Відправка великої військової колони в бій — тактика, яку російські сили намагалися використати в Києві минулого року та у Вугледарі в лютому — не працює.
Ілюстративне фото: Збройні сили України у Facebook
В інтерв'ю виданню The Guardian високопоставлений український командир заявив, що найбільший наступ росії за останні місяці на Авдіївку — із залученням танків, тисяч солдатів і бронетехніки — провалюється.
«Це одна з найбільших атак москви з минулорічного повномасштабного вторгнення, і відбувається в той час, коли контрнаступ України просувається повільно, а світ зосереджений на неминучому наземному вторгненні Ізраїлю в Газу», — йдеться у статті.
Щонайменше три російські батальйони, кожен з яких нараховує приблизно 2000−3000 військовослужбовців, почали атаку на світанку у вівторок. Українські військові кажуть, що метою москви є оточення Авдіївки, але наразі росіяни досягли скромних успіхів. З півдня і півночі наступала 25-та загальновійськова армія росії. Вона захопила сусіднє село Бердичі й сфокусувалися на захопленні 150-метрового терикону біля міського коксохімзаводу.
Карта бойових дій поблизу Авдіївки / DeepState
При цьому росіяни зазнають серйозних втрат. За першу добу було знищено щонайменше 36 російських танків і бронетехніки. Надалі ця цифра зросла до 102 втрачених танків і 183 одиниць бронетехніки, загинуло вже 2840 військовослужбовців.
Командир 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади України полковник Дмитро Лисюк зазначає журналістам британської газети, що вірить у «нульову можливість прориву російської армії».
За його словами, відправка великої військової колони в бій — тактика, яку російські сили намагалися використати в Києві минулого року та у Вугледарі в лютому — не працює.
«Росіяни повинні були це давно усвідомити», — каже Лисюк. «Їм не вдалося досягти навіть тактичного успіху».
Він додав, що відповідальність за це несе начальник Генштабу рф генерал Валерій Герасимов: він недооцінив сили України в Авдіївці, яка перебуває на лінії фронту з 2014 року, коли москва захопила сусіднє місто Донецьк. «Це був провал розвідки», — сказав Лисюк.
Командир зазначає, що політичною метою Кремля є просування до адмінкордонів Донецької області. «Хочуть взяти до кінця 2023 року. Не встигнуть», — прогнозує полковник. Він додає: «Враховуючи масштаби їхніх втрат, це дуже очевидна поразка».
Дмитро Лисюк / фото: 128 ОГШБр
Та український командир визнає, що контрнаступ України на півдні Запорізької області, де воює 128-ма бригада, є важким.
«Дуже важко йти вперед», — зізнається він. За його словами, бійці стикаються з величезними перешкодами. Серед них численні мінні поля, встановлені росією за останні 18 місяців; розгалужена мережа оборонних траншей, виритих у три лінії; і дрони-камікадзе та FPV.
Лисюк зазначає, що Україна адаптувала свою тактику. Замість важкої бронетехніки, яка була вразливою до атак з повітря, його бригада використовує більш непомітні «малі групи». До них входять вісім солдатів, а також евакуаційна група, які мають вогневу підтримку. Групи штурмують ворожі позиції, іноді виганяючи до 40 росіян. «Ми просуваємося на 100−500 метрів в день», — каже він.
З початку червня Київ повернув під контроль невелику частину території на південь від підконтрольного Україні села Оріхів на Запоріжжі. Лисюк зазначає, що його сили здатні пройти далі і звільнити окупований Токмак — ключовий логістичний і залізничний вузол, а також місто Мелітополь.
Та він відмовився коментувати, коли це може статися. «Важко передбачити. Хотів би цього року побачити Токмак. Ми створюємо умови для подальших дій», — сказав він.
Одним із обмежень є відсутність авіації. F-16, обіцяні Нідерландами, Данією та Бельгією, навряд чи надійдуть найближчим часом. Лисюк повідомив, що його бригада отримала західні протитанкові засоби, міномети та прилади нічного бачення. Та бійці ще не отримали сучасних бойових танків і воюють з радянськими Т-72 і САУ 2С1. Росіяни мають перевагу в «деяких областях», сказав він, посилаючись на їх живу силу та засоби електронної боротьби та розвідки.
Лисюк також зазначив, що його бригада готова до наближення холодної пори року. «Ми вже прожили одну зиму. Ситуація важка, але не критична. Ми знаємо, що робити», — сказав він.
Солдатів в окопах змінюватимуть частіше — кожні дві-чотири години, а не кожні шість-вісім — із спорудженням укриттів, де вони зможуть зігрітися. Україна ще може піти вперед. За його словами, успіх залежить від «хитрощі» і «постійно змінюваної» тактики, яка збиває ворога.
Представники Пентагону розкритикували стратегію України на полі бою та припустили, що велика концентрація сил в одній точці може допомогти досягти швидших результатів. Лисюк зазначив, що йому доводиться балансувати між наступальними операціями та необхідністю збереження життя своїх бійців.
«Ми весь час думаємо про жертви. Люди — наш найцінніший ресурс», — сказав він. Він додав: «Ми боремося з сильним ворогом. Швидкої перемоги не буде. Ми не повинні мати жодних ілюзій».
При цьому російські військові «блогери» все більш песимістично дивляться на вірогідність захоплення їхніми військами Авдіївки. За словами одного з них, спочатку зайнявши певні позиції, російські війська виявилися швидко притиснуті, оскільки Україна відповіла контрбатарейним вогнем.
«Повернення до „наступальної“ тактики після майже річної оборони дається військам нелегко», — зазначили вони, додавши, що українські війська прагнутимуть відновити втрачені позиції.
Ілюстративне фото: Збройні сили України у Facebook
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!