9 березня 2022 року окупанти нанесли авіаудар по пологовому будинку в Маріуполі. Місто, яке дев’ять днів уже перебувало у блокаді, струснув вибух — спершу від прильоту по дитячій лікарні, а згодом — по місцю, де перебували мами з новонародженими дітьми.
17 березня, приміщення інституту, куди російські війська також завдали удару. Фото Станіслава Борщака
9 березня внаслідок авіаудару, який завдали окупанти, були поранені 33 людей. А прокуратура Донецької області повідомила, що загинули шестеро — п’ять дорослих і трирічна дівчинка. Вони перебували у пологовому як в укритті - ховалися від постійних обстрілів, які завдавали окупанти по всьому місту, не шкодуючи ні дітей, ні дорослих.
На той момент у приміщенні пологового перебували близько сотні людей — і дивом кількість загиблих не вимірювалася десятками. Журналісти «Вчасно» зібрали коментарі очевидців трагедії, які того дня на власні очі бачили та чули крик батьків, дітей. І бачили тих, хто більше ніколи після того дня не повернеться до сім'ї…
Блокадний Маріуполь. Людей, вбитих під час обстрілів, ховали у дворах будинків.
Фото з інтернету
Маріупольський поліцейський Станіслав Борщак, який на момент обстрілу перебував у блокадному місті, пригадує: того дня він якраз чергував у відділку, коли в приміщення забіг його керівник — Дмитро Кирдяпкін. Від моменту авіаудару минуло близько хвилини — коли він уже почав збирати поліцейських, аби їхати рятувати людей.
Тоді, пригадує Станіслав, відразу ж піднявся він — їхати на місце, в яке щойно росіяни запустили авіабомбу. Крім нього — ще двоє поліцейських. Водночас молоді фізично здорові чоловіки, у чудовій фізичні формі… змовчали й лишилися у відділку.
«Коли ми доїхали до пологового — я вже побачив, наскільки бомба все понівечила. Всі дерева ніби позрізало. Сама лікаря посипалася, поверхи зруйновані, машини ще горіли через авіаудар… Тоді ж я побачив жінку, яку несли на ношах. Це її дитину не вдалося врятувати, і сама жінка померла. На той момент я перехопив один бік нош і доніс її до евакуаційного авто. Пам’ятаю, що тоді ще звернув увагу: її живіт був ніби розпоротий — мабуть, уламком. Вона була вся в крові», — пригадує поліцейський.
Після того, як жінку забрали медики, Станіслав Борщак пішов на обхід кімнат — у випадку, якщо в кабінетах досі хтось лишався. На той момент з’ясувалося — усіх уже забрали з розваленої будівлі. Проте поліцейському запам’яталися червоні калюжі на поверхнях — здавалося, що на тому місці повністю стікали кров’ю.
Після огляду кабінетів поліцейські спустилися у підвал пологового — там для породіль і жінок із дітьми облаштували мінімальні зручності. І саме там майбутня пропагандистка путіна Маріанна, яка стала «обличчям» того авіаудару, слізно дякувала правоохоронцям за допомогу та порятунок.
Фото Євгенія Малолєтки для АР
«У пологовому будинку була та дівчина, частково в крові. Тримала дитину на руках, і вона була останньою, кого ми виносили з підвалу. Рятувальники на ношах її винесли на вулиці - вона не мала ходити сама, оскільки орієнтовно в момент авіаудару й народила. Виносити з підвалу її було дуже тяжко, оскільки він був вузьким і з крутими поворотами. Тому доводилося викручуватися: відкладати ноші, але брати її на руки схемою хрест-навхрест… Але таки вдалося винести. І коли ми винесли її - вже біля виходу Маріанна почала всім кричати, які ми молодці, як вона нам усім вдячна. І після цього відразу ж пролітав літак — ми всі в той момент забігли назад під накриття, бо був ризик, що по нас випустять ще кілька авіабомб», — розповідає Станіслав Борщак.
Віктор Коновалов, маріуполець, до 20 березня перебував в окупованому Маріуполі. День авіаудару по лікарні, де ховалися діти та вагітні жінки, він пам’ятає особливо чітко — у той момент віра в якесь втручання цивілізованого світу зникла назавжди. Якщо до 9 березня він та його сусіди вірили, що ЄС чи міжнародні організації втрутяться у те, що коїла росія — то після пологового надій не лишилося. І десятки людей опинилися у сирому холодному підвалі без сподівання вижити.
