У Авдіївці волонтери продовжують боротьбу за збереження відомого мурала / Фото з відкритих джерел
Портрет місцевої вчительки Марини Марченко був створений австралійським художником Гвидо ван Хелтеном у період активних боїв в Авдіївці в 2016 році на стіні побитого снарядами дев'ятиповерхового будинку по вулиці Молодіжній, 20. Але взимку цього року почалась реконструкція будівлі, та існування відомого муралу опинилося під загрозою, повідомила ІА «Вчасно» волонтер фонду «Зорі Надії» Аліна Косовська.
За її словами, волонтери звернулися в ДонОДА щодо збереження муралу, але обласні чиновники відмовили в наданні йому статусу культурної пам'ятки.
Волонтерка стверджує, що у збереженні мурала було відмовлено з з грубим порушенням чинного законодавства.
ЧИТАЙТЕ: У Авдіївці волонтери збирають гроші та документи для збереження відомого мурала
«Згідно з закону, причин для відмови в наданні статусу небагато, — розповіла Аліна Косовська. — Має бути або невідповідність об'єкта вимогам Мінкульту, підтверджена фактами, або некоректна облікова документація. В нашому ж випадку причиною відмови стала усна відмазка — „дім потрібно утеплювати, мурал нікому не потрібен“. Це грубе порушення посадових обов'язків членами обласного управління культури, і ми вже працюємо над притягненням їх до відповідальності».
Волонтерка говорить, що тепер активісти мають намір звернутися до міністерства культури, щоб відомий мурал отримав статус історико-культурної пам'ятки національного рівня.
«Це ще не фіаско, адже рішення може прийматись і на більш високому рівні, ніж Донецька ОДА, ми достукаємось, можете навіть не сумніватись, — говорить Аліна Косовська. — Зараз нам дуже потрібна підтримка адекватних народних депутатів, членів Донецької ОДА та засобів масової інформації, тож я прошу вас долучитись та допомогти долучити громадськість і впливових людей».
За словами волонтерки, після того, як вона почала боротьбу за збереження мурала, міські чиновники, а також деякі місцеві мешканці почали погрожувати їй.
«Коли місцева влада і скандальні мешканки будинку зрозуміли, що ми не збираємось зупинятись, почались спроби залякати мене, — розповіла активістка. — Тепер в місті на мене кидаються знайомі і незнайомі цивільні з криками „відчепись від нашого міста“, „ми хочемо забути про війну“. Деякі місцеві писали на мене заяви в поліцію з фейковими звинуваченнями в надії, що мене заарештують, і я не зможу займатись муралом. Міська влада спробувала натравити на мене підлеглі їм силові структури, які перерили у мене на базі всі можливі установчі і особисті документи, дозволи і програми, агресивно допитували про всі деталі роботи фонду, звинувачували в усіх смертних гріхах, попутно вмовляючи відчепитись від муралу. Звісно ж, не знайшли до чого докопатись і були вимушені піти».
Волонтерка просить усіх активістів підтримати її у боротьбі за збереження мурала.
«Ми маємо звернутись напряму до Міністерства культури України, і чим більше впливових людей підтримають це звернення, тим більше шансів на успішне завершення боротьби», — заявила Аліна Косовська.