Мешканці окупованого міста кажуть, що такої бридоти не їли б ні самі, ні давали комусь — бо те, що їм видають окупанти, смердить навіть у вакуумних пакетах.
Фото з пропагандистських чатів
Захоплений Маріуполь за рік окупації так і не став стабільним в аспекті продуктового забезпечення. Продукти, які завозять з росії чи окупованих раніше територій України, заїжджають у місто вже зіпсованими. Інколи єдине, що роблять росіяни для «оновлення» таких продуктів — поверхово миють їх або й просто змінюють цінники, просто наклеюючи зверху нові. Водночас та гуманітарка, яка приїжджає з території рф від так званих благодійників, шокує маріупольців своєю біднотою та «відірваністю» від реалій окупованого міста.
Святкові дні, на які сподівалось немало маріупольців, також не стали хлібними — у жодному з сенсів.
«Центри видання гуманітарної допомоги «Епіцентр» і «Яблучко» на свято дітей вирішив з них знущатися! Черга на гуманітарку була божевільна, дивний запис на папірці ввечері напередодні, про який нікому не повідомили. І що дивує - що запис відбувався на людину, а не кількість дітей! Тобто родина з двома, трьома дітьми могла отримати тільки один набір. Наборів було лише 150, якщо їх взагалі можна назвати наборами, в них — лише шкідливі солодощі та вода. Але й те неможливо отримати, бо при записі після 100 людей навіть не сподівайтеся на щось. Все, що після них лишається — «волонтери» забирають собі. Але про це вам ніхто не скаже, стійте і чекайте, отримайте відповідь «адресно вам» і йдіть з заплаканими дітьми й пустими руками додому!
Величезне «спасибі» тим, хто організовує таку допомогу нашим діткам, які вижили під обстрілами та стільки пережили! Вже не ганьбилися б і не знущалися з дітей і батьків", — обурюються мешканці міста в місцевих телеграм-каналах.
Про несправедливість видачі свідчать і інші маріупольці - які так само потрапили на «гачок» так званих волонтерів.
«Цілком правда. Так було у вівторок у Приморському районі. Ніде не було інформації про видачу гуманітарки, але списки з’явилися вже у понеділок. Схоже, гуманітарка була хороша, але для працівників держустанов, які й були записані на початку списків, а потім записали тих, кому пощастило. У вівторок вийшла організатор цього неподобства та оголосила, що гуманітарку отримають лише за вчорашнім списком, а на обурення сказала нам мовчать, інакше взагалі нічого не даватимуть. Простояли до 15-ї години (ті, хто прийшов у вівторок по гуманітарку) й розійшлися. Свавілля повне», — обурюється Галина, мешканка Маріуполя.
Скриншот з місцевого чату
Ті ж, кому пощастило відстояти одними з перших у черзі й отримати свій гумпакет, теж обурені: від гуманітарки там — лише назва.
«У наборі три літри солодкої води, три шоколадки, печиво шоколадне (або вафлі чи цукерки — кому що дісталось) і дві пачки вологих серветок», — кажуть маріупольці. Однак навіть у цьому випадку все неоднозначно — тому що далі по черзі склад гуманітарного набору зменшувався.
«Ми отримували дві пачки згущеного молока, дві пачки серветок і два літри солодкої води», — каже Ірина, місцева.
Водночас росіяни кажуть: усе так — тому що маріупольці «як були звірами — ними й лишились».
«Ті, хто каже „Нам винні“ — я боюся запитати, а хто вам що винен? У спонсора вийшло відправити 100 пакетів — стільки він і відправив… І дорікнути йому ви не можете. Згадайте, скільки в тому році привозили гуманітарки й сповіщали про це. Ви думаєте, чому зараз так не роблять? Правильно, бо як звірами були, так ними й лишилися. Дотримуючись порядку і черги, без бійок, лайки та іншого — може, досі привозили б хоч якусь частину від того», — пояснюють вони у тих самих телеграм-каналах.
Скриншот з місцевого чату
Водночас Ольга, мешканка Маріуполя, обурена: з гуманітаркою в окупованих містах взагалі потрібно закінчувати, тому що лише місцеві «тітоньки» й жінки зі зв’язками у відповідних органах мають з цього вигоду.
«Помилка будь-якого гуманітарного центру в Маріуполі полягає в тому, що там сидять тітоньки та подружки, які всім достроково повідомляють про гуманітарку. І навалює 100 500 панянок — невідомо звідки, без черг та іншого. Любителі халяви, які ще за кілька днів знають про надходження. Кажу не з чуток. Так відбувається з будь-якою гуманітаркою. Тому з цією халявою давно час зав’язати. Ті, хто треба, її все одно не отримують», — обурюється Ольга.
Скриншот з місцевого чату
Разом з тим Христина, мешканка Маріуполя, пояснює: після блокади Маріуполя мешканці справді не звертали увагу на те, хто роздає гуманітарку. Життя в підвалах навчило брати все, що дають.
«Коли ми вийшли з підвалу, до мене навіть не одразу дійшло, що це не Україна роздає - такий стан був. Ніхто не дивився, хто й від кого — всі бояться голоду. У когось грошей немає на продукти про запас. Усі розуміють, що все може повернутися, тому й набирають. В голос не кажуть, але життя навчило все тягати в будинок у плані їжі довгого зберігання. Ми так і вижили — на запасах. До того ж люди пережили голод, тому тут на автоматі тягнеш всю їжу, що дають», — пояснює дівчина.
Маріупольчанка додає: навіть коли один з найбільших центрів політпартії рф перестав видавати гуманітарку — вони продовжили шикуватися під зачиненими воротами. Не лише через потребу в гуманітарці - а тому, що вірили, що їх росіяни не можуть «кинути».
«Центр допомоги на Писарєва, 28. Пайків пенсіонерам не видають, але вони щоранку приходять під ці ворота. Днями ображені люди похилого віку палицями розбили вікно в цьому центрі. Вони думають, що допомогу крадуть охоронці, і не вірять, що ЄР їх покинула.
Розбите вікно закрили старим оголошенням із продажу квартир, нічого іншого не знайшли", — каже дівчина.
Розбите скло в приміщенні довелося заклеїти першим-ліпшим плакатом. Фото: Хель
Дівчина з Маріуполя, яка в соцмережах веде неоднозначну сторінку про місто в окупації, навіть після підтримки окупантів «прозріла»: кілька місяців поспіль вона щиро визнає, що на маріупольців усім байдуже.
«У Маріуполі припинена видача пайків, навіть дітям. Немає надходження продуктів. Окупанти всіх маріупольців ворогами вважають, у кожного другого на вулиці перевіряють телефони та дивляться, з ким людина переписується. Залишилося тільки всім вживити чіп у голову, щоб читати думки та бачити, що уві сні сниться», — обурюється місцева жителька.
Фото: Хель
До того, каже дівчина, «пайки» видавали увесь рік. Спочатку — кілька місяців — усім людям, потім — лише пенсіонерам (65+років) і дітям до трьох. Натомість на сьогодні, за наявності продуктів, гуманітарку видаватимуть тільки евакуйованим із Запорізької області.
Водночас дівчина додає: навіть та гуманітарка, яка видавалася раніше, була неприємною на смак.
«Тушонка виявилася неїстівною, не з м’яса, а з незрозуміло чого перемеленого в ній. І ще пів банки — юшка. Коштує 140 рублів — недешево. А ще за 80 рублів тут навіть сардин у консерві, точніше, їх хвостів, немає. найдешевша консерва 110 рублів коштує», — каже маріупольчанка.
Мешканка Маріуполя Юлія також розповідає: вона сама стала свідком того, як у місті російські «волонтери» роздавали протерміновану гуманітарну допомогу.
«У нас на лівому дали прострочену суху суміш в упаковці, причому її дають дітям до 14 років. Але, напевно, треба сказати спасибі за те, що хоч щось дають. У мене є знайомі, кому можна віддати суміш, але не прострочену. А те, що все прострочено, я побачила вдома, коли розкрила, бо видають у коробці зачиненій — по п’ять чи шість штук», — каже жінка.
Місцеві зауважують: ті, хто з самого початку мислили та розуміли, що означає окупація, навіть не тішили себе фантазіями, що рашисти влаштують в адміністрацію чесних, розумних чи адекватних людей.
«У нас у Маріуполі навіть в адміністрації працюють переважно перевзуті шкідники. Тільки нещодавно у вишиванках фоткалися, а тепер патріотами стали. Тільки з їхньої роботи видно, що не стали», — каже маріуполець Віталій.
Оперативну інформацію про події Донбасу публікуємо у телеграм-каналі t.me/vchasnoua. Приєднуйтеся!