«У підвал ми перебралися в ніч з 1 на 2 березня — коли в нас згорів будинок, вся квартира вщент. Зараз найстрашніше пригадувати, як ми стояли біля будинку і грілися — це був перший раз, коли ми зігрівалися не від курток.
Приліт по пологовому ми почули, коли готували їсти — всі були на вулиці. У мене тоді жінка запитала: «Це що, по лікарні влупили?». Але я не міг повірити, що таке може бути. Бо всі знали, що туди йшли жінки з дітьми, бо поруч ще й дитяча лікарня. Є медикаменти, щоб дітей лікувати. З нашого під'їзду туди пішла жінка з двійнятами, бо вони захворіли, й температура нижче 38 градусів не падала", — розповідає чоловік.
Фото Євгенія Малолєтки для АР
Після прильоту з їхнього під'їзду до пологового побігли двоє чоловіків. Серед них — і Віктор. Пригадує, що бігли виключно на слух: чули крик дітей, вибухи, галас дорослих. Багато хто кричав: «Роддом, там купа мертвих! Всіх завалило». І навіть тоді маріуполець не вірив, що авіаудар окупанти справді нанесли по пологовому — в якому намагалися врятуватися діти та жінки.
«Ми відразу побачили на місці цивільних людей і поліцію. Це вже було через хвилин 20 після прильоту. Тоді якраз на ношах виносили жінок, я ще побачив ту дівчину, про яку писали всі в інтернеті - і Маріанну, й ту, яка не вижила і втратила дитину. Це було страшно: я, виходить, дивився на живіт ще живої жінки. І в ньому було вже мертве дитя. Вона страшно кричала, що дитина не штовхається», — каже Віктор Коновалов.
Чоловік також пригадує, як побачив немовля на руках у зляканої молодої жінки. Сьогодні він уже знає, що тоді дитина була непритомна — від переляку після пережитого авіаудару. Проте тоді він цього не знав — і подумав, що дитина загинула.
«Жінка років 30 тримала на руках дівчинку. Їй було роки за три-чотири, не більше, зовсім маленька. У неї було сіре обличчя від пилу, десь щось чорне — я ще злякався, що вона обгоріла. Її мама плакала й просила прийти до тями, розхитувала на руках це маленьке тіло… І я все чекав, коли дитина заплаче чи щось скаже, але вона мовчала. Це було дуже страшно. Я тоді закляк», — розповідає маріуполець.
Фото Євгенія Малолєтки для АР
На роботи з ліквідації завалів відразу після авіаударів маріупольці зібралися дуже швидко. Хоча була небезпека повторного обстрілу, тож поліція просила їх розійтися — десятки людей розбирали завали, бо також почули крик про
«Я тоді під якимись уламками шукав людину — здалося, що побачив там руку. Тіла не було, звісно, але я пам’ятаю, як думав: от зараз, після цієї атаки, всі як зберуться, як зупинять війну… А наступного дня нас знову обстріляли. І вночі, і вдень, кожного дня потім. Я вже зрозумів, що нічого не зміниться — цивілізованому світу все одно, що нас орки вбивають ще ненародженими. Тоді моя віра у цивілізований світ рухнула», — зізнається Віктор Коновалець.
Нагадаємо, коли стався авіаудар по пологовому будинку в Маріуполі - російська влада заявляла, що це — фейк, а всі відео та фото — постановка. Проте 10 березня на пресконференції у Туреччині глава МЗС росії Сергій Лавров заявив, що російські військові обстріляли будівлю, бо там нібито була база батальйону «Азов».
Поліцейський Станіслав Борщак додає: ніхто з правоохоронців не думав, що росіяни настільки ницо та жорстоко порушать правила ведення війни й спеціально скерують авіабомбу на пологовий будинок.
«Такого нікого не очікував, бо це пряме порушення звичаїв війни. Те нелюдське, про яке навіть не пишуть, тому що це й так зрозуміло. Але то був тільки початок їхнім воєнним злочинам — перші дні в Маріуполі показали, наскільки росіяни жорстокі нелюди», — каже маріуполець.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!