Активісти ГО «Культурна фортеця» вже як 10 років розвивають українську історію Луганщини. Культурний розвиток не припиняється навіть після російської окупації.
Активісти ГО «Культурна фортеця» розвивають українську історію Луганщини/ Фото: Хода з нагоди Дня незалежності, м. Щастя 2014. рік
Луганщина у Східній Україні часто асоціюється з індустріальними пейзажами, шахтами та радянськими стереотипами. Мало хто знає про населення цього регіону, яке роками пригнічували радянською русифікацією, а насправді воно має глибоке українське коріння.
Луганщина: проростання коріння
Початок війни у 2014 році став каталізатором для багатьох жителів регіону — вони почали переосмислювати своє походження і відстоювати українську ідентичність.
Одними з таких людей були активісти ГО «Культурна фортеця», заснованої у місті Щастя. Тоді, у 2014, вони організували першу ходу до Дня Незалежності.
«Ми зрозуміли, що відновлюємо щось більше, ніж просто свято — душу Луганщини», — згадує Марина Данилюк, керівниця організації.
Хода з нагоди Дня незалежності, м. Щастя 2014. рік/ Фото: З особистого архіву Марини Данилюк
Звичайні люди, озброєні культурою
За словами Данилюк культурне відродження почалося з дискусійних майданчиків просто неба і показів українських фільмів.
«Це був наш перший проєкт разом з фондом „Відродження“. Ми прагнули, щоб містяни відчули зв’язок зі своєю землею і культурою. Спочатку люди цього не розуміли. Але аудиторії ставало більше, ми обʼєднували містян, залучали до дискусій, популяризували українське», — розповідає очільниця «Культурної фортеці».
У 2018 році ГО реалізувала «Твій простір» — мініпарк з проєктором. До них долучалися партнери, приїжджав консул Німеччини. Згодом «Культурна фортеця» почала працювати над відновленням історичної пам’яті. Вони ініціювали встановлення у Щасті першого пам’ятного знаку жертвам Голодомору. Це стало важливим кроком до переосмислення місцевими жителями власної історії.
«Важливо, що це було не нав’язуванням нової ідеї, а поверненням до коренів. Люди згадали, що Луганщина — це не регіон з радянською спадщиною, а українська земля зі своєю історією і культурою. Ця культура — наш кордон, наша сила», — ділиться Марина Данилюк.
Кінопоказ фільму «Такі красиві люди» м. Щастя, 02.09.2018/ Фото: ГО «Культурна фортеця»
Пам’ятний знак жертвам Голодомору, м. Щастя/ Фото з особистого архіву Марини Данилюк
Російська окупація 2022 року
Всі досягнення на Луганщині знищили російські окупанти після 2022 року, коли ворог захопив Луганщину, а члени організації були змушені залишити свої домівки.
Та нині активісти продовжують свою діяльність, зосередившись на інших напрямках — психологічній підтримці для потерпілих від війни та документуванні воєнних злочинів.
ГО «Культурна фортеця» є членом Коаліції «На лінії зіткнення», яка об'єднує вихідців із Донбасу та Луганщини. Разом вони адвокатують важливі для суспільства зміни, реалізовують проєкти, підтримують один одного та працюють задля перемоги.
Повернення — план, а не мрія
Вихідці з Донеччини та Луганщини зараз розкидані по різних куточках України: хтось воює, хтось займається громадською діяльністю, а хтось намагається будувати життя на новому місці.
Аби вони не втрачали звʼязок зі своєю культурою та мали куди повертатися після війни, Коаліція «На лінії зіткнення» обʼєднує зусилля активістів і вже працює над планом відновлення регіону.
«Ми не залишимося тими, хто покинув дім, — каже активістка Галина Калініна. — Це наша рідна земля, ми повернемося додому».
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!