27 січня світ згадує жертв Голокосту — жахливої трагедії єврейського народу, яка, на жаль, не навчила людей, що саме ненависть до «інакшості» призводить до темряви, страждань, смерті.
За переписом населення від 1939 року, на території Донецької області проживало 65 556 осіб єврейської національної меншини, що складало 2,1% від загальної кількості її населення.
Найбільша концентрація єврейського населення була у місті Донецьк (тоді — Юзівка), де проживав 24 991 єврей.
У період Другої світової війни на території області нацистським окупаційним режимом було знищено близько 30-ти тисяч осіб єврейської національності. Як відомо, одразу після окупації України нацисти розгорнули широку мережу гетто, а згодом почали масово розстрілювати єврейське населення.
Перший зафіксований на території області розстріл євреїв мав місце у Маріуполі — 20−21 жовтня 1941 року.
В листі від мешканця Маріуполя, який опублікувала газета «Правда» у 1942 році, дописувач на прізвище Літвінов розповідає, як німці грабували місцевих мешканців і знущалися з євреїв. За його словами, багатьох з них розстріляли.
«Гестапівці ходили по квартирах, били дітей, людей похилого віку, жінок, багатьох розстрілювали», — пише маріуполець.
Лист від мешканця Маріуполя в газету «Правда». Він розповідає про злочини нацистів.
У січні-лютому 1942 року нацисти знищили євреїв у Авдіївці, Горлівці, Гришиному, Краматорську, Макіївці, Мар'їнці, Покровську та інших населених пунктах.
Станом на середину 1942 року нацисти винищили практично все єврейське населення.
В книзі Олександра Круглова «Знищення єврейського населення України в 1941—1944 рр. Хроніка подій» є факти, які говорять про знищення євреїв в Авдіївці: в різні періоди 1941−1942 рр. в Авдіївці та прилеглих селах кількість вбитих перевищувала сотні людей, повідомляють в Авдіївській МВА.
На території Донецька у 1942 році існувало єврейське гетто: через яке пройшли тисячі євреїв, проте точне їх число залишається й досі невідомим. Крім того, наймасовішими місцями знищення євреїв є:
— Бахмут — в алебастровому забої Артемівського заводу шампанських вин більше 3 000 жителів міста, більшість з яких були представниками єврейської спільноти, були заживо замуровані в камері № 46.
— Костянтинівка — знищено близько 5 000 осіб. Найчастіше місцем розстрілів була Сергіївська балка.
— Краматорськ — знищено близько 7 000 мешканців міста. Їх розстрілювали у кам’яному кар'єрі (селище Іванівка), глиняному кар'єрі, біля Червоної Скелі та в селища Ясногірка.
— Маріуполь — знищено близько 16 000 осіб. Наймасовіші розстріли відбувалися поблизу селища Агробаза.
Загалом гітлерівський окупаційний режим винний в загибелі 1,5 млн євреїв на території України. Ті, хто залишилися живими, урятувалися насамперед завдяки місцевим мешканцям-неєвреям. Попри смертельну небезпеку, вони мали мужність здійснити цей моральний подвиг.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!