В українські виши вступили понад 2 тисячі мешканців ОРДЛО та Криму / Фото з відкритих джерел
Підсумки вступної кампанії до українських ЗВО з тимчасово окупованих територій Донбасу та Криму у 2021 році оприлюднили 2 листопада учасники пресконференції Міністерства освіти й науки України та ГО «Фонд «Відкрита політика».
За словами міністра освіти й науки України Сергія Шкарлета, з початку роботи освітніх центрів «Донбас/Крим-Україна» вдвічі збільшилася кількість вступників з ОРДЛО та Криму до українських закладів вищої освіти.
«Якщо 2016 року до українських ЗВО вступили 1008 студентів, то вже 2021 року — 2083 студенти», — зауважив міністр.
За результатами вступу у 2021 році, найбільш привабливими для вступників з ОРДЛО стали такі заклади вищої освіти: Східноукраїнський національний університет ім. Володимира Даля (152 особи), Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» (124 особи), Харківський національний університет ім. Каразіна (91 особа), Луганський національний університет ім. Тараса Шевченка (89 осіб), Горлівський інститут іноземних мов державного вищого навчального закладу «Донбаський державний педагогічний університет» (85 осіб).
За словами директорки державної установи «Урядовий контактний центр» Ольги Холомєєвої, цього року на урядову гарячу лінію для вступників з ТОТ надійшло понад 5 тис. дзвінків. Найбільша кількість дзвінків (56%) надійшла анонімно, тобто без вказання регіону, звідки телефонує додзвонювач. На 2-му місці — Донецька область, на 3-му — Луганська, на 4-му — Київ.
Виконавча директорка Фонду «Відкрита політика» Ірина Жданова презентувала результати соціологічного опитування «Вступна кампанія-2021: досягнення та перешкоди», яке за підтримки проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні» провели у вересні та жовтні цього року. В опитуванні взяли участь 262 респонденти: студенти з ТОТ, які вступили до закладів вищої освіти, вчителі та викладачі, які працюють з учнями/студентами з тимчасово окупованих територій, представники освітніх центрів «Донбас/Крим-Україна», керівники підготовчих курсів, відповідальні секретарі приймальних комісій.
За словами Ірини Жданової, на питання «Чому ви обрали шлях здобуття освіти в Україні», 68% опитуваних студентів відповіли, що мотивацією є більші перспективи на гідне життя, високі шанси на працевлаштування та можливість продовжити навчання за кордоном.
Основними проблемами, що виникли під час вступу, студенти назвали недостатнє знання української мови, одночасне завершення термінів прийому до університету та отримання результатів додаткової сесії ЗНО, допит з «підвохом» при перетині КПВВ на непідконтрольному боці, нарахування штрафу на кордоні навіть за наявності запрошення від освітнього центру.
На початку навчання основною складністю назвали психологічну адаптацію та недостатнє знання української мови. Одночасно понад 70% відповіли, що найбільше потребують допомоги у навчанні. При цьому дві третини студентів оцінили роботу освітніх центрів на найвищий бал і 9 із 10 опитаних респондентів сказали, що систему вступу через ОЦ не потрібно змінювати.
Наразі фонд «Відкрита політика» вже розпочав інформаційну кампанію для абітурієнтів з ТОТ на 2022 рік.