружного підпорядкування. У ППО це 439 гвардійська реактивна артилерійська бригада, яка озброєна «Торнадо-С» і, мабуть, зараз підтримує наступ на Донбасі.
«Торнадо-С»
«Ці снаряди позиціонувалися як відповідь українському РСЗВ „Вільха-М“ (також модифікація РСЗВ „Смерч“). Ми не знаємо, якою була їхня мета, але нагадуємо, що удари касетними боєприпасами, які вражають велику площу, за визначенням є невибірковими, а отже, використання їх по населених пунктах — потенційний військовий злочин», — наголошують у Conflict Intelligence Team.
Характерні залишки від касетної бойової частини
В результаті обстрілу міста постраждав житловий будинок. Загиблих чи постраждалих немає. Служба порятунку отримує повідомлення про те, що по усьому місту люди знаходять вибухонебезпечні предмети. Піротехнічні підрозділи Головного управління ДСНС України у Донецькій області працюють на місці подій, та вилучають боєприпаси.
Рятувальники Донеччини нагадують: в разі виявлення вибухонебезпечних предметів їх ні в якому разі не слід чіпати руками, рухати їх, або намагатися розібрати. Слід обов'язково повідомити про вибухонебезпечний предмет людей, які знаходяться навколо, відійшовши від знахідки якнайдалі.
Також слід терміново повідомити про виявлення вибухонебезпечного предмету Службу порятунку за номером «101».
Надзвичайники зазначили: не потрібно самостійно намагатися ідентифікувати знахідку.
Якщо ви стали очевидцями артобстрілу чи авіаудару, не поширюйте одразу інформацію в соціальних мережах! Не вказуйте координати, куди й що прилетіло.
В умовах і інформаційної війни важливо перевіряти всі повідомлення та отримувати її лише з офіційних джерел.
Не знімайте відео та фото для соцемереж, не ведіть прямі трансляції, не ставте геотеги та інше.
Ворог уважно відслідковує соціальні мережі місцевих мешканців на наявність подібного контенту для коригування та нанесення точних ударів по цілях. Самі того не розуміючи, ви допомагаєте агресору та його посібникам.
Вірте у Збройні Сили України!
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